FOTO: Glas Koncila // Logo
Zagreb (IKA)
„Potrebna je snažna pronatalitetna i blaga migracijska politika“ – Pod tim naslovom, uz tri fotografije koje ilustriraju ozračje sa skupa, počinje na naslovnici novoga broja Glasa Koncila, 44. u tekućoj godini s nadnevkom od 31. listopada, izvjestiteljski niz o nedavno održanom VI. Hrvatskom socijalnom tjednu, koji je bio posvećen gorućoj temi hrvatskoga društva: demografiji, iseljavanju i migracijama.
Osim izvještaja o otvorenju i završetku skupa koji započinje na naslovnici, pod naslovom „Luksuz nedjelovanja više si ne možemo dopustiti“, Glas Koncila u cijelosti donosi završnu deklaraciju s njezinih 14 zahtjeva te 4 tematska izvještaja o jednako toliko područja o kojima se razmatralo na Tjednu: demografija, pod naslovom „Hrvatska je sa stjecanjem neovisnosti naslijedila i velike demografske dugove“; iseljavanje, pod naslovom „Još ne postoje ozbiljne institucije koje bi povezale iseljenu i domovinsku Hrvatsku“; migracije, pod naslovom „Migracijski val pred Hrvatsku postavlja ozbiljna pitanja“, te useljeništvo i povratništvo, pod naslovom „Domoljublje je važno, ali nije jedini pokretač povratka“.
Četrnaest točaka deklaracije urednik Glasa Koncila Branimir Stanić usporedio je s četrnaest postaja Isusovo križnog puta, izrazivši nadu i u petnaestu postaju, u demografsko uskrsnuće i oporavak. Kao što je Isusova muka i smrt bila plod također mnogih krivih odluka – primjerice izbora mnoštva između Isusa i Barabe – tako je i s demografskim slomom. „Dosad se redovito prednost davala izborima lošijih interesa“, ističe Stanić. „Sadašnja demografska kriza“, zaključuje urednik, „poziva na novo zajedništvo koje bi, kako stoji u deklaraciji, trebalo biti nadstranačko i svehrvatsko. Izdajom bi se stoga mogli nazvati svaki novi pogrešni izbori, svako poticanje beznađa, svaka ravnodušnost, ali i gubitak vjere da uopće može doći do demografskoga zaokreta.“
Svetkovina Svih svetih i Dušni dan, tj. spomen svih vjernih mrtvih, dali su povoda Glasu Koncila za intervju s teologinjom Ivom Mršić Felbar s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu. „Vjera nam govori da nas Bog ne čini savršenima fotošopirajući naše slabosti, nego nas čini savršenima upravo s tim slabostima. Štoviše, on kao da se služi slabostima ne bi li nam istaknuo naše jakosti“, rekla je sugovornica o pozivu svih vjernika na svetost. „Trebali bismo i smrt slobodno prihvatiti kao jedini put koji vodi k Isusu“, znakoviti je naslov intervjua.
Dušnome je danu kao „prilici za promišljanje o ponovnom susretu s bližnjima“, onima koji su preminuli, posvećen prilog u rubrici „Mladi mladima“.
Među događajima iz života Crkve u Hrvatskoj o kojima izvještava 44. broja Glasa Koncila u ovoj godini je 63. zasjedanje Sabora Hrvatske biskupske konferencije, uključujući i tiskovnu konferenciju na kojoj je bilo riječi o prihvaćanju Papina poziva na poduzimanje sinodskoga hoda te o obitelji, uključujući i najavu dokumenta „Ususret svima bez iznimke“ koji bi možda mogao otvoriti, uz primjereni i ozbiljni proces razlučivanja, i pristup rastavljenih i ponovno vjenčanih katolika pričesti.
Glas Koncila prenosi i priopćenje Tiskovnog ureda HBK-a o stručnom skupu (nad)biskupijskih povjerenika za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba, a pozornost privlače i izvještaji s dvaju znanstvenih skupova, međunarodne konferencije na temu „U kakvoga Boga ljudi danas vjeruju“ koja je održana u Đakovu, kao i sa simpozija „Stopama pobijenih“ održanog u Širokome Brijegu koji je organizirala vicepostulatura koja vodi istraživanje ubojstva 66 hercegovačkih franjevaca. U posljednjem je izvještaju posebno zanimljiv dio koji izvještava o predavanju povjesničara mr. Stjepana Loze o takozvanom „Valerijanovom memorandumu“, koji su u propagandističke svrhe u lipnju 1941. godine izradili visoki predstavnici Srpske pravoslavne Crkve.
„Bog ima svoje vrijeme i za njegove projekte nikad nije kasno. Bar sam ja sada dokaz i kao takva mogu biti mnogima ohrabrenje”, rekla je Ivona Zgrabljić, kantautorica, osnivačica i voditeljica centra „Talent za tebe“ i majka dvoje djece, koja mnogo toga duguje zagovoru sv. Ivana Pavla II. Svoja je iskustva podijelila s čitateljima Glasa Koncila.
Učinio je to i Mihovil Depolo, mladi voditelj, ili izvorno „gaštald“, drevne bratovštine Svih svetih i svete smrti u Korčuli.
Nadahnut Marijom kao uzorom kako majčinstva tako i odgovorne žene, dr. fra Luka Marković u teološkome osvrtu u novome broju Glasa Koncila govori o ulozi majčinstva. „Tamo gdje majčinstvo ima vrijednost, čovječanstvo ima budućnost. I obratno, gdje je majčinstvo prezreno, tamo počinje urušavanje društva, pa i civilizacije“, napisao je autor osvrta.