Istina je prava novost.

Papa Franjo: Potrebno je zajedničko zauzimanje u suzbijanju ovisnosti

Primivši 1. prosinca sudionike međunarodne konferencije održane pod naslovom „Droge i ovisnost – zapreka cjelovitom ljudskom razvoju“ papa Franjo istaknuo je: „Tu ne služe izolirane politike; riječ je ljudskom, društvenom problemu; sve treba biti povezano". Skup je organizirao Dikasterij za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja.

Papin je govor bio poziv na dužnu borbu protiv trgovaca smrću, prenosi Vatican News. Sadašnje društveno-kulturne dinamike i patologije prouzročene sekulariziranim kulturnim ozračjem, obilježenim kapitalizmom potrošnje, samodostatnošću, gubitkom vrijednosti, životnom prazninom, te nestalnošću veza i odnosa, traže odgovore od čitave zajednice, napomenuo je Papa.

Droga je rana u našem društvu, koja u svoje mreže hvata mnogo ljudi. Oni su žrtve koje su izgubile svoju slobodu u zamjenu za to ropstvo i svi smo pozvani suprotstaviti se proizvodnji, preradi i distribuciji droge u svijetu. Dužnost je, i zadaća, vlada hrabro se upustiti u tu borbu protiv trgovaca smrću, rekao je Sveti Otac te pritom istaknuo da se ne smijemo bojati naziva „trgovci smrću”.

Svjestan znakova vremena papa Franjo je upozorio na opasnosti koje dolaze iz internetske mreže. Sredina koja se pokazuje sve opasnijom jest virtualni prostor; na nekim se mrežnim stranicama mlade, ali i ne samo njih, mami i uvlači u ropstvo iz kojega je teško spasiti se, i koje vodi do gubitka smisla života, a katkada i samoga života. Budući da je dužnost i zadaća vlada hrabro se upustiti u borbu protiv trgovaca smrću, Crkva pak, sa svoje strane osjeća hitno potrebno uspostavljanje, u suvremenom svijetu, takvoga oblika humanizma koji će vratiti ljudsku osobu u središte društveno-gospodarsko-kulturalnog razgovora. U temelju je tog humanizma „Evanđelje milosrđa”, istaknuo je Papa. Počevši od njega, Isusovi učenici pronalaze nadahnuće za doista djelotvorno pastoralno djelovanje kako bi ublažili, liječili i uklonili veliku patnju povezanu s mnogolikim ovisnostima nazočnima na ljudskoj sceni.

Međutim, samo je kroz zajedničko djelovanje moguće svladati ovisnosti i stvoriti mreže solidarnosti. Crkva se, zajedno s građanskim nacionalnim i međunarodnim ustanovama, te raznim odgojnim ustanovama, djelotvorno zauzima na svim stranama svijeta kako bi se suprotstavila širenju ovisnosti, i to ulažući svoju energiju u prevenciju, liječenje, rehabilitaciju i projekte ponovnoga uključivanja, kako bi vratila dostojanstvo onima kojima je ono oduzeto, rekao je Papa.

Kako bismo pobijedili ovisnost potrebno je sinergijsko djelovanje, koje uključuje različite stvarnosti prisutne na teritoriju, u ostvarivanju socijalnih programa usmjerenih na zdravlje, potporu obiteljima, i ponajviše, na odgoj. U tom se vidiku pridružujem željama koje ste izrazili na konferenciji, za većom usklađenošću politika u suzbijanju zloporabe droge i prevenciji ovisnosti. Nisu, naime, potrebne izolirane politike. Riječ je o ljudskom, društvenom problemu; sve treba biti povezano; valja uspostaviti mreže solidarnosti i blizine s onima koji trpe od tih patologija, istaknuo je papa Franjo.

Na spomenutom su skupu sudjelovali i hrvatski stručnjaci, među kojima je bila dr. Jasenka Markeljević, profesorica interne medicine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, i članica Upravnih odbora Hrvatske, Europske i Svjetske udruge katoličkih liječnika.