Istina je prava novost.

Biskup Škvorčević pozvao vjernike neka ne dopuste da ih obeshrabre poroci političara

Na svetkovinu svete Marije Bogorodice, 1. siječnja požeški biskup Antun Škvorčević slavio je misu u požeškoj katedrali u zajedništvu sa svećenicima iz središnjih biskupijskih ustanova i iz župe sv. Terezije Avilske.

Pozdravljajući vjernike koji su se okupili na prvo euharistijsko slavlje u novoj godini, biskup je podsjetio da Crkva osam dana nakon Božića u središte vjerničke pozornosti stavlja lik Blažene Djevice Marije te joj kao Bogorodici, Majci druge Božanske Osobe po tijelu iskazuje sasvim posebno štovanje. Spomenuo je da se ovaj dan slavi i Svjetski dan mira. Pozvao je vjernike neka dopuste da ih na početku nove godine u njihovim srcima zahvati snaga Isusova Duha kako bi mogli pravo misliti, dobro odlučivati i svim srcem trajno slaviti otajstva u koja je uveo sâm Bog rođenjem svoga Sina od Marije Djevice.

U homiliji biskup je predstavio trostruki sadržaj koji objedinjuje misno slavlje: građansku Novu godinu, liturgijsku svetkovinu svete Marije Bogorodice i Svjetski dan mira. S obzirom na slavljenje Nove godine i običaj čestitanja biskup je pripomenuo da se s određenom nelagodom pita imaju li naše novogodišnje želje pokriće ili su izrečene u prazno. Rekao je da im želi čestitati novu godinu i izraziti želje koje imaju svoje pokriće u Bogu. Poslužio se riječima prvog čitanja iz Knjige brojeva, kojima su starozavjetni svećenici blagoslivljali Božji narod na židovsku Novu godinu: »Neka vas blagoslovi Gospodin i neka vas čuva! Neka vas Gospodin licem svojim obasja, milostiv neka vam bude! Neka pogled svoj Gospodin svrne na vas i mir vam podari«. Poželio je vjernicima ono što Bog može ostvariti u njihovu životu ako ga stave na prvo mjesto.

Govoreći o svetkovini svete Marije Bogorodice, biskup je na temelju ulomka iz Poslanice Galaćanima podsjetio kako se punina vremenâ dogodila onda kad se Bog u svom božanskom naumu zauzeo za čovjeka na taj način što je poslao na svijet svoga Sina da bude rođen od Žene, omogućivši ljudima najviši status: da postanu sinovi i kćeri Božje. Biskup je ustvrdio da utjelovljenje nije bilo tek uzgredni izlet Sina Božjeg na zemlju, nego najveći zahvat kojim je Bog oslobodio čovjeka iz stanja u kojem mu je zakon krojio sudbinu zbog ranjenosti zlom i grijehom, posinio ga i omogućio da bude baštinik Sina Božjega, dionik božanskog života.

Naglasivši da je to „Božje djelo ostvareno za nas u Isusu Kristu stožer oko kojeg treba graditi naš osobni, obiteljski i narodni život“, biskup je podsjetio sudionike slavlja kako je u tom djelu spasenja veliku ulogu odigrala jedna žena, Isusova Majka. Ustvrdio je da je ta činjenica izazovna za naše suvremeno društvo, u kojem se mnogo govori o ljudskim pravima, a onda i o pravima žena te o potrebi njihove zaštite. Upozorio je da će svako zauzimanje za ljudska prava ostati nedovoljno učinkovito ako ne bude u skladu s Božjim naumom o čovjeku, kao što je to slučaj s nekim ljudskim zakonima, konvencijama i deklaracijama. Pozvao je vjernike neka poput Marije i pastira u pročitanom evanđeoskom ulomku, malih i jednostavnih ljudi, ali velikog i osjetljivog srca za Boga, žive ono dostojanstvo koje im je on dodijelio. Neka poput Marije u svoje srce pohranjuju osobu Isusa Krista i trajno u njemu prebiru Božju istinu o ljudima po njegovu djelu spasenja.

Govoreći o Svjetskom danu mira, koji je prije pedeset i dvije godine uveo papa Pavao VI., biskup je nazočne upoznao s glavnim naglascima poruke pape Franje za ovu prigodu pod naslovom »Dobra politika je u službi mira«. Rekao je da Papa samim naslovom poručuje da se lošom politikom ne može graditi mir. Prema Papinom mišljenju dobra se politika ostvaruje onda kad se političari ne bave samima sobom i osobnim probitcima, nego s ljubavlju služe općem dobru građana. Oni pak koji su u svom političkom djelovanju vođeni sebičnošću, promiču politiku koja ranjava i umjesto mira stvara nemir. Papa je uputio i na poroke politike i političara, te je upozorio kako oni utječu razorno na ljude, napose na mlade. Biskup je istaknuo kako to ima posebno značenje za Hrvatsku iz koje brojni mladi ljudi odlaze u inozemstvo u potrazi za radnim mjestom. Pozvao je nazočne neka ne dopuste da ih poroci političara obeshrabre, nego ustrajno nastoje oko toga da javni društveni djelatnici ne bi sudbinu naše domovine krojili po mjeri svojih sitnih interesa, nego da rade dobrohotno, plemenito i s ljubavlju u služenju općem dobru svih građana. Potaknuo ih je da već od prvog dana nove godine budu molitelji i djelatnici u prilog mira u svojim srcima, obiteljima, domovini i u cijelom svijetu.

Prije završnog blagoslova biskup je kazao sudionicima slavlja da će ova godina donijeti puno toga lijepoga i teškoga, ali da će sve to dobiti smisao ako žive povezani s Isusom Kristom koji je isti jučer i danas i uvijeke, kako veli biskupijsko geslo.