ŽUPNE CRKVE U MARIJI BISTRICI, KRIŽEVCIMA I KRAŠIĆU PROGLAŠENE JUBILARNIM OPROSNIM CRKVAMA
IKA
Marija Bistrica/Križevci/Krašić, 27. 12. 1999. (IKA) - Prema odluci zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića na drugi dan Božića, 26. prosinca, trojica generalnih vikara Zagrebačke nadbiskupije slavili su mise u crkvama koje su, osim zagrebačke katedrale,
Marija Bistrica/Križevci/Krašić, 27. 12. 1999. (IKA) – Prema odluci zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića na drugi dan Božića, 26. prosinca, trojica generalnih vikara Zagrebačke nadbiskupije slavili su mise u crkvama koje su, osim zagrebačke katedrale, u godini Velikog jubileja oprosne crkve.
Zagrebački pomoćni biskup Josip Mrzljak predvodio je misno slavlje zajedno s upraviteljem i župnikom bistričkog svetišta mons. Lovrom Cindorijem i više svećenika u svetištu Majke Božje Bistričke u Mariji Bistrici. Misa je započela ophodom i simboličnim otvaranjem Velikog jubileja prema obredniku u svetištu. U prigodnoj propovijedi biskup Mrzljak okupljenim vjernicima rastumačio je značenje oprosta i oprosne crkve, te se osvrnuo i na blagdan Sv. Obitelji.
U misnome slavlju koje je 26. prosinca predvodio zagrebački pomoćni biskup Vlado Košić, križevačka župna crkva Sv. Ane s moćima sv. Marka Križevčanina proglašena je jubilarnom oprosnom crkvom. Na početku propovijedi biskup Košić podsjetio je na razloge zbog kojih su odabrane jubilarne oprosne crkve u Krašiću, Mariji Bistrici i Križevcima. “Neka novi milenij, koji će započeti 2001., a u koji će ući i ovaj Veliki jubilej, bude vrijeme novih odnosa, da mi kršćani svjedočimo i prednjačimo da smo pozvani graditi bolji svijet, svijet međusobnog razumijevanja”, poručio je biskup Košić. Uime župe župnik Ivan Žufika zahvalio je zagrebačkom nadbiskupu Josipu Bozaniću što je križevačku župnu crkvu uvrstio među jubilarne oprosne crkve u Zagrebačkoj nadbiskupiji.
Poslije podne istoga dana biskup Košić predvodio je misno slavlje u kapelici dvorca u Lovrečini, župa Lovrečka Varoš kod Vrbovca, gdje živi i djeluje zajednica “Cenacolo”, koja okuplja 60-tak mladića koji se liječe od ovisnosti o drogama. Pripadnici zajednice pripremili su igrokaz “Žive jaslice” koji su nakon misnog slavlja izveli u prostoru oko dvorca. Svečanim misnim slavlje i krašička župna crkva proglašena je oprosnom crkvom, a misno slavlje zajedno s više svećenika predvodio je generalni vikar Zagrebačke nadbiskupije prelat Vladimir Stanković.