Budi dio naše mreže
Izbornik

Značajke vremena i duhovne ponude

Sombor (IKA )

Predavanje o. Jakova Mamića u somborskom Karmelu

Sombor, (IKA) – Korizmena slavlja u stoljetnom somborskom Karmelu završena su 20. i 21. ožujka, a gost šestoga korizmenoga tjedna bio je provincijal hrvatskih karmelićana o. Jakov Mamić, koji je na Cvjetnicu 20. ožujka u karmelićanskoj crkvi predvodio križni put i misno slavlje s prigodnom propovijedi. Nakon toga susreo se s mladima kojima je održao prigodno predavanje.

U Hrvatskom je domu 21. ožujka na redovitoj korizmenoj tribini održao predavanje na temu “Značajke vremena i duhovne ponude”. O. Jakov ukazao je kako u kontekstu suvremenoga svijeta u kojemu je kršćanin pozvan živjeti i djelovati, zapažamo nekoliko značajki koje kreiraju mišljenje i stav u odnosu na čovjeka. U tom je smislu istaknuo kako se na čovjeka u suvremenoj filozofiji gleda kao na potpuno indiferentnoga u odnosu na Boga, te je dodao kako je čovjek okrenut sebi te mu Bog koji misli na drugoga nije potreban, jer je njegova osnovna vrijednost njegovo bogatstvo zbog kojega postaje instrument potrošnje. Na taj način dolazi do njegova poremećaja identiteta u smislu da biti znači imati, a posljedice takvoga jednodimenzionalnoga čovjeka su anonimnost, stvaranje arsenala smrti (oružje) i dr. S druge pak strane, istaknuo je predavač, u kontekstu suvremene duhovnosti i religiozne misli zamjećujemo da je došlo vrijeme jakih i brzih promjena, odnosno izmjene socijalnoga ambijenta, urbanizacije mentaliteta, upitne prošlosti s ustaljenim vrednotama kao što su vjera i autoritet i dr. U smislu religioznih i duhovnih pomaka vidljiv je povratak intimizmu (misticizmu i karizmatičnosti) te povratak na sociološku potrebu identifikacije, odnosno značenje crkvene hijerarhije i davanje prostora faktorima koji tvore zaleđe religioznoga.

O. Jakov je također u kulturno-duhovnom kontekstu govorio o govoru Ivana od Križa koji ukazuje na to da je potrebno spasiti čovjekovu transcendenciju i Božju imanenciju u čovjeku. Predavač je posebno istaknuo kako Ivana od Križa zanima čovjek u njegovu nastanku, izrastanju i ostvarenju, gledajući ga kao biće posve okrenuto k punini. Isto tako, Ivanov je projekt usmjeren na čovjekovu posljednju točku odnosno blaženo gledanje Boga, što podrazumijeva vjeru, ljubav i nadu. Nadalje, predavač je istaknuo kako Ivan od Križa govori da Bog u čovjeku djeluje različito (Bog svakome daje osobnost), skrovito (ono što Bog čini izmiče nadzoru razuma) i nepredvidivo (iz prijeđenoga puta ne možeš znati budući). U predavanju je o. Jakov protumačio kako Ivan od Križa ukazuje na potrebu odgojiti čovjeka vjere koja je osobna, slobodna, uvjerljiva i zauzeta. Jednako tako, potrebno je da čovjek bude svjedok živoga Boga, tj. “prije svjedok nego propovjednik”. U konačnici, “Ivanov je put borba za čovjeka odnosno spasiti čovjeka”, čime mu se omogućuje da cjelovito bude tvorac vremena i kreativni čuvar vrednota: sebe i okoliša, zaključio je o. Jakov.

Predavanje je završeno diskusijom, nakon koje je voditelj tribine o. Mato Miloš zahvalio svim sudionicima koji su kroz šest tjedana dolazili na tribinu te se uključivali u ostale korizmene sadržaje stoljetnog somborskog Karmela.