Budi dio naše mreže
Izbornik

Završen pastoralni susret u Poreču

Poreč (IKA )

Najopasnija je vjerska ravnodušnost - uloga Crkve u očuvanju nacionalne svijesti u Istri - pomoć hrvatskih katoličkih misija Hrvatskoj

Poreč, 14. 4. 1994. (IKA) – Drugog dana pastoralnog sastanka svećenika i pastoralnih suradnika iz hrvatskih katoličkih misija iz zapadne Europe, koji od 12. travnja traje u porečkom hotelu “Pical”, dr. Josip Baloban održao je dva predavanja u kojima je govoreći o hrvatskim katolicima u dijaspori istaknuo kako je “najveći takmac, ako ne i protivnik kršćanstva uopće, religiozna odnosno apsolutna ravnodušnost.” Bez novih modela evangelizacije teško je biti kršćanin u postmodernom društvu, rekao je dr. Baloban, pri čemu vjera ne smije biti etiketa ili običaj. Posebnu je pozornost privuklo predavanje mons. Josipa Šajine o Katoličkoj Crkvi u Istri i povijesti toga najvećeg hrvatskog poluotoka. U Istri su djelovale brojne crkvene bratovštine i svećenici glagoljaši koji su stoljećima čuvali hrvatsku nacionalu svijest, te poznati biskupi Juraj Dobrila, Antun Manić i Dragutin Nežić i svećenik Božo Milanović. Danas Katolička Crkva u Istri ima 133 župe, 94 svećenika, 17 redovnika, 37 redovnica, 4 bogoslova i 2 sjemeništarca. U biskupijskom misijskom sjemeništu u Puli ima 28 bogoslova, a u Pazinu je otvorena klasična gimanzija. U Istri nema talijanskih svećenika, ali hrvatski svećenici znaju talijanski i pastoralno skrbe za vjernike Talijane, koji čine 7% stanovništva. Predavanje je bilo obogaćeno čitanjem ulomaka iz molitvenika biskupa Jurja Dobrile “Oče, budi volja tvoja” i starih istarskih spisa, a prikazan je i film o svećeniku Miroslavu Bulešiću, kojeg su god. 1947. pogubili komunisti. Mons. Vladimir Stanković, ravnatelj Hrvatske inozemene pastve i predsjednik Hrvatskog Caritasa, predstavio je nazočnima rad te humanitarne organizacije u protekle tri godine, te se posebno osvrnuo na veliku pomoć koju hrvatske katoličke misije šalju u Hrvatsku. U god. 1993. Caritas je podijelio 49.843 tone hrane, 1 357 tona higijenskih potrepština, 6.992 tona odjeće i obuće, 2.000 tone lijekova, te utrošio 13.257.858 DM za razne karitativne projekte. Za ovogodišnju proljetnu sjetvu donatori su darovali 2,2 milijuna DEM, a Caritas je našao i kumstva za oko 10 000 djece koja su u ovome ratu ostala bez roditelja. Mons. Stanković je predložio i tiskanje zbornika “Katolička Crkva i Hrvati izvan domovine”.
Nazočnima se obratio i vlč. Veselko Župarić koji skrbi za izbjeglice u novigradskom naselju “Pineta”, koji je govorio o progonstvu tih ljudi iz Kraljeve Sutjeske, Kaknja i Vukanovića. Trenutno u “Pineti” boravi oko 1.300 izbjeglica koji do kraja školske godine odbijaju preseljenje u naselje “Borozija”, te se vode pregovori s hrvatskom vladom. Izbjeglice svoje odbijanje, u čemu ih podržava i vlč. Župarić, obrazlažu činjenicom da su im djeca upisana u obližnju školu, te da su već izgubila jednu školsku godinu.
Završnu večernju misu jučer je predvodio u dvorani hotela “Pical” porečko-pulski biskup Antun Bogetić, za vrijeme koje je prikupljeno nešto više od 4.000 DM za izbjeglice iz “Pinete”. Nakon mise predstavljena je zbirka pjesama fra Tihomira Gragata, hrvatskog misionara u Ruesselsheimu, o kojoj je govorio urednik “Žive zajednice” fra Anto Batinić. Dvodnevni susret hrvatskih pastoralnih djelatnika iz zapadne Europe završio je danas zajedničkim izletom na Brijune, te posjetom istarskim starim gradovima.