Završio pastoralni skup hrvatskih pastoralnih djelatnika iz Zapadne Europe (3.)
Završio pastoralni skup hrvatskih pastoralnih djelatnika iz Zapadne Europe (3.)
Bergisch Gladbach
Priređen je i okrugli stol u kojem su sudjelovala sva trojica predavača dr. Matulić, dr. Tomašević i dr. Kešina
Bergisch Gladbach, (IKA) – Tradicionalni 39. godišnji pastoralni skup hrvatskih pastoralnih djelatnika iz Zapadne Europe, koji je započeo u utorak 12. listopada, završio je u četvrtak 14. listopada u Bergisch Gladbachu kod Kölna. Okupljeni sudionici, njih više od sto, razmišljali su o tajni života u ozračju suvremenog odnosa znanosti i vjere.
Predavanje posljednjega dana skupa održao je dr. Tonči Matulić s Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Govorio je o tajni života u ozračju znanstveno-tehničkog napretka pod vidom ovladavanja životom i/ili služenja životu. Priređen je i okrugli stol u kojem su sudjelovala sva trojica predavača dr. Matulić, dr. Tomašević i dr. Ivan Kešina.
Dan ranije, 13. listopada u popodnevnim satima predavanje o odgoju spolnosti kao služenje životu održao je dr. fra Luka Tomašević. “Ako pogledamo prošlost naše kulture, lako uočavamo da se o spolnosti nije puno govorilo. Ako bi se ponekad i spomenula, bilo je to uglavnom pod negativnim vidom. U takvom svijetu i spolni odgoj se odvijao u krugu obitelji i religije. Niti filozofi kroz povijest o spolnosti nisu puno govorili. Tek u prošlom stoljeću započinje govor o spolnim slobodama i o potrebi spolnog odgoja, najprije u medicini, a potom šire u društvu i Crkvi. Ipak je pravi početak sustavnog govora u drugoj polovici prošloga stoljeća, a diskusije još uvijek traju. Prema stavu Crkve u odgoju treba isticati narav i značenje spolnosti u ljudskom životu kao osnovnog i temeljnog dara osobe koja se otvara drugima, a posebice voljenoj osobi u bračnom darivanju i životu. Stoga odgoj spolnosti mora biti skladan i cjelovit kako bi mladi čovjek mogao doći do svoje psihološke zrelosti u cilju pune duhovne i moralne zrelosti i odgovornosti”, kazao je dr. Tomašević dodavši kako uz cjelovito objašnjenje naravi i značenja spolnosti, gojencu treba dati i osnovnu etičku skalu vrednota. “Bez toga spolni odgoj može postati samo čista informacija i spoznajna priprava za spolni život. Te osnovne etičke vrijednosti moraju uključiti poštivanje različitosti spolova, kao i usku povezanost između spolnosti i ljubavi kao istinskog predanja i izvora života. Osnovni je cilj, dakle, takvog odgoja da odgaja za slobodu i odgovornost vlastite spolnosti, što je, zapravo, i osnovna svrha moralnog odgoja koji nikada ne smije biti serija zabrana, već promicanje čovjeka i njegova dostojanstva. Zrela moralnost se ne ograničuje samo na to da se ne čini zlo, već daleko više da se ostvaruje dobro, pa i onda kada je to teško i kada uključuje napor i trud”, rekao je dr. Tomašević.
Pokorničko bogoslužje i misno slavlje u srijedu 13. listopada predvodio je dr. Matulić, a u četvrtak 14. listopada misu je predvodio dr. Tomašević. Skup je zatvorio delegat za hrvatsku pastvu u Njemačkoj i novoimenovani ravnatelj dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu fra Josip Bebić koji je zahvalio okupljenima na odazivu i pozvao ih na skup sljedeće godine u Bad Honnef.