Budi dio naše mreže
Izbornik

ZAVRŠEN KONGRES HRVATSKIH I TALIJANSKIH BISKUPIJSKIH CARITASA

Crikvenica (IKA )

Crikvenica, 11. 9. 1998. (IKA) - U poslijepodnevnom dijelu trećega radnog dana Kongresa hrvatskih i talijanskih biskupijskih Caritasa, 9. rujna, u crikveničkom hotelu "Omorika", radilo se po skupinama u kojima su se izmjenjivala iskustva o identitetu Hr

Crikvenica, 11. 9. 1998. (IKA) – U poslijepodnevnom dijelu trećega radnog dana Kongresa hrvatskih i talijanskih biskupijskih Caritasa, 9. rujna, u crikveničkom hotelu “Omorika”, radilo se po skupinama u kojima su se izmjenjivala iskustva o identitetu Hrvatskog Caritasa i planiranju budućeg rada Caritasa. Voditelji skupina izložili su, u četvrtak, 10. rujna, raspravljene teme i zaključke posljednjeg dana Kongresa. Nakon toga o perspektivama Talijanskog Caritasa govorio je njegov ravnatelj don Elvio Damoli, a o perspektivama Hrvatskog Caritasa – ravnatelj Josip Grošić.
Direktor hrvatskoga Caritasa Josip Grošić istaknuo je kako je “neposredna i hitna pomoć naših susjeda, posebno talijanskoga naroda, Crkve i Caritasa učinila slična dobročinstva na svim razinama: na nacionalnome i biskupijskom planu kako i pomoć pojedinih gradova i župa svima potrebnima u Hrvatskoj”. No, prilikom toga došlo je i od nekih problematičnih trenutaka jer su, kako je rekao Grošić, “hitnost i neposrednost brze pomoći došli koji put bez koordinacije i subordinacije postojećih struktura u Hrvatskoj” tako da u “budućnosti treba više respektirati hijerarhiju organizacije”. Za budućnost djelovanja hrvatskoga Caritasa, Grošić je istaknuo između ostaloga i bolju koordinaciju na razini biskupijskih Caritasa. Govoreći o djelovanju Caritasa na našim prostorima, Grošić se osvrnuo i na ulogu sluge Božjega kardinala Alojzija Stepinca koji je, kao i papa Pavao VI. za Crkvu i Italiju, bio putokaz za hrvatski narod.
“Svaki kršćanin koji sluša riječ Božju i slavi euharistiju, da bi bio dosljedan tome, mora životom pokazati služenje i dijeljenje drugima. Odgojiti za te ciljeve zadaća je Caritasa koji se prepoznaje kao pastoralni organizam pokretanja, senzibiliranja i formacije za smisao dijeljenja sa drugima i stvaranje takvoga mentaliteta u javnosti”, jedna je od ključnih misli na susretu koju je izrekao don Dameli.
“Iskustva s bratimljenjima u Hrvatskoj ponudila su prvi model odnosa između sestrinskih Crkava, što je kasnije nastavljeno u Bosni i Hercegovini, Albaniji i Ruandi”, istaknuo je tom prilikom don Damoli sažimljujući iskustva koje je stekao Talijanski Caritas povezujući biskupije, župe i područja iz Italije sa stradalnicima u Hrvatskoj. U sedmogodišnjoj suradnji do sada je 35 talijanskih biskupijskih Caritasa pobratimljeno s istima u Hrvatskoj, a s pogledom u daljnju suradnju u budućnosti.
“Djelovanje talijanskoga Caritasa ne može se gledati samo kroz njegovu organizacijsku i dimenziju učinkovitosti nego i odgojnu narav i svrhu tj, kroz koherentnost u njegovoj odgojnoj zadaći praćenja bratimljenja i unutar mjesne Crkve”, rekao je don Dameli. On je također upozorio i na potrebu obrazovanja djelatnika u karitativno-pastoralnome smislu, jer su i pastoral i Caritas upućeni od jedne te iste Crkve jednoj te istoj osobi, istaknuvši da se izmjena iskustava i programa na razini dviju Crkava može ostvariti na različite načine ali da je također potrebno uzeti u obzir mjesnu kulturu, običaje i stanje.
U 11 sati održana je tiskovna konferencija, na kojoj su novinari upoznati s rezultatima Kongresa, a cijeli skup završio je zajedničkim misnim slavljem, koje je u 12 sati predvodio biskup u Udinama Alfredo Battisti u zajedništvu sa riječko-senjskim nadbiskupom Antonom Tamarutom i ostalim svećenicima.