Istina je prava novost.

ZBORNIK U ČAST DR. FRA PAVLU MELADI - HRVATSKA ENCIKLOPEDIJA O GOSPI

U zborniku se uz kraći životopis dugogodišnjeg tajnika i poslije predsjednika Papinske mariološke akademije dr. fra Pavla Melade, nalazi i niz teoloških i stručnih radova o Mariji, te o štovanju Gospe u hrvatskom narodu. Djelo je nezaobilazan priručnik za sve studente teologije i teologe, kao i za sve one koji se zanimaju za mariologiju.

KNJIGA: Suvremena Gospina enciklopedija

«Ancilla Domini, Zbornik fra Pavla Melade, 728 stranica. Izdavači: Hrvatski mariološki institut i Zbornik franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja «Kačić», sv. 32-33, Split-Zagreb 2000.

U prigodi 85. obljetnice života i 60. obljetnice misništva dr. fra Pavla Melade, dugogodišnjeg tajnika i predsjednika Papinske međunarodne marijanske akademije, Hrvatski mariološki institut, suradnici, prijatelji i braća franjevci provincije Presvetoga Otkupitelja posvetili su svečani broj zbornika «Kačić».
Fra Pavao je više od pola stoljeća svoga vrlo aktivnoga života proveo u Rimu radeći u Papinskoj međunarodnoj marijanskoj akademiji, na širenju štovanja i slave Majke Božje i Majke Crkve. Priređujući mariološke kongrese, na kojima je okupljao svjetske stručnjake s područja teoloških i drugih znanosti, brinuo se i za ekumenski dijalog te na njih uvijek pozivao i predstavnike drugih kršćanskih Crkava i zajednica. Svojim radom na svjetskoj razini neumorno je promicao hrvatsku kulturu ugrađujući je posebno u europske tijekove.
Zbornik već svojim naslovom «Ancilla Domini – Službenica Gospodnja» odaje čast Presvetoj Bogorodici Mariji, koja je sama sebe tako nazvala (Lk 1,38), te ukazuje na fra Pavlovo životno djelo, kao i na sadržaj cijele knjige.
Život i djelo fra Pavla Melade prikazao je fra Petar Lubina, urednik lista «Marija». Rođen 1916. g. u Kaštel Štafiliću, fra Pavao je za svećenika zaređen 1940. g. u Splitu. Od 1946. do 1976. godine bio je tajnik Papinske međunarodne marijanske akademije, a od 1976. do 1996. njezin predsjednik. Od 1997. g. živi u franjevačkom samostanu u Omišu.
U drugom poglavlju naslovljenu «De Mariae mysterio in Ecclesia», objavljeni su radovi o Blaženoj Djevici Mariji naših vrsnih teologa, od dr. fra Bože Lujića, dr. Adaleberta Rebića i dr. Mate Zovkića do dr. don Nediljka Ante Ančića, dr. fra Stjepana Čove, dr. fra Josipa Marcelića i dr. fra Petra Bašića. U trećem poglavlju posvećenu Mariji i ekumenizmu nalaze se radovi mons. dr. Ratka Perića, dr. fra Jure Zečevića i dr. Nike Ikića. Pod naslovom «De beata genitrice in croatorum populo, poredani su vrijedni radovi dr. Emilija Marina, dr. don Eduarda Peričića, dr. Josipa Kolanovića, Milana Ivaniševića, dr. don Drage Šimundže, dr. fra Brune Peze, akademika Ivana Goluba i Josipa Bratulića, mons. dr. Vlade Košića, i drugih teologa.
Osim uvodnoga članka koji je posvećen slavljeniku dr. fra Pavlu Meladi, ostali dio zbornika, odnosno više od 650 stranica, donosi niz teoloških radova o Bogorodici, te stručne i znanstvene članke o štovanju Blažene Djevice Marije u hrvatskom narodu. Riječ o svojevrsnoj Gospinoj enciklopediji, kojom je obuhvaćena i predstavljena suvremena hrvatska teologija.
Tom marljivom promicatelju slave i štovanja Blažene Djevice Marije, organizatoru međunarodnih marioloških i marijanskih kongresa, uredniku svih izdanja Papinske međunarodne marijanske akademije, bliskom suradniku dr. fra Karla Balića, osnivača i voditelja Papinske međunarodne marijanske akademije, hrvatski bogoslovci i drugi znanstvenici darovali su prvorazredni mariološki priručnik. U prvom su dijelu obrađene opće mariološke teme, od dogme do pobožnosti i ekemenizma, dok je u drugom dijelu ponuđen pregled hrvatskih marioloških tema, od najstarijih tragova marijanske pobožnosti na našim prostorima, preko pisane riječi i pojedinih grana umjetnosti do hodočašća i pobožnosti hrvatskih vjernika. (ika/mm)