Zlatna misa don Vlade Đuderije
FOTO: Silvana Burilović // Zlatomisnik don Vlade Đuderija, umirovljeni svećenik Splitsko-makarske nadbiskupije (u sredini) / Foto: Silvana Burilović Crnov (sve fotografije)
Dugopolje (IKA)
U nedjelju 4. srpnja u župnoj crkvi sv. Mihovila u Dugopolju svoju zlatnu misu (50 godina od mlade mise) proslavio je don Vlade Đuderija, umirovljeni svećenik Splitsko-makarske nadbiskupije, čija je zadnja 24-godišnja služba bila u Gatima, gdje je dugo godina obnašao i dužnost poljičkog dekana.
Svoje zlatomisničko slavlje proslavio je u rodnoj župi Dugopolje, a u suslavlju su bili uz župnika don Ivana Ćubelića, koji je i propovijedao, don Vladine kolege svećenici iz njegove generacije kao i svećenici rođeni u Dugopolju.
Suslavio i najstariji svećenik Splitsko-makarske nadbiskupije
Najstariji svećenik Splitsko-makarske nadbiskupije 92-godišnji don Pave Vuković bio je župnik Dugopolja u vrijeme don Vladine mlade mise, a suslavio je i na ovom misnom slavlju. Osim spomenutih, u suslavlju su bili misionar don Ante Batarelo, don Marko Marasović, don Ante Čipčić, don Dragan Rajković, don Bože Plazibat, don Edvard Punda i don Dražen Balić.
Svečano misno slavlje uveličao je mješoviti župni zbor pod vodstvom sestre Eudoksije Franić, Služavke Maloga Isusa. Zlatomisnikovu radost umnožila je i nazočnost više sestara služavki Maloga Isusa među kojima je bila i provincijalna glavarica s. Terezija Pervan koju je don Vlade „uputio“ u redovnice u vrijeme svoga župnikovanja u Tijarici.
U vrijeme don Vladine mlade mise bilo je aktualno Hrvatsko proljeće
Zlatomisnik je na početku pozdravio sve prisutne i zahvalio Bogu na 50 godina svećeništva prisjetivši se i dana kada je morao s drugim svećenicima umjesto u Splitu nastaviti studij na Šalati u Zagrebu jer je u to vrijeme od komunističkih vlasti bio zabranjen rad splitskom sjemeništu i bogosloviji. U vrijeme don Vladine mlade mise bilo je aktualno Hrvatsko proljeće, pa je i to bio razlog da sačuva svoju hrvatsku zastavu od toga dana i da je i danas ima izvješenu.
U svojoj homiliji župnik Dugopolja don Ivan Ćubelić osvrnuo se na poslanje svećenika u suvremenom svijetu. Svećenik je „čovjek kao i svi ostali, sa svim svojim slabostima i ograničenjima, pitanjima i nadama, osjećajima i grijesima; svaki sa svojim karakterom. Nekad pomislimo da je Isus mogao izabrati samo svece da predstavljaju Njega i da vode njegovu Crkvu… I sve bi bilo u redu.”
Don Ivan Ćubelić: Svećenik je uvijek uz ljude kako bi im posvjedočio da nas Bog nikad ne napušta
Upravo izbor raznolikih svećenika, nastavio je Ćubelić, “govori više o slici Boga nego li o njima samima. Drukčiji su Božji planovi i putovi. On je svemoguć. Mogao je birati samo idealne ljude i savršene planove. Međutim, čitava povijest spasenja pokazuje nam da Bog bira malene i slabe kako bi čudom njegove milosti postali barem malo bolji. Zato svećenik, sačinjen od mana i vrlina, ima hrabrosti dotaknuti velika i duboka pitanja,
goruće teme ljudskog života. Prepoznati što je zlo i pomoći osobi da ga nadvlada. Nametnuti razmišljanje o smislu života i cilju prema kojemu hodočastimo, premda moderno društvo, pa i znanost, bježe od tih tema jer ne znaju što bi mogli reći o besmrtnom dostojanstvu čovjeka ili o svetosti začetog života, kao i o dobroti Stvoritelja i o njegovu milosrđu prema nama.”
U nastavku propovijedi govorio je o svećeniku kao čovjeku: koji postavlja pitanja o Bogu i vodi ljude k Njemu, koji poput Ivana Krstitelja upućuje na Isusa Krista, koji predvodi euharistijsko slavlje i upućuje ljude u istine vjere, koji je čovjek Crkve i čovjek utjehe i nade.
“Dok služi među ljudima ponekad ih mora i kritizirati – ali nikada osuditi. Svećenik odrješuje od grijeha u ime Božje. Njegov je poziv da utješi, da obriše suzu i vrati nadu. Uvijek… jer Bog ne osuđuje nikada, nego prašta i vraća na pravi put. Svećenik je uz ljude i u najtežim trenucima bolesti i smrti, kako bi im posvjedočio da nas Bog nikad ne napušta. On je zato i čovjek nade, koja se gradi na povjerenju u Boga. Zato danas, s našim slavljenikom, zahvaljujemo Gospodinu što se je s njime poslužio kako bi pomogao mnogima, a isto tako što ga je svojim milosrđem pratio na svim krivudavim stazama života.”