Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Dubrovačkoj biskupiji vraćen dio crkvenih matičnih knjiga

Republika Hrvatska vratila je Dubrovačkoj biskupiji dio crkvenih matičnih knjiga oduzetih nakon II. svjetskog rata. U Biskupskom ordinarijatu u Dubrovniku u četvrtak 5. rujna zapisnik o primopredaji crkvenih matičnih knjiga potpisali su ministar uprave RH Ivan Malenica i dubrovački biskup Mate Uzinić.

Tim povratom biskupiji se preko Ureda državne uprave Dubrovačko-neretvanske županije vraća 220 knjiga, od toga 199 matica i 21 knjiga ostale evidencije. Susretu je nazočio i dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić sa suradnicima.

Katolička Crkva službeno je započela s vođenjem matičnih knjiga još u 16. stoljeću, kad je na 24. sjednici Tridentskog koncila 11. studenoga 1563. godine donesena odredba da župnici vode matice krštenih i vjenčanih. Donesena odredba rano se počela primjenjivati u Dubrovačkoj nadbiskupiji, pa je tako najstarija matična knjiga s dubrovačkog područja matica umrlih župe Suđurađ na Šipanu, koja potječe iz 1580. godine.

Župnici su takve matične knjige vodili na latinskom jeziku u narativnom obliku sve do prve polovice 19. stoljeća kad je austrijska vlada 1816. godine u Dalmaciji uvela tabelarni sustav prema propisima koje je još austrijski car Josip II. uveo 1784. godine za Austriju. Zbog sedisvakancije, i pripremanja preuređenja crkvene organizacije u Dalmaciji, ta se odredba u Dubrovačkoj biskupiji sustavno počela provoditi od 1825. godine. Od tada su župnici usporedno vodili dvije vrste matice, jedne na latinskom jeziku u narativnom obliku, te druge na talijanskom, kasnije na hrvatskom jeziku u tabelarnom obliku.

Uglavnom su te matice, vođene u tabelarnom obliku po austrijskim propisima, bile oduzete Katoličkoj Crkvi u Hrvatskoj nakon završetka II. svjetskog rata, da bi se početkom 21. stoljeća pokrenuo proces njihova povrata.

Nakon što je Dubrovačka biskupija obnovila samostan sv. Klare 2004. godine i u njegovom istočnom krilu smjestila i adekvatno opremila spremište arhiva, započela je i s postupnim prikupljanjem starijih matičnih knjiga iz župnih ureda. Republika Hrvatska je 2008. godine, poštujući međunarodni sporazum sa Svetom Stolicom, preko Ministarstva kulture vratila oduzete matične knjige koje su bile pohranjene u Državnom arhivu u Dubrovniku. Danas se u Arhivu Dubrovačke biskupije uz ostalo gradivo čuva i 1207 matičnih knjiga i knjiga stanja duša.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se