Istina je prava novost.

Uspješna kampanja JRS-a „Božićni ručak s izbjeglicom“

Treću godinu za redom, Isusovačka služba za izbjeglice uspješno je provela kampanju „Božićni ručak s izbjeglicom“. U tri godine stotinjak hrvatskih obitelji, među kojima su i redovničke zajednice, ugostilo je za blagdanskim stolom u ozračju prijateljstva, dobrodošlice i gostoprimstva isto toliko izbjegličkih obitelji iz Sirije, Iraka, Irana, Afganistana i drugih zemalja koje se u Hrvatskoj nadaju graditi novi život u miru i sigurnosti.

Ravnatelj Isusovačke službe za izbjeglice (JRS) u jugoistočnoj Europi o. Tvrtko Barun rekao je kako je cilj tog projekta spojiti dva svijeta, izbjeglice i lokalnu zajednicu, i na taj način pomoći integraciji izbjeglica u hrvatsko društvo.

„Božićni ručak kao jedno vrijeme i prostor intimne povezanosti obiteljskih članova, gdje obitelji pozivaju strance, izbjeglice, jedna je jaka simbolika u smislu integracije, u dijeljenju običaja i kulture i sklapanju novih prijateljstava koja će ljudima koji su došli omogućiti kvalitetniji život”, kazao je Barun, prenosi Vatican News, poručivši i kako je ovaj događaj često početak druženja koje se nastavlja tijekom cijele godine, pri čemu se za izbjeglice otvaranju nove mogućnosti i prilike, kako za učenje jezika, tako i za pronalazak posla i širenje kruga poznanstava i podrške.

U Republici Hrvatskoj trenutačno je oko 300 tražitelja azila, a od godine 2006. do danas 733 osobe dobile su azil, s tim da je njih oko 150 otišlo iz Hrvatske, tako da ih sveukupno u zemlji živi oko 600. 

Vođeni pozivom i porukama pape Franje i Isusovačke službe za izbjeglice da u putu Svete obitelji prepoznaju patnju i nade brojnih današnjih izbjegličkih obitelji, mnogobrojni članovi sesvetske obitelji Raffai tako su i ove godine u svom domu ugostili čak tri izbjegličke obitelji – iranski bračni par s kojima su u kontaktu i prijateljevanju još od prošlogodišnjega božićnog ručka, samohranu majku s trojicom sinova iz Sirije te mladu peteročlanu sirijsku obitelj.

Kao simboličan božićni dar, izbjeglice su domaćinima donosile i slikovnicu za cijelu obitelj „Isus izbjeglica” autora Borisa Peterlina, koja predstavlja Isusa kao izbjeglicu prije dvije tisuće godina u Egiptu te govori o tome s kakvim se problemima susretao u izbjeglištvu te kako je dočekao povratak u zavičaj.

„Nakon izbjegličkog iskustva u Egiptu, Isus je zapravo uvijek ostao izbjeglica. Zato se sve do danas skriva u malenima: izbjeglima, prognanima, odbačenima, siromašnima i prezrenima. Kad ga idući put susretnete, prepoznajte ga, pozdravite i pružite mu ruku”, poručuje autor.

Ilustracijama Željka Uremovića, čitatelje se potiče da Isusa izbjeglicu otkriju i prepoznaju i u sadašnjem trenutku, što je želja i poruka Isusovačke službe za izbjeglice i za izazovnu godinu koja je pred nama.