Istina je prava novost.

Nadbiskup Barišić na svečanoj sjednici grada Splita

Uoči proslave svetkovine sv. Dujma i obilježavanja Dana grada Splita u ponedjeljak 6. svibnja u splitskom Hrvatskom narodnom kazalištu već tradicionalno je priređena prigodna svečanost, na kojoj je, uz različite programe, pozdrave i dodjelu nagrada, prigodni govor održao splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Marin Barišić.

Pozdravivši sve nazočne, nadbiskup Barišić rekao je da već više od sedamnaest stoljeća grad Split i Splitsko-makarska nadbiskupija, nekoć Salonitanska, građani i vjernici, slave i raduju se blagdanu svog svetoga zaštitnika Dujma, biskupa i mučenika jer je Dujmovo svjedočko mučeništvo vjernosti Bogu i ljubavi prema čovjeku, uključilo tog sveca u dugi i snažni val božanske ljubavi te ga učinilo mostom među generacijama i stoljećima, kralježnicom prepoznatljivog identiteta grada Splita i naše Crkve.

Govor donosimo u cijelosti: „Sveti Dujam je poveznica naše vjere i kulture. Kulture koja u sebi nosi univerzalne vrijednosti, koja je prožeta kršćanskom posebnošću – specificum christianum; novošću koja zahvaća sve razine i dimenzije svakodnevnog ljudskog življenja u obitelji i društvu, politici i ekonomiji, prosvjeti i zakonodavstvu.

Bogata memorija našega zaštitnika za nas je čvrst i nosivi temelj, a istodobno trajni izvor nadahnuća i proroštva, koje nas na uzburkanom moru života želi osloboditi od pragmatičnog življenja bez duše i srca, kao i od nadirućih valova relativizma koji u sebi ne nosi ni smisao ni cilj.

Svojom vjernošću Bogu i ljubavi prema čovjeku sv. Dujam potiče i hrabri nas vjernike i građane da rastemo u vjeri, pouzdanju u Boga, humanosti, prijateljstvu, pažnji, solidarnosti, da budemo raspoloženiji za veće zajedništvo i suradnju, za boljitak naših obitelji kao i za napredak zajedničkog nam doma – grada Splita i domovine Hrvatske.

Posjedovanje kulturnog i vjerskog identiteta antropološka je nužnost uokvirena u logiku života. Mi, ljudi, nismo produkt bezlične mase niti smo rezultat slučajnog djelovanja kaotičnih sila. Dujam, mučenik zbog ljubavi, kaže nam da to nismo. Stvoreni smo na sliku Božju kao ljubljena bića pozvana ljubiti na isti način. U nama su usađene vrline i odlike koje nas mogu uzdići do božanskih visina, uvrstiti nas u društvo nebesnika, učiniti nas božanskima već ovdje na zemlji. No, s druge strane činjenica je da osobe s jasnim i određenim životnim stavovima ponekad predstavljaju opasnost drugima. Dujam mučenik – vjerni svjedok kaže nam da je tako. Vremena prolaze, ali povijest se često ponavlja.

Čini se da svijet uvijek iznova pokušava poroditi imperatore koji u kršćanstvu vide neprijatelja samo zbog toga što ono svjedoči o Bogu koji je ljubav, o čovjeku stvorenom na njegovu sliku i opraštanju onima koji ih progone. Da, kršćanin i progonstvo, Dujam i mučeništvo, nedjeljive su stvarnosti posvjedočene u križu raspetog Isusa Krista.

I u današnjem pluralnom društvu često susrećemo ono temeljno civilizacijsko načelo „svoje drži, a tuđe poštivaj“. U sebi to je načelo dobro i potrebo. Važno je poznavati samog sebe, uočavati drukčijost drugog i težiti za zajedništvom u različitosti koje obogaćuje. Višeglasje je put veće suradnje, bogatijeg zajedništva, vrednovanja osobe, stručnosti i dobrote u izgradnji zajedničkog nam doma, grada i domovine. No, različitost često zna biti i kamen spoticanja. Sveti Dujam nam to potvrđuje, ali i ostavlja primjer kojim se ovakve životne poteškoće nadilaze.

On svoju knjigu života uokviruje u logiku božanske ljubavi koja predaje svoj život kako bi drugi mogao prepoznati dobrotu i istinitost njegovog nebeskog Oca. Na taj način različitost postaje bogatstvo, drugi i drugačiji bližnji kojeg smo pozvani voljeti, a mi potpuni kršćani – Kristovi učenici.

Od Dujmovih vremena pa sve do danas, ljudi radije slušaju pedagogiju primjera, nego propovjednike samih vrednota. Primjeri su poželjni jer žive i svjedoče o vrednotama, utjelovljuju ih u našu stvarnost do te mjere da one vidljivo hodaju u korak s našim svakodnevljem. Neke od tih i takvih primjera prepoznali smo i u ovogodišnjim laureatima, živima i pokojnima, koje nagrađujemo uz proslavu njihova i našega uzora – svetoga Dujma. Dok nagrađenima čestitamo, molimo zagovor svetog Dujma da i dalje potiče sve nas i među nama pronalazi one koji će u gradu Splitu ostavljati tragove nove ljudskosti do nebeskih razina! Štoviše, neka sve nas učini svojim iskrenim i pravim potomcima, onima koji njegov primjer žele slijediti! Na dobro vam došla Sudamja!“