Istina je prava novost.

“Velika dobrotvorka”

“Velika dobrotvorka” naziv je monografije vlč. Marinka Barbiša o šest stoljeća hodočasničkog svetišta Majke Božje Goričke, koja je predstavljena u četvrtak 21. ožujka u Velikoj dvorani Nadbiskupskog ordinarijata u Rijeci.

O djelu su govorili generalni vikar Krčke biskupije i recenzent monografije mons. dr. Franjo Velčić, uime izdavačke kuće Glosa, Ksenija Čulina te dugogodišnji rektor Svetišta i autor knjige Marinko Barbiš. Riječki nadbiskup Ivan Devčić zbog ranije preuzetih obaveza nije mogao osobno nazočiti predstavljanju, no uputio je pismenu čestitku autoru, a skup je u njegovo ime pozdravio biskupski vikar za pastoral Matija Matičić.

Kronike bilježe kako se svetiše Majke Božje Goričke počelo graditi 1415. godine. Bilo je to vrijeme kada su otokom Krkom vladali knezovi krčki, modruški, senjski, a kasnije Frankopani. Svetište je značajno jer je imalo svoju Bratovštinu sv. Marije Goričke, a ona svoj statut pisan glagoljicom iz 1624. godine.

Svetište je značajno i po tome što je postalo prava mala, ali vrijedna galerija, kazao je recenzent. Značaj monografije leži i u činjenici da je ista vrlo poučna i sadržajna te da rasvjetljava fenomen hodočašća, štovanja svetaca i njihovih relikvija pod povijesnim i pravnim oblikom.

Svojim sadržajem i opremom knjiga je pravi krčki biser koji ne donosi samo faktografsko opisivanje podataka koji su uvršteni o svetištu, nego je priručnik u kojemu je obuhvaćena prošlost, ali i nekoliko posljednjih desetljeća, poručuje autor vlč. Marinko Barbiš.

Osim toga, monografija donosi stranice posvećene terapijskoj zajednici za ovisnike koja je djelovala u svetištu od 1990. do 2005. godine, kao i djalatnost molitveno-evagelizacijske zajednice Ivana Pavla II. “Sav tvoj”, te svjedočanstva članova zajednice. Vrijedne su stranice posvećene čudesnim ozdravljenima o kojima s medicinskog stajališta piše prof. emeritus dr. sc. Miljenko Kapović, dr. med. Autor djela zahvalio je svim suradnicima, hodočasnicima i organizatorima događaja te poručio kako monografija nije njegovo djelo, nego knjiga svih koji su svoj život ugradili u najstarije krčko svetište. Bašćanima koji su došli na predstavljanje, vlč. Barbiš je primjerak knjige darovao, a kako je kazao, zahvaljujući Općini Baška, po jedna besplatna monografija osigurana je za svaku bašćansku obitelji u Baški.

U glazbenom dijelu programa nastupile su Tea Grubišić Mihelić (violina) i Diana Grubišić Ćiković (harfa).