Istina je prava novost.

Zlatni jubilej svećeništva don Ante Lovrića Caparina

Šibenik, (IKA) – Svećenik Šibenske biskupije u miru don Ante Lovrić – Caparin, proslavio je u nedjelju 5. rujna pedesetu obljetnicu svećeništva. Zlatnu misu slavio je katedrali Svetog Jakova u Šibeniku. Uz slavljenika koncelebrirali su župnik katedrale don Krešimir Mateša i ravnatelj Caritasa Šibenske biskupije don Marinko Mlakić koji je imao i prigodnu homiliju.
Svećeništvo je znak Božje prisutnosti na zemlji. Svećenik je prijatelj i brat vjernicima, a svećeništvo je služenje narodu Božjem, poručio je vlč. Mlakić. Naglasio je kako vjernici moraju cijeniti i voljeti svećenike makar oni bili slabi ljudi. Potom je ukazao na uzoran život don Ante Lovrića. Rekao je kako je zlatomisnik od najranijeg djetinjstva morao nositi znak progona. Kao desetogodišnjak zbog partizanskog terora morao je 1944. godine napustiti rodnu Rogoznicu i s roditeljima doći živjeti u Šibenik. Za svećeništvo odlučio se u poratnim godinama, najtežim za Crkvu i svećenike. Odlučiti se na svećeničku službu u to vrijeme mogao je samo onaj koji je istinski duboko u sebi htio biti Božji znak na zemlji, poručio je vlč. Mlakić.
Mladu misu don Ante Lovrić – Caparin slavio je 4. rujna 1960. godine u katedrali Svetog Jakova. Svećeničku službu započeo je na otoku Prviću gdje je bio osam godina. U župi Skradin proveo je punih trideset i šest godina, kazao je vlč. Mlakić. Svoju ljudsku i svećeničku veličinu zlatomisnik je pokazao za vrijeme Domovinskog rata, kada je u nebrojenim granatiranjima srušena skradinska crkva i župna kuća. Nije otišao iz Skradina i kao da je božanski prkosio zlu, te nije dao da ga se otjera od službe na koju ga je Bog poslao, rekao je vlč. Mlakić.
Prigodnu zahvalu zlatomisniku uputio je i katedralni župnik Mateša. On je pročitao čestitku šibenskog biskupa Ante Ivasa. Biskup je podsjetio na teška vremena komunizma u kojima je djelovao vlč. Lovrić Caparin. Ukazao je kako je u proteklih pedeset godina trebalo ponajprije čvrste vjere na Kristovoj objavi i tradiciji Crkve. Zahvalio mu je za predano služenje u Šibenskoj biskupiji.
U ime vjernika župe Prvić Luka i Prvić Šepurina zlatomisnika je pozdravio zauzeti vjernik laik Neven Skroza. Don Ante bio je čvrst svećenik, dosljedan u svojim stavovima, spreman i otići u zatvor kad je trebalo braniti Crkvu, kazao je Skroza. Istaknuo je kako se zahvaljujući don Anti Lovriću u Prviću održala bogata baština crkvenog pučkog pjevanja.
Don Ante i danas voli Skradin s istinskom ljubavlju. I danas postoji veza i poveznica sa skradinskim vjernicima, kazao je u ime župe Skradin zauzeti vjernik Tome Računica.