ZNANSTVENI SKUP O FRA MARIJANU JAIAU
Slavonski Brod (IKA )
Slavonski Brod, 11. 11. 1995. (IKA) - U povodu 200. godišnjice ro?enja znamenitoga franjevca, filozofa, teologa, glazbenika, književnika i književnog prevoditelja fra Marijana Jaiaa (Slavonski brod, 1795 - Budim, 1858.) održan je 9. i 10. studenoga u pr
Slavonski Brod, 11. 11. 1995. (IKA) – U povodu 200. godišnjice ro?enja znamenitoga franjevca, filozofa, teologa, glazbenika, književnika i književnog prevoditelja fra Marijana Jaiaa (Slavonski brod, 1795 – Budim, 1858.) održan je 9. i 10. studenoga u prostorijama Gradskog poglavarstva u Slavonskom Brodu dvodnevni znanstveni skup. Skup je, u ime Muzeja brodskog posavlja otvorio dr. Ivan Jelia, a pozdravne rijeei uputili su provincijal Hrvatske franjevaeke provincije sv. Airila i Metoda fra Mirko Mataušia i akademik Milan Moguš. Sudionike je pozdravio i gradonaeelnik dr. Mato Vukelia.
Govoreai o radu fra Marijana Jaiaa jedan od organizatora skupa, fra Vatroslav Frkin je istaknuo: “Njegovo je djelo izuzetno dragocjeno u crkvenoj glazbi. Pjesmarica iz 1850. godine jest nešto što je nezaobilazno i u 20. stoljeau u crkvenoj glazbi. Potvrda njegove suvremenosti je 27 izdanja njegova molitvenika ‘Vinac’. Rijee je o molitveniku koji je živio u narodu, o pobožnim, puekim popjevkama koje se mogu nazvati leksikonom božianih pjesama. Jaia je skupljao pjesme od puekim misionara iz 18. stoljeaa, pa je stvoren kontinuitet duhovnog bogatstva”. Maestro Miho Demovia je ustvrdio da je fra Marijan, kao nadareni i dobro obrazovani glazbenik stvorio djelo koje se može usporediti s djelom Vatroslava Lisinskog na podrueju opere, te da se njegova pjesmarica iz 1850. godine, koju je posvetio banu Jelaeiau, i danas može izvoditi. Akademik Stjepan Babia je istaknuo da je fra Marijana, s jeziene strane, bio ne samo takmac Vuku Karadžiau, nego je i prednjaeio pred njim te da se njegova djela mogu uspore?ivati s djelima Matije Reljkoviaa i Andrije Kaeiaa Miošiaa. Fra Korenilije Šojat se osvrnuo na znaeaj fra Marijana kao filozofa te ustvrdio da je on prenio cijelo bogatstvo hrvatskoga književnog pojmovlja, što svjedoei o živome nastojanju da se i na znanstvenom i na kulturnom podrueju jezik utvrdi kao pokazatelj hrvatskoga naroda. Na skupu su predavanja održali i akademik Josip Voneina, Adela Ptiear, Stjepan Sokolovia, Mato Artukovia, Hrvojka Mihanovia-Salopek, Ante Sekulia, Stjepan Sršan, Luka Marjanovia, Slavko Harni, Nikola Vukoja, Egidije Biber i drugi. U sklopu obilježavanja obljetnice ro?enja fra Marijana Jeliaa postavljena je i izložba njegovih djela te održan koncert kojega je priredila Kazališna koncertna dvorana “Ivana Brlia Mažurania” iz Slavonskog Broda.
Skup su priredili Muzej brodskog posavlja – Odsjek za povijest iz Slavonskog Broda, Hrvatska franjevaeka provincija svetog Airila i Metoda iz Zagreba i Gradsko poglavarstvo Slavonskoga Broda, pod pokroviteljstvom Razreda za filološke znanosti HAZU-a.