U kripti đakovačke katedrale otvorena izložba sakralnih kiparskih djela iz zbirke Ljevaonice umjetnina Ujević
foto: TU DJOS // foto: TU DJOS // Izložba ljevaonice Ujević
Đakovo (IKA/TU)
U kripti Katedrale sv. Petra u Đakovu u petak 28. listopada svečano je otvorena Izložba sakralnih kiparskih djela iz zbirke Ljevaonice umjetnina Ujević – 107 djela, većinom raspela i likova svetaca, koja su oblikovala 43 hrvatska umjetnika.
Okupljene je uvodno pozdravio mons. Vladimir Dugalić, jedan od članova Organizacijskog odbora toga događaja, rekavši kako ta izložba još jedanput želi posvjedočiti o bogatstvu izričaja kreativnosti ljudskog duha, osobnosti umjetnika i njegovog viđenja svijeta i stvarnosti, ali i onog nadnaravnog, otajstvenog. „I ova izložba svjedoči koliko vjera oblikuje naš duh i oplemenjuje naše stvaralaštvo, stvarajući istovremeno kulturu prožetu kršćanskim vrijednostima. Pozvani smo uroniti u ljepotu umjetničkog izričaja i doživjeti sveto“, rekao je mons. Dugalić, dodajući kako Crkva od samih početaka cijeni umjetnost kao izričaj osobnog iskustva vjere, ali i kao način prenošenja vjere u kulturi. Stoga ne čudi da je i biskup Strossmayer umjetnosti posvećivao posebnu pozornosti te je ova izložba nastavak započetog projekta „Strossmayerovim putom“. Na kraju obraćanja zahvalio je svima koji su pridonijeli otvorenju izložbe.
Kršćanska vjera stoljećima je nadahnuće u hrvatskome stvaralaštvu
Autor izložbe povjesničar umjetnosti Milan Bešlić izrazio je radost zbog činjenice da u „slavnoj Strossmayerovoj katedrali“ sudjeluje u otvorenju te vrijedne izložbe. Na osobit način zahvalio je đakovačko-osječkom nadbiskupu Đuri Hraniću, koji mu je „s puno razumijevanja povjerio da koncipira i zajedno s organizacijskim odborom sudjeluje u organizaciji ovog projekta, kako bi se u narednim godinama vidjelo, kroz izložbe koje pripremaju, u kojoj je mjeri kršćanska vjera stoljećima nadahnuće u hrvatskome puku, u hrvatskome stvaralaštvu te kako je Katolička Crkva subjekt otvoren stvaralaštvu u velikim slogovima“. „Pokazat će se kroz ove izložbe kako su klasici hrvatskog kiparstva sudjelovali u stvaranju svojih djela upravo u Katoličkoj Crkvi, počev od ovdje slavnog Valdecova djela na dalje… Ovdje izložena djela pokazuju kako je moćno nadahnuće kršćanske vjere u različitim kiparskim diskursima, različitim postupcima koji su ta djela oblikovali – vidi se da je sloboda njihova stvaralaštva u Crkvi bila apsolutna“, rekao je među ostalim autor izložbe Bešlić.
Čast je izložiti umjetnine uz grob biskupa Strossmayera
Okupljenima se kratko obratio i Damir Ujević, vlasnik Ljevaonice umjetnina Ujević i vlasnik izloženih umjetnina. Zahvalio je svima koji su dali svoj doprinos postavljaju ove izložbe. Izraze zahvalnosti uputio je i bivšem đakovačkom gradonačelniku Zoranu Vinkoviću, za čijeg je mandata postavljen kip biskupa Strossmayera na središnji đakovački trg ispred katedrale. Na otvorenje izložbe stigli su i pojedini kipari te je Ujević zahvalio i njima, rekavši kako mu je iznimna čast izložiti umjetnine baš u tom prostoru, uz grob biskupa Strossmayera. Priznao je kako je na ideju o postavljanju izložbe reagirao određenim strahom, ali uz suradnju svih zaslužnih, strah je zamijenilo oduševljenje. Poručio je: „Hvala svima koji su dali svoj obol ovoj izložbi i hvala Bogu.“
Dopustimo da izložena djela osnaže našu vjeru i vjernost evanđelju
Izložbu je otvorio nadbiskup Đuro Hranić, koji je podsjetio kako je u svibnju ove godine, u istom prostoru, uz Strossmayerov grob, u njegovoj katedrali, simbolički započeo hod „Strossmayerovim putom“, kada je otvorena prva izložba – „Kiparovo svjedočenje vjere“ akademika Kuzme Kovačića. „Radujem se što danas otvaramo drugu izložbu u tom nizu“, rekao je nadbiskup, zahvaljujući vlasniku ljevaonice i svih izložaka Damiru Ujeviću za njegovu raspoloživost da ih ustupi. Također je zahvalio i autoru izložbe Milanu Bešliću „koji se svojim stručnim doprinosom ugrađuje u temelje ovoga hoda Strossmayerovim putom“.
„Ova izložba predstavlja sakralna kiparska djela različitih autora. Njihovo stvaralaštvo i oni koji su od njih naručivali izradu ovih umjetnina sakralne tematike očituju njihovo i naše traženje Boga. Odnos između nas ljudi i kulture je dvojak i dijalektičan: čovjek stvara kulturu, ali i kulturno stvaralaštvo te baština oblikuju čovjeka. Čovjek je s jedne strane tvorac kulture i čuvar svoje kulturne baštine, a s druge strane ta ga kulturna baština hrani i oblikuje kao osobu i kao društveno biće. Tako i ova izložba pridonosi oblikovanju nas dionika otvorenja ove izložbe i njezinih posjetitelja“, rekao je nadbiskup te dodao: „Ova sakralna baština jedan je od najsnažnijih oblika kršćanskog svjedočenja ne samo umjetnika i naručitelja njihovih djela te onih osoba koje ta djela uprisutnjuju, nego je ona istodobno i mjesto našeg rasta u vjeri i vjernosti evanđelju.“
Proglašavajući izložbu otvorenom, nadbiskup je pozvao okupljene da pođu Strossmayerovim putom te da si dopuste da izložena djela osnaže njihovu vjeru i vjernost evanđelju.