Istina je prava novost.

Zaštita maloljetnika u Crkvi. Sastanak u Vatikanu nastavak zauzimanja Crkve

Sastanak o zaštiti maloljetnika u Crkvi, koji će se održati u Vatikanu od 21. do 24. veljače, prvi je susret koji na svjetskoj razini obuhvaća sve predsjednike biskupskih konferencija i poglavare redovničkih zajednica, na kojemu će se to pitanje rješavati u evanđeoskom vidiku.

Riječ je o crkvenom susretu pastirā sa ‘sinodskim’ obilježjem bez presedana, koji pokazuje da je borba sa zlostavljanjem koje su počinili članovi klera, u sadašnjem povijesnom kontekstu, za papu Franju prioritet. Poslušati žrtve, povećati svijest, bolje upoznati, razviti nove propise i procedure, razmijeniti dobra iskustva, samo su neki od ciljeva tog skupa.

Međutim, taj sastanak nije prvi korak Svete Stolice, a ni biskupskih konferencija, u tom smjeru. To je samo jedan dio na putu kojim Katolička Crkva ide već više od 30 godina u zemljama kao što je Kanada, te Sjedinjene Američke Države, Irska i Australija, a oko 10 godina u Europi. Obnova kanonskih propisa o slučajevima zlostavljanja maloljetnika koje su počinili članovi klera, u Vatikanu započinje prije 18 godina, a posljednjih su godina posebno bezbrojne geste, govori i dokumenti koje su pape posvetili toj bolnoj temi. Objava propisa i pravilnika katkada nije odmah dovela do promjene mentaliteta potrebne za suzbijanje zlostavljanja, ali uoči sastanka koji je potaknuo papa Franjo, ne može se govoriti o početku zauzimanja Crkve u zaštiti maloljetnika.

Jedna od prvih biskupskih konferencija koja je objavila odredbe u vezi sa seksualnim nasiljem nad maloljetnicima u crkvenim krugovima jest Kanadska biskupska konferencija, koja ih je objavila 1987. godine. Dvije godine poslije Crkva u Kanadi ustanovila je poseban odbor koji je 1992. godine objavio dokument naslovljen „Od trpljenja do nade“, a koji sadrži 50 ‘preporuka’ upućenih katolicima, biskupima i odgovornima za formaciju svećenikā.

U Sjedinjenim Američkim Državama biskupska se konferencija na problem seksualnoga zlostavljanja maloljetnika od strane svećenika prvi put službeno usredotočila na zasjedanju u lipnju 1992. godine. U Irskoj je pak Crkva 1994. godine ustanovila poseban odbor koji je u prosincu 1995. godine objavio prvi izvještaj. Međutim, jedan od prvih protokola na svijetu o tomu kako u biskupiji razmotriti slučajeve pedofilije koje su počinili članovi klera, objavljen je u Australiji. Naime, u prosincu 1996. godine dokument naslovljen „Prema ozdravljenju“ odobren je za sve australske biskupije, a na snagu je stupio 1997. godine.

Sveta Stolica je pak od početka XXI. stoljeća, posebice zahvaljujući djelovanju kardinala Ratzingera, koji je poslije izabran za papu, započela i dovršila veliku obnovu kanonskih normi kako bi se razmotrili slučajevi zlostavljanja, obnavljajući kazne, procedure i nadležnosti. Međutim, motu proprijem ‘Sacramentorum sanctitatis tutela’ (Zaštita svetosti sakramenta) Ivana Pavla II., iz 2001. godine, zločin seksualnoga zlostavljanja maloljetnika od strane klerika uvršten je među najteža kaznena djela, koja spadaju u nadležnost Zbora za nauk vjere.