Istina je prava novost.

Znanstveni skup „Slovenski svećenici u hrvatskoj Istri u 19. i 20. stoljeću“

U velikoj dvorani Državnoga povijesnog arhiva u Pazinu u petak, 6. svibnja održan je Međunarodni znanstveni skup „Slovenski svećenici u hrvatskoj Istri u 19. i 20.st.“ na kojem je svoja istraživanja predstavilo deset predavača.

Predavanja su otkrila odsjek istarske povijesti u kojem su se hrvatski i slovenski svećenici borili protiv potalijančivanja hrvatskog naroda, protiv fašizma i komunizma.

U prvom djelu programa župnik Fažane Ilija Jakovljević održao je predavanje „Uloga slovenskih svećenika u očuvanju vjerske i nacionalne svijesti u Istri“; Stipan Trogrlić iz Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar govorio je o temi „Stjepan Cek – progoni pod fašizmom i komunizmom“; Elvis Orbanić iz Zavoda za povijesne i društvene znanosti u Rijeci održao je izlaganje „Rudolf Zafran i ženska duhovna zvanja Žminjštine (1940.-1963.)“; Milan Radošević iz Hrvatske akademije znanosti i umjetnost, Zavoda za povijesne i društvene znanosti u Rijeci govorio je o temi „Sjećanja Josipa Grašića na Beram i gortanovce 1929. godine“, Ivan Miškulin iz Osnovne škole Vladimira Nazora Pazin održao je predavanje „Djelovanje svećenika Slovenaca u trviškoj župi s posebnim osvrtom na djelovanje mons. Leopolda Jurce“, župnik iz Vodnjana Marijan Jelenićgovorio je o temi „Josip Vidau (1894.-1983.)“.

U drugom dijelu programa Marko Medved s Katedre za društvene i humanističke znanosti u medicini Medicinskog fakulteta u Rijeci govorio je o temi „Slovenski svećenici s područja Riječke biskupije u 19. i 20. st.“, Maja Polić iz Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Zavoda za povijesne i društvene znanosti u Rijeci održala je predavanje „Suradnja hrvatskih i slovenskih preporoditelja u liburnijskom dijelu Markgrofije Istre s Kvarnerskim otocima“, Kristina Riman s Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli govorila je o temi „Književni i publicistički doprinosi slovenskih svećenika koji su djelovali u Istri“, Rafko Valenčič s Teološkog fakulteta u Ljubljani održao je predavanje „Grem na južne kraje, grem med svoje brate“, kako je rekao pjesnik Simon Gregorčič i Vito Spetić s Fakulteta hrvatskih studija u Zagrebu govorio je o temi „Društvo istarskih i slovenskih bogoslova ‘Sloga’ u Gorici (1881.- 1888.)“.

Skup su na početku pozdravili kancelar Porečke i Pulske biskupije mons. Sergije Jelenić, u ime Ljubljanske nadbiskupije Rafko Valenčić, predsjednik čakavskog sabora dr. Robert Matijašić, pročelnik za kulturu Istarske županije Vladimir Torbica i voditeljica Povijesnog arhiva Mirela Mrak Kliman koja je i zaključila skup.