Budi dio naše mreže
Izbornik

Zagreb: Predstavljena NaPro tehnologija u liječenju neplodnosti

Zagreb

Terapija je sigurna, minimalno invazivna te značajno povećava šansu postizanja uspješne trudnoće, rekao je irski liječnik dr. Boyle. U skladu je s katoličkom medicinskom etikom te ne stvara moralne dileme koje često prate tehnike umjetne reprodukcije

Zagreb, (IKA) – U organizaciji Ureda Hrvatske biskupske konferencije za obitelj i više stručnih katoličkih udruga u subotu 19. lipnja u Zagrebu je održana tribina na kojoj je predstavljena nova metoda u liječenju neplodnosti nazvana NaPro tehnologija®. Ta do sada u Hrvatskoj nedovoljno poznata i neprimijenjena metoda predstavljena je kao “nova nada za neplodne brakove”, a o njoj je našu javnost upoznao gost iz Irske dr. Phil Boyle.
Ta se metoda u njegovoj zemlji pokazala izuzetno uspješnom. Irski liječnik više od 6 godina potpuno je predan radu na tome području i tijekom tog vremena liječio je više od 1.200 supružnika s ukupnom uspješnošću koja se približava 40 %. Čak i supružnici s neuspjelim pokušajima IVF-a (In Vitro Fertilizacija / umjetna oplodnja) mogu očekivati da će korištenjem NaPro tehnologija® imati uspješnost u postizanju trudnoće od gotovo 30%. Do sada više od 100 supružnika s prethodno neuspješnim IVF-om začeli su u programu dr. Boylea. U slučajevima ponavljajućih spontanih pobačaja, više od 70% supružnika imat će uspješnu trudnoću uz pomoć tog pristupa. Supružnici s poviješću od 8 do 9 prethodnih spontanih pobačaja sada imaju uspješne trudnoće koristeći tu metodu. Tehnologija prirodne prokreacije (NaPro tehnologija®) je nova reproduktivna znanost koja je izrasla kao rezultat FertilityCare™ tehnika. FertilityCare podučava supružnike promatrati znakove svoje plodnosti cijeneći pritom što to normalna plodnost doista jest te potom te informacije primijeniti u odgađanju ili postizanju začeća već prema svojoj situaciji. Metoda je učinkovitija ili jednako učinkovita kao i bilo koja druga metoda planiranja obitelji uključujući hormonalnu pilulu, ali bez ikakvih nuspojava ili troškova.

Te tehnike razvio je dr. Thomas W. Hilgers, izvanredni klinički profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Creighton u Omahi, Nebraska, SAD. Do sada je više od 100 liječnika obučeno u NaPro tehnologiji u programu za usavršavanje dr. Hilgersa. Od 20. do 24. lipnja u Omahi održat će se međunarodna konferencija pod naslovom “Uvođenje NaPro tehnologije u svijet: Medicinska znanost u službi ljudske osobe”. U Europi do sada djeluje 5 ginekologa i 6 liječnika opće prakse obučenih u ovim tehnikama. Također u Irskoj i Velikoj Britaniji postoji 40 poučavatelja praktičara koji mogu poučiti supružnike kako da prate biološke biljege plodnosti ključne za FertilityCare i NaPro tehnologiju. Ta je sustav dostupan u Irskoj, Velikoj Britaniji, a doskora će biti i u Njemačkoj te u Hrvatskoj. Terapija je sigurna, minimalno invazivna te značajno povećava šansu postizanja uspješne trudnoće, rekao je dr. Boyle. U skladu je s katoličkom medicinskom etikom te ne stvara moralne dileme koje često prate tehnike umjetne reprodukcije.

Uvodno je na tribini govorio dr. Bramimir Peter koji je prikazao perinatalni ishod novorođenčadi rođene nakon postupka izvantjelesne oplodnje na primjeru Petrove bolnice u Zagrebu. U Hrvatskoj je postupak IVF prisutan od 1983. i od tada je samo u klinici u Petrovoj izvedeno više od 20000 postupaka izvantjelesne oplodnje, a rođeno je gotovo 7000 djece. Uglavnom, djeca rođena nakon izvantjelesne oplodnje predstavljaju visokorizičnu skupinu, s visokim fetalnim, ranim neonatalnim i perinatalnim mortalitetom. Visokom riziku pridonosi i visoka učestalost višeplodnih trudnoća, primijećeni prijevremeni porodi, što pak može imati za posljedicu visoki postotak neurorizične djece. Pored toga tako začeta djeca uglavnom se rađaju s nižom tjelesnom težinom pa se moraju duže zadržavati u bolnicama, trudnoće nakon izvantjelesne oplodnje zahtijevaju posebnu pažnju, a rizičnost povećava i dob rodilja koje su u velikoj većini prvorotke.

Dr. Petar-Krešimir Hodžić iznio je spoznaje o životu i pneumo-psiho-somatskom zdravlju nerođenog djeteta, istaknuvši kako se od začeća u majčinoj utrobi razvija jedinstvena i neponovljiva osoba duha, psihe i tijela koja od svojih roditelja iščekuje bezuvjetnu ljubav, prihvaćanje i sigurnost te pozitivan protok kroz komunikacijske kanale, od kojih je on spomenuo duhovne, mentalne, emocionalne i somatske. Pamti već djetetova stanica, rekao je predavač. Već je i na somatskome planu određeno puno toga u prenatalnom razvoju osjetila, a novija otkrića govore kako osim racionalne inteligencije postoji i emocionalna i duhovna inteligencija, što se sve počinje oblikovati još u majčinoj utrobi.

O plodnosti i neplodnosti s etičko-moralnog vidika govorio je dr. Valentin Pozaić, istaknuvši kako Crkva potiče na razumijevanje stanja parova koji nemaju a žele imati djecu. Ona potiče na medicinska istraživanja i terapiju, poštujući antropološke postavke naravnoga zakona i Objave o braku i obitelji. Od mnoštva metoda pomognute oplodnje, rekao je dr. Pozaić, sve one imaju jedan negativni i s moralnog gledišta neprihvatljiv vidik – a to je razdvajanje ljubavi i rađanja.

Premda je subota poslijepodne uglavnom neprikladno vrijeme za bilo kakva događanja takve vrste, a što je u ovom slučaju bilo organizirano zbog termina gosta iz Irske, na tribini se okupio lijepi broj zainteresiranih, na čemu im je zahvalio organizator mr. Jure Bosančić, predstojnik Ureda HBK za obitelj. Prije same tribine za malobrojne je novinare priređena konferencija za tisak kako bi našoj javnosti prenijeli saznanja i rezultate te do sada uglavnom nepoznate metode u liječenju neplodnosti.