Budi dio naše mreže
Izbornik

Započinje molitvena osmina za jedinstvo kršćana

Vatikan (IKA )

Predsjednik Papinskoga vijeća za jedinstvo kršćana kardinal Walter Kasper, zajedno s luteranskim biskupom iz Helsinkija Eerom Huovinenom otvorit će molitvenu osminu danas poslijepodne Službom riječi u Crkvi Sv. Brigite u Rimu

Vatikan, (IKA) – Od početka protekloga stoljeća započelo se moliti za jedinstvo kršćana, a posebice nakon Drugoga vatikanskog sabora istaknuta je svijest o tome koliko je žurno nadvladati podjele među Kristovim nasljedovateljima. Svake se godine od 18. do 25. siječnja moli u tu svrhu. Predsjednik Papinskoga vijeća za jedinstvo kršćana kardinal Walter Kasper, zajedno s luteranskim biskupom iz Helsinkija Eerom Huovinenom otvorit će molitvenu osminu danas poslijepodne Službom riječi u Crkvi Sv. Brigite u Rimu. Sv. Brigita velika je mistikinja koju jednako štuju katolici i luterani, a smatraju je prethodnicom ekumenizma.
Za ovogodišnji su molitveni tjedan temu predložili kršćani iz grada Aleppo u Siriji, kazao je za Radio Vatikan mons. Eleuterio Francesco Fortino, dotajnik Papinskoga vijeća za jedinstvo kršćana, te dodao kako je ona vrlo aktualna. “Mir vam svoj ostavljam”, rekao je Isus učenicima, te dodao: “Mir vam svoj dajem”, podsjetio je mons. Fortino te pojasnio: “Svoj mir, ne onaj kakav daje svijet. Svijet često daje mir temeljen na ravnoteži snaga ili na nasilju. Mir koji daje Isus jest u praštanju grijeha; u praštanju je korijen unutarnjega mira”.
Osvrnuvši se potom na ekumenski hod, mons. Fortino rekao je kako je on težak, i često spor. Ali, iz godine u godinu utvrđujemo da među kršćanima, pod različitim oblicima, raste bratstvo, premda se njegovi izrazi uvijek ne primjećuju. I protekle je godine bilo mnogih kontakata s pravoslavnim Crkvama, kao i novosti; primjerice novo je ponašanje Srpskoga patrijarhata u odnosima s Katoličkom crkvom, koje je izraženo dolaskom izaslanstva u Rim. Protekle je godine u Rim stiglo i veliko izaslanstvo Grčke pravoslavne crkve. Također, 30 župnika iz Atenske nadbiskupije, uz blagoslov i odobrenje nadbiskupa Christodulosa, došli su u Rim i imali više susreta u ustanovama Rimske kurije, u župama, pastoralnim ustanovama, i katoličkim pokretima poput Fokolarina, te Zajednicom sv. Egidija, istaknuo je mons. Fortino.