Istina je prava novost.

Mladi na duhovnoj obnovi u Stepinčevu Karmelu

Brezovica, (IKA) – Mladi iz Jelkovca, župe sv. Ivana Pavla II., iz Ivanje Reke, župe sv. Ivana Krstitelja, i iz Brezovice, „karmelska klauzurna mladež,” pod vodstvom svoga župnog vikara i katehete vlč. Željka Nestića, okupili su se u subotu 10. Ožujka na korizmenoj duhovnoj obnovi u Stepinčevu Karmelu u Brezovici.
Nakon zaziva Duha Svetoga, duhovnih nagovora, osobnih promišljanja i razmatranja, te duhovnih razgovora i sakramenta pomirenja, kao i kraćih stanki i osluškivanja Gospodina u tišini i sabranosti Karmela, slijedio je dinamičan rad po skupinama. Tu su mladi, nadahnjujući se na riječi Božjoj o Samaritanki, otvarali svoja srca Gospodinu, izmjenjivali zapažanja, dojmove i razmišljanja, te jačali svoje ideale i svoju vjeru, kako bi bili hrabri svjedoci Kristovi u svakidašnjici života. Tema duhovne obnove bila je molitva. Dotaknuli su je teoretski i praktično. Tome je vodilo i euharistijsko klanjanje, koje je ujedno bilo i uvod u misu, vrhunac duhovne obnove i sjedinjenja s Gospodinom.
„U Karmelu smo, mjestu gdje se dižu molitve živomu Bogu. Od tu se napaja Crkva živom vodom milosti i spasenja… Razmišljali smo o Očenašu, o Samaritanki, o molitvi. Evanđelist Luka u današnjem evanđeoskom ulomku govori o molitvi farizeja i carinika”, rekao je u homiliji, između ostalog, vlč. Nestić, voditelj misnoga slavlja. Zatim je orisao molitvu farizeja i carinika; molitvu poniznog molitelja i molitvu oholog. Tako je naglasio da farizej želi Boga izvijestiti o svojim dobrima i da sebe stavlja na prvo mjesto i zato u njemu nema prostora za druge. Carinik, pak, svjestan svojih grijeha, moli Boga za milost oproštenja, uskraćuje svoj „ja” i ostavlja prostora za bližnjega. „Ključno u poruci je: uspostaviti odnos s Bogom, razgovarati s njim… Naše kršćanstvo je suživot s Bogom. Kad Isusa blagujemo, počinje Kraljevstvo Božje u nama. Poniznost je u svima nama, samo je treba aktivirati. Ljudi nam daju prilike za poniznost… Bogu sve povjerimo da nas vodi putem spasenja. Sretan nam put!” poručio je propovjednik.
Nakon mise i objeda mladi su se susreli s redovnicama na međusobnom upoznavanju i prijateljskom druženju. Mladi su se zanimali za molitveni život sestara, za njihovu duhovnost i povijest, za njihovu svakidašnjicu, a najviše su ih oduševila svjedočanstva sestara o njihovu karmelskom pozivu.