Komemoracija 75. obljetnice pokolja u potkamešničkim selima
FOTO: Kristina Bitanga // Komemoracija 75. obljetnice pokolja u potkamešničkim selima
Ruda (IKA)
U povodu 75 godina od pokolja u potkamešničkim selima održana je 28. ožujka svečana komemoracija u sjećanje na poginule žrtve u selu Rudi. Time se obilježava obljetnica od velikog stradanja više od tisuću nevinih hrvatskih žrtava u selima podno Kamešnice od strane zloglasne njemačke SS divizije „Prinz Eugen“.
U sklopu obljetnice vojni ordinarij u RH Jure Bogdan predvodio je 28. ožujka misu za žrtve pokolja u crkvi Sv. Martina uz koncelebraciju župnika Rude don Marina Matijaca, policijskog kapelana PU splitsko-dalmatinske don Marka Trogrlića, župnog vikara PU splitsko-dalmatinske don Hrvoja Relje, kapelana Zapovjedništva HRM-a don Branimira Projića, triljskoga dekana don Stipe Ljubasa i drugih župnika okolnih mjesta. Na misi su se okupili i gradonačelnik Grada Trilja Ivan Šipić, privremeni pročelnik Upravnog odjela zajedničkih poslova splitsko-dalmatinske županije Damir Gabrić, zamjenik župana splitsko-dalmatinske županije Luka Brčić, načelnik općine Otok Đula Dušan, predstavnici mjesnog odbora, članovi obitelji stradalih u pokolju i župljani.
Biskup Bogdan, spominjući se tragičnoga događaja koji je pogodio taj kraj pa i njegov rodni Donji Dolac, uputio je prigodnu homiliju: „U prigodi 75. obljetnice tragičnih stradanja naših roditelja, djedova, baka, rođaka, susjeda, sumještana, prijatelja i poznanika, došli smo i ove godine kao kršćanski vjernici moliti kod Gospodnjeg oltara za njihove duše.“ Biskup se osvrnuo na odlomak iz Evanđelja koji govori o tri stanja ljudskoga srca. Prvo stanje je ono nesretno u kojemu ljudi iskrivljuju istinu, niječu realnost i odbacuju činjenice samo kako ne bi poslušali Božji glas. Drugo stanje je ono u kojemu se Boga iskušava i prisiljava da dadne neki znak. Treće stanje je stanje udivljenja Božjem djelovanju.
Ta slika iz Evanđelja o tri odgovora i reakcije na Božje djelovanje ponavlja se kroz čitavu ljudsku povijest: „Jedni se dive čudesnom Božjem djelovanju i priznaju ga; drugi pak traže izlike, nemalo puta i posve besmislene, kako bi ga krivo interpretirali i zanijekali; treći pak i pored očita Božjeg znaka, očitih Božjih djela, traže uvijek novi ‘znak’ kako bi mu povjerovali.“ Biskup je naglasio da svaki od ovih triju stavova ovisi o istinoljubivosti ljudskog srca. Sva drama ljudskog života, drama u kojoj se čovjek okreće k poniznom priznanju Božje moći i djelovanja ili se okreće protiv njih, odvija se u ljudskome srcu.
Kada je srce okorjelo i ne traži istinu onda nastaje nered i zlo koje je uzrok velikim zlodjelima kakvima smo svjedočili u XX. stoljeću, a uzrokovale su ih bezbožne ideologije fašizma, nacizma i komunizma. Biskup je istaknuo da je to važno posvijestiti i naglasiti kada se „spominjemo tragičnog događaja koji je prije 75 godina zavio u crno ovaj kraj i ovo mjesto“ jer su pripadnici zloglasne SS divizije „Prinz Eugen“ stigli u Rudu krajem ožujka 1944. i ukupno pobili 282 osobe. Vojni ordinarij je završio propovijed pozivom da se svih žrtava uvijek sjećamo u molitvi te da u svojim mislima, riječima i djelima trajno budemo i ostanemo u njegovoj istini i njegovoj ljubavi.
Nakon mise gradonačelnik Trilja Ivan Šipić, privremeni pročelnik Upravnog odjela zajedničkih poslova splitsko-dalmatinske županije Damir Gabrić, zamjenik župana splitsko-dalmatinske županije Luka Brčić, načelnik općine Otok Đula Dušan, predstavnici mjesnog odbora i članovi stradalih u pokolju položili su vijence i zapalili svijeće za stradale žrtve kod spomen obilježja.