Kardinal Bozanić predslavio euharistijsko slavlje svetkovine Presvetoga Srca Isusova
Kardinal Josip Bozanić u Nadbiskupijskome bogoslovnom sjemeništu (foto Petar Belina/NBS)
Zagreb (IKA)
Zagrebački nadbiskup Kardinal Josip Bozanić predslavio je u petak 19. lipnja euharistijsko slavlje svetkovine Presvetoga Srca Isusova u kapeli Blaženoga Alojzija Stepinca u Nadbiskupijskome bogoslovnome sjemeništu u Zagrebu.
„U životu svakog čovjeka, mladoga i starog, učenog i neukog, urbanog i seoskog, postoje određene čvrste životne točke od kojih se kreće, na koje se oslanja, koje same po sebi svojom snagom pokreću. Jedna od takvih dogođena je na kalvarijskom brdu Golgoti, a to je probadanje i otvaranje Srca Sina Božjega. Trenutak smrti Sina Božjega pokrenuo je svu prirodu u najekstremnijem obliku o čemu nam svjedoči evanđelist Matej: I gle, zavjesa se hramska razdrije odozgor dodolje, nadvoje; zemlja se potrese, pećine se raspukoše. No, ništa nije moglo zaustaviti djelo Božje ljubavi, Božjega sebedarja za spasenje i otkupljenje čovjeka od grijeha. Uskrsnoga jutra i svih kasnijih dana više nitko nije pričao o prirodnim nepogodama jer živ je onaj koji je Gospodar svega stvorenoga i koji je Obnovitelj ljudskih srdaca”, istaknuo je u pozdravu rektor Nadbiskupijskoga bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu mr. Anđelko Košćak, zahvalivši kardinalu na dolasku te pozvavši braću u Kristu da, slaveći misnu žrtvu, mole Gospodina da ih učvrsti u ljubavi i zahvalnosti za dar poziva. Da sve više poticani radom na duhovnom i intelektualnom području, rastu u ljudskoj i vjerničkoj zrelosti te da u poniznosti srca i duše prihvate Božju volju, nadahnjujući se na primjeru Dobroga pastira Krista, a sve na dobro i spasenje svakoga čovjeka.
Na početku slavlja kardinal Bozanić podsjetio je da je svetkovina Presvetoga Srca Isusova, kojem je posvećena i bogoslovna kapelica, na osobit način svetkovina bogoslovije i bogoslovske zajednice.
„Molimo za našu braću koja sada, zbog posebnih okolnosti ove godine, nisu ovdje, nego u svojim župama i župnim zajednicama. Svi želimo biti zajedno i povezani. Kao ljudi, kao oni koji su na istome putu, ali još više zbog toga jer nas povezuje Onaj zbog kojeg i s kojim smo sada ovdje”, kazao je kardinal Bozanić.
Istaknuvši kako je dominirajuća riječ pročitanih misnih čitanja ljubav, čiji je simbol, ne samo u svakidašnjem životu, nego i u kršćanstvu srce, kardinal je u homiliji govorio o Presvetome Srce Isusovu kao središtu iz kojega proizlazi Božja ljubav prema čovjeku. Podsjetio je da bogoslovi, studirajući o Bogu koji je ljubav, znaju mnogo stvari koje su naučili i kojima se bave u teologiji, no to je tek prva, kako je rekao, i ona manja razina jer je jedno znati, a drugo je osjetiti i živjeti. „Bog u Svetome pismu nije onaj koji objavljuje i govori što je ljubav. On dolazi k nama kako bi nam poručio Ja sam tu i Ja vas ljubim. I to je ono bitno. Bog ljubi”, naglasio je kardinal.
Kako je ljubav zauzimanje čitavoga bića, kardinal je upozorio da je ona izbor koji ne traži, već motivira da, ugledajući se u Gospodina, čovjek daje sebe za druge. „To je i paradoks, vrhunac, ali i specifičnost kršćanstva. Ljubav koja je zapečaćena na križu, uvijek je novi izazov. U nju su, u povijesti Crkve, Isusovi učenici i učenice sve dublje ulazili. Doživjeti tu bezuvjetnu, milosrdnu ljubav za nas. Živjeti iz dana u dan svjestan da me Bog ljubi. I da, poput djeteta koji i onda kada ga majka upućuje na ono što ne želi, k njoj pristupamo s pouzdanjem, znajući da nas ljubi. A osobito onda kada, propitujući sve, osjetimo da smo od nje daleko. Baš tada treba početi. Jer možda je to taj pravi trenutak”, zaključio je zagrebački nadbiskup.
Prije završnoga blagoslova, podsjetivši na osjećaje vjernika za onu konkretnost euharistijske blizine koju nisu mogli živjeti prošlih mjeseci i tjedana te činjenicu kako su mnoge župne zajednice zbog potresa ostale bez bogoslužnih prostorija, kardinal je bogoslovima poručio: „Nalazimo se pred mnogim izazovima. Od svih se, a osobito od ljudi Crkve, očekuje ozbiljnost i odgovornost. Molimo da nas u tom vidu zahvati ljubav Presvetoga Srca Isusova”.