Budi dio naše mreže
Izbornik

ZAGREB: SREDIŠNJI MEĐURELIGIJSKI MOLITVENI SUSRET ZA MIR

Zagreb

U franjevačkoj crkvi na zagrebačkom Kaptolu jučer održan međureligijski molitveni susret za mir na kojemu su sudjelovali predstavnici Židovske općine, Pravoslavne, Evangeličko-luteranske, Reformirane, Baptističke, Evangeličke i Katoličke crkve te Islamske vjerske zajednice

Zagreb, 25. 1. 2002. (IKA) – U crkvi Sv. Franje Asiškog na zagrebačkom Kaptolu održan je u četvrtak 24. siječnja međureligijski molitveni susret za mir na kojemu su sudjelovali predstavnici Židovske općine, Pravoslavne, Evangeličko-luteranske, Reformirane, Baptističke, Evangeličke i Katoličke crkve te Islamske vjerske zajednice.
Na samom početku molitvenog skupa za mir u cijelom svijetu nazočne je pozdravio zagrebački pomoćni biskup dr. Vlado Košić, koji je istaknuo kako tom molitvom želimo pokazati zajedničku odgovornost i brigu koju svi dijelimo za mir u svijetu. “Ispovijedati vjeru u Boga znači poštovati i dapače ljubiti ljude, bez obzira na njihove razlike, kao svoju braću i sestre. Bog, kako god ga mi zvali i kako god ga zamišljali, ne može i ne smije biti razlog naših podjela i sukoba, već naš ujedinitelj. Biti vjernik bez obzira jesam li kršćanin, židov ili musliman, znači poštivati život kojem je sam Bog autor i tvorac, a to onda znači poštivati na prvom mjestu svoje bližnje”, poručio je biskup Košić.
Ispred Židovske općine svoje pozdrave uputio je Mihael Montiljo, istaknuvši da je lijepo kao braća i sestre zajedno živjeti te da svi moramo ustrajati u njegovanju suživota i tolerancije jedni prema drugima. “Jedan Bog nas je stvorio sve na svoju sliku i priliku. Bog je ljubav pa i mi trebamo imati ljubavi jedni za druge, poštovanja i tolerancije kako bi ispunili njegovu volju”, rekao je Milenko Popović, arhijerejski protonamjesnik Srpske pravoslavne crkve. Andreas Lukša, v. d. biskupa Evangelističke crkve svoje pozdrave uputio je riječima iz Matejeva Evanđelja “Blago siromasima, jer će se zvati sinovima Božjim”, dodavši kako smo se svi okupili u franjevačkoj crkvi nakon bdjenja mladih, jer se sv. Franjo obraćao svim ljudima i stvorenjima. Na ovim prostorima još uvijek osjećamo posljedice rata, napetost, netrpeljivost i mržnju koja zna izići čak i uoči molitve za mir. Stoga je biskup Lukša pozvao da se svi kršćani međusobno čvršće povežu i da gaje dijalog s islamskom i židovskom zajednicom. Ispred Reformirane crkve svoje pozdrave uputio je vlč. Branimir Bučanović, rekavši kako je taj susret dobar primjer kako bi se trebalo u miru i dijalogu susretati s drugima koji su nam toliko bliski, a opet drugačiji od nas. Takav susret jedino može koristiti za izgradnju mira i dijaloga. Predsjednik Saveza baptističkih crkava u Hrvatskoj dr. Branko Lovrec istaknuo je kako se mir mora najprije uspostaviti s Bogom i na taj način povući vertikalu koja će spajati Boga i čovjeka, a tek onda se može graditi i mir između ljudi. Vlč. Daniel Berković u ime Evanđeoske crkve zamolio je sve da razmisle o onima koji dolaze iza nas i da ne molimo samo za mir danas, već i za vrijeme koje dolazi. Uime Mešihata Islamske vjerske zajednice sve je pozdravio te zaželio svima mir muftija Šefko Omerbašić, rekavši kako smo se svi sabrali na molitvu za mir da pokušamo učvrstiti mir u nama, među nama i oko nas kako bi u punini riječi zavladao pravi suživot, razumijevanje i tolerancija. Muftija Omerbašić još je dodao da mir nikada nije bio ugroženiji doli danas, ali nikada vjernici nisu bili jedinstveniji u molitvi za mir i to budi nadu da ćemo uspjeti učvrstiti mi u cijelom svijetu.
Svoje molitve za mir uputile su sve vjerske zajednice na svoj osobit način združeni u jedno i moleći svi za jedno: mir, toleranciju, pravednost i poštovanje svakog čovjeka na zemlji. Međureligijski molitveni susret za mir u svijetu zaključio je biskup Košić, zahvalivši svima koji su se odazvali na ovu molitvu koja je zaista značajna za cijeli svijet. (j01446hr/ms/kj)