Budi dio naše mreže
Izbornik

ZAVRćEN SIMPOZIJ O SV. ANTUNU PADOVANSKOME U ZAGREBU

Zagreb (IKA )

Zagreb, 3. 9. 1995. (IKA) - "ćtovanje sv. Antuna Padovanskog mešu Hrvatima", bila je tema dvodnevnog znanstvenog simpozija, koji je bio u petak i subotu, 1. i 2. rujna, u Domu sv. Franje, na Svetom Duhu u Zagrebu. Simpozij je u povodu 800. obljetnice ro

Zagreb, 3. 9. 1995. (IKA) – “ćtovanje sv. Antuna Padovanskog mešu Hrvatima”, bila je tema dvodnevnog znanstvenog simpozija, koji je bio u petak i subotu, 1. i 2. rujna, u Domu sv. Franje, na Svetom Duhu u Zagrebu. Simpozij je u povodu 800. obljetnice rošenja sv. Antuna Padovanskoga, priredilo Vijeđe franjeva~kih zajednica (VFZ), a otvorio ga je, u nazo~nosti generalnih poglavara i poglavarica franjeva~kih obitelji i drugih uglednika iz kulturnoga, javnog i politi~kog života, predsjednik VFZ fra Jure ćar~eviđ.
Prvo predavanje održao je fra Nikola Vukoja, koji je govorio o Antunovoj teologiji i duhovnosti, a fra Atanazije Mataniđ, obradio je, pod teoločkim vidom, pu~ku pobožnost prema sv. Antunu. O socijalnom vidu čtovanja “Sveca svega svijeta”, govorio je fra Bono ćagi, nakon ~ega je uslijedio niz krađih predavanja o čtovanju sv. Antuna u pojedinim franjeva~kim provincijama ili regijama. Tako je fra Emanuel Hočko govorio o Sve~evu čtovanju u kontinantalnom dijelu Hrvatske. Pro~itano je i izlaganje dr. Ante Sekuliđa o Antunovu čtovanju kod podunavskih Hrvata. S. Mariangela Ćigriđ govorila je o čtovanju sv. Antuna u Žakovu, a fra Ladislav Fičiđ u svome je izlaganju obradio stradanja Antunovih čtovatelja i njegovih svetičta u Bosni. O čtovanju sv. Antuna u Dobrovniku progovorio je fra Josip Sopta, a izlaganje fra Josipa Solde o čtovanju sv. Antuna u sinjskom kraju pro~itao je fra Gabrijel Juričiđ. O račirenosti pobožnosti prema sv. Antunu u Hercegovini govorio je fra Ćarko Iliđ. Fra Ljudevit Mara~iđ upoznao je sudionike skupa sa zapisima u nekim istarskim gradovima, da je godine 1229. Svetac osobno pohodio neke gradove u Istri. Danas nesumnjivo najveđi poznavatelj života i djela sv. Antuna, padovanski franjevac konventualac fra Virgilio Gamboso navodi predaju da je samostane u Pore~u i Puli osnovao sam sv. Antun Padovanski. Fra Mirko Kemičev govorio je o na~inu kako je sv. Leopold Bogdan Mandiđ čtovao sv. Antuna. U drugom dijelu simpozija fra Ljubo Luciđ progovorio je o sv. Antunu kao ekumenskom svecu, a fra Anšelko Barun je govorio o karitativnoj djelatnosti ustanove “Kruh sv. Ante”. Dr. Josip Bratuliđ i mr. Petar Rogulja govorili su o piscima i književnicima koji su pisali o “Svecu”, a o kiparskom predstavljanju sv. Antuna govorio je fra Anšelko Badurina nadovezujuđi se na izlaganje svoga subrata fra Petra Runje. O glazbenoj proslavi sv. Antuna referirao je fra Izak ćpralja, a fra Ivo Peran predstavio je zanimljiv životopis u obliku recitala u ~ast Sveca. Dr. Stanko Piploviđ govorio je o jednoj od najstarijih crkava posveđenih sv. Antunu na Gripama u Splitu. Dr. Stella Fatoviđ Teren~iđ govorila je o zdravstvenom stanju i o uzrocima sve~eve smrti. Fra Benedikt Vujica predstavio je knjigu Vergilia Gambosa “Sv. Antun Padovanski – život i poruka” u prijevodu fra Bonaventure Dude, a Sonja Tomiđ govorila je o “rašanju” njene knjige za djecu “Antun-Nani manji brat”.
Popratni sadržaj skupa bilo je predstavljanje zlatnika i medalje sv. Antuna, rad akademskog kipara Damira Mataučiđa, a predstavili su ih sam autor i prof. dr. Josip Bratuliđ. Ujedno je otvorena i izložba “Franjeva~ke teme na medaljama Damira Mataučiđa” u franjeva~kom samostanu na Sv. Duhu u Zagrebu.