Istina je prava novost.

Župnik hrvatske župe u Torontu o Svjetskom susretu mladih

U razgovoru se vlč. Kos osvrnuo na sudjelovanje hrvatske mladeži u pripremi susreta i na raspoloženje koje vlada uoči susreta

U povodu Svjetskog susreta mladih u Torontu od 23. do 28. srpnja, Hrvatska redakcija radio Vatikana razgovarala je sa župnikom hrvatske župe Kraljice Hrvata u Torontu Josipom Kosom, koja zajedno s obližnjim hrvatskim župama u Mississaugi i Oakvillu snosi najveći dio glede prijema hrvatskih hodočasnika na tom susretu. U razgovoru se vlč. Kos osvrnuo na sudjelovanje hrvatske mladeži u pripremi tog susreta i na raspoloženje koje vlada uoči susreta.

Vlč. Kos je istaknuo kako se priprava za taj susret održava na više razina: internacionalnoj, nacionalnoj, na razini lokalne Crkve (biskupije), na razini dekanata ili kako se tamo zovu “zone” i na razini svake župe. “Intenzivna priprava započela je protekle godine skupom na trgu u središtu grada, koji se zove Nathan Phillips Square, na kojem je označeno posebno mjesto gdje je Sv. Otac u prigodi svoga prvog posjeta Kanadi g. 1984. upalio tzv. “Vječni plamen”. Taj skup održan je točno godinu dana prije održavanja susreta, 28. srpnja, i nazvan je “odbrojavanje” (Countdown). Na tom skupu sudjelovali su mladi iz Kanade, SAD, Europe i Latinske Amerike uz raznolik program glazbe i govora. Na kraju tog susreta torontski nadbiskup kardinal Alojzije Ambrožič, podrijetlom Slovenac, upalio je baklju na tom plamenu, a na njoj su upalili svijeće predstavnici pojedinih župa i te svijeće ponijeli u svoju zajednicu da goreći na oltarima župnih crkvi simbolički pozivaju vjernike na pripravu za taj događaj. Svaka župa, naime, ima svoj župni tim koji predstavlja vezu između Središnjeg ureda i župa u provođenju različitih programa”, rekao je vlč. Kos.

Potom se osvrnuo na pripravu hrvatske župe u Torontu za taj susret, odnosno mladih iz župe, rekavši kako priprava uključuje tri glavna segmenta: molitvu kao unutarnju povezujuću snagu unutar svake zajednice za uspjeh susreta, program smještaja gostiju koji dolaze iz cijelog svijeta te materijalnu potpora. “Naše tri hrvatske župe: Toronto, Mississauga i Oakville primit će mlade iz Hrvatske kojih će biti preko 400. Sada je vrijeme upisa, koje se odvijalo u tri etape. Posebni događaj je hodočašće križa, koji su mladi iz Kanade primili na Cvjetnicu 2000. godine od Svetog Oca i koji je obišao cijelu Kanadu, a 19. lipnja je prošla i pokraj naše crkve u Torontu, gdje se molila 4. postaja križnog puta, dakako na hrvatskom”, rekao je vlč. Kos. Na pitanje stižu li hrvatski hodočasnici samo iz domovine ili drugih krajeva svijeta, vlč. Kos je odgovorio kako prema dostupnim informacijama mladi iz domovine pokazuju veliko zanimanje za susret. Pri tome je dodao kako ima onih koji vole putovati i kojima je izazov, makar, vidjeti dio Sjeverne Amerike, a ima i onih koji sudjeluju redovito na takvim susretima. “Međutim, organizatori ističu da najvažniji motiv mora biti dolazak pripadnika pojedine lokalne Crkve na susret svjedočenja i doživljavanja vjere. Najveći problem je novčani: avionska karta, troškovi sudjelovanja, džeparac. Naše župe će pomoći mladima iz republika Hrvatske i Bosne i Hercegovine u smještaju i pokrivanju troškova sudjelovanja, a putne troškove moraju sami podmiriti”, napomenuo je hrvatski župnik u Torontu.

Osvrnuvši se u svome razgovoru i na ozračje koje vlada u Kanadi uoči susreta, te što znači taj susret mladih, vlč. Kos napominje kako susret mladih iz različitih kultura, jezika, tradicije, može predstavljati svojevrsno obogaćenje i ohrabrenje vjere za pojedine skupine, posebice one koje žive u sekulariziranom, liberaliziranom i potrošačkom svijetu. “Tako se na pojedinim plakatima mogu vidjeti natpisi: Otkrij sebe u drugima; Služiti Gospodinu; Tvoje srce je otvoreno; On (Papa) govori 15 jezika, on govori i tvojim jezikom… Naši mladi se vesele tom susretu, premda se osjeća trag potrošačkog razmišljanja i komocije. Ipak, sveukupno ozračje i događanja stvaraju jednu napetost iščekivanja i očekivanja toga povijesnog događaja”, rekao je vlč. Kos. Napomenuo je kako su glavni problemi mladeži u Kanadi, a napose hrvatske u toj zemlji, materijalizam i sekularizam, koji su nazočni u ponašanju mladih. Prema njegovim riječima, mladi izvan škole traže povremeni posao, da bi s jedne strane olakšali roditeljima troškove školarine, a s druge strane kako ne bi bili financijski ovisni o roditeljima. Stoga jedan dio njih neće moći sudjelovati u susretu zbog posla, a jedan dio ih ide preko ljeta u Hrvatsku. Kao drugi problem je naveo strah od gostiju, koji se temelji, najčešće, na navikama komocije i standardu. “Unatoč toga mnogi su se odazvali pozivu otvaranja doma i srca gostima, tako da ćemo smjestiti naše hodočasnike. Oni zapravo trebaju smještaj samo za noćenje, tuš i doručak, jer će preko dana sudjelovati u programima susreta: kateheze, festivali, ispovijedi, križni put koji će biti u petak 26. srpnja u središtu Toronta, a u noći od subote na nedjelju, odnosno s 27. na 28. srpnja, bit će bdjenje s Papom na prostoru koji se zove Downsview Park. Dakako da je u takvom ozračju teško oduševiti neke mlade za aktivno sudjelovanje, no upornim radom i stvaranjem ozračja i taj problem postaje rješiv”, poručio je vlč. Kos, župnik hrvatske župe u Torontu. (ika-as/mjv)