Istina je prava novost.

Zaključci Povjerenstva za film "Nijemi krik"

Zaključke je ministar Primorac pročitao pred novinarima 2. ožujka

Na konferenciji za tisak 2. ožujka 2004., na kojoj je sudjelovao Ministar znanosti, obrazovanja i športa dr. Dragan Primorac, nazočnim je novinarima pročitan tekst Zaključaka Povjerenstva za prosudbu filma “Nijemi krik”, koji u cijelosti glasi:

“Temeljem čl. 39. Zakona o sustavu državne uprave (“Narodne novine” br. 75/93) dana 25. veljače 2004. godine ministar znanosti, obrazovanja i športa doc. dr. sc. Dragan Primorac je donio odluku o imenovanju članova Povjerenstva za prosudbu filma ’Nijemi krik’.
Nakon detaljnog uvida u film “Nijemi krik” Povjerenstvo je, u sastavu prof. dr. sc. Ivan Kuvačić, Klinika za ženske bolesti i porode Kliničkog bolničkog centra i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; prof. dr. sc. Velimir Šimunić, Klinika za ženske bolesti i porode Kliničkog bolničkog centra i Medicinskog fakulteta u Sveučilišta u Zagrebu; dr. sc. Ratko Matijević, Opća bolnica Sveti Duh – Klinika za ginekologiju i porodiljstvo; mr. sc. dr. Tonka Čavlek, Zavod za javno zdravstvo Grada Zagreba, Služba za školsku medicinu; doc. dr. sc. Tonči Matulić, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Katedra moralne teologije; doc. dr. sc. Josip Baričević, Katehetski institut Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; dr. sc. Rudi Paloš, Nacionalni katehetski ured HBK, Katehetski salezijanski centar; doc. dr. sc. Draženka Blaži, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu; prof. Zrinska Zrčić-Krajnović, 3. Gimnazija u Zagrebu, te Gordana Rendulić, dipl. psih., 15. Gimnazija u Zagrebu, donijelo sljedeće zaključke:
U programima odgoja i obrazovanja mladih pohvalno je što se obrađuje pitanje vrijednosti ljudskog prava na život i dostojanstvo. To posebno vrijedi za sva nastojanja koja će doprinijeti bitno urušenom natalitetu u našoj zemlji.
Budući da se prema predviđenom programu odgajaju i obrazuju mladi koji u adolescentnim godinama traže svoju osobnost i bore se sa svojim unutarnjim, često oprečnim stavovima, programi trebaju uključiti pažljivo odabrane pedagoško-psihološki prihvatljive metode, a ne one koje bi mogle biti stresne i koje bi pobuđivale negativne emocije.
S obzirom na navedeno film ’Nijemi krik’ sa psihološko-pedagoškog i religiozno-pedagoškog stajališta ne smatramo primjerenim za prikazivanje u redovitoj srednjoškolskoj vjeronaučnoj nastavi u Republici Hrvatskoj. Njegovo prikazivanje može imati znatnih negativnih psihičkih i drugih posljedica za osobe srednjoškolske dobi.
Također na sjednici Povjerenstva održanoj 26. veljače 2004. godine svi članovi Povjerenstva istaknuli su važnost daljnje međusobne suradnje, među ostalim i na izradbi kvalitetnih izvornih hrvatskih nastavnih materijala koji će na što primjereniji način pristupati vrlo osjetljivoj problematici odgovornog roditeljstva, imajući na umu da istinsko poštivanje ljudskog života spada među temeljne ljudske vrijednosti.”
Dva dana nakon toga, 4. ožujka 2004., Ministar je službenim dopisom (klasa: 602-03/04-01/152, urbroj: 533/1-04-4) svim srednjim školama priopćio zaključke Povjerenstva te je na kraju dopisa istaknuo: “Preporučujem vjeroučiteljima da obradu 5. nastavne cjeline “Čovjek i njegovo dostojanstvo” usklade s navedenim stručnim mišljenjem Povjerenstva”.