Istina je prava novost.

Novi broj Glasa Koncila

Novi broj Glasa Koncila pripremljen za nedjelju 27. kolovoza otvara se naslovnom fotografijom i prilogom s veličanstvenih velikogospojinskih slavlja diljem Crkve u Hrvatskoj.

Brojnim su hodočasnicima vrvjela marijanska svetišta i župe diljem Hrvatske o svetkovini Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo. U propovijedima su biskupi i svećenici utvrđivali vjernike u odanosti Božjemu Sinu i njegovoj na nebo uznesenoj Majci te izricali poruke koje su duboko zadirale u današnju stvarnost.

Na blagdan Majke Božje Snježne, 5. kolovoza, dok je papa Franjo molio krunicu s 200 000 mladih u svetištu Naše Gospe u Fatimi, šesnaestogodišnja Španjolka Jimena Barón nakon ispovijedi i pričesti otvorila je oči i ustanovila da dobro vidi. Novi broj Glasa Koncila donosi prilog što poručuje svjedočanstvo šesnaestogodišnjakinje te kako čudesno ozdravljenje potiče na promišljanje o smislu čuda.

Ovotjedni komentar urednik Glasa Koncila piše o „vjerničkom kapitalu“ osvrćući se na veliki intervju u ljetnom dvobroju magazina Prilika s apostolskim nuncijem u Njemačkoj nadbiskupom Nikolom Eterovićem koji je svojim riječima potvrdio da je moralno posrnuće država i društava ozbiljnije nego što se misli, a samim time da je urgentnije i u hrvatskom narodu djelovati kako bi se to zaustavilo. „’Zaboravljaju, međutim, da kada čovjek ubije Boga, posredno ubije i čovjeka, samoga sebe, kao što zorno dokazuju velike ideologije 20. stoljeća: fašizam, nacizam i komunizam.’ Velik je to poziv na otrježnjenje, uz svijest da će se od onih kojima je više dano – više i tražiti. A ‘vjernički kapital’ i dalje čeka“, piše urednik Stanić.

Političko zauzimanje za izbjegle Poljake, financiranje doma za poljsku djecu, stipendiranje poljskih studenata, primanje progonjenih poljskih svećenika – sve su to malo poznati načini na koje je blaženi Alojzije Stepinac tabao „cestu nade“ za oko 230 Poljaka koji su tijekom Drugoga svjetskoga rata prebjegli u Hrvatsku, otkrio nam je u intervjuu poljski povjesničar dr. Mirosław Szumiło. No istraživač s poljskoga Instituta nacionalnoga sjećanja upozorava da ni te zasluge nisu bile dovoljne da spriječe širenje komunističke „crne legende“ o Stepincu u Poljskoj. „Borba protiv Crkve, vođena raznim metodama, nije prestala s padom komunizma. Liberalno-ljevičarski krugovi provodili su ju čitavo vrijeme u slobodnoj Poljskoj. A u njihovim je rukama velik dio medija“, istaknuo je u razgovoru.

Doktorica stomatologije i „doktorica sakristije“ Ranka Radonić i na pragu svoje 80. godine pokazuje radost življenja u „Kristovoj ordinaciji“ na Hvaru. U rubrici vjernici laici aktivni u Crkvi svjedoči kako je cijeli svoj život posvetila svojim pacijentima u ordinaciji i svojim župljanima u Pitvama.

U velikom intervjuu dvobroja magazina Prilika Glasa Koncila govori apostolski nuncij u Njemačkoj nadbiskup Nikola Eterović. Iako su povod za razgovor bila diplomatska nastojanja Svete Stolice oko mira, najdugovječniji hrvatski crkveni diplomat nadbiskup Eterović govorio je i o moralnom stanju svijeta te pitanjima ljudskih prava i sekularizacije. „Svjedoci smo sve jače nove diktature rodne ideologije koju promiču moćna središta vlasti u međunarodnoj zajednici. Te ideologije, nove i stare, posebno napadaju obitelj, Crkvu, osobito Katoličku, i nacionalnu državu, nastojeći stvoriti novoga čovjeka i novo društvo te u svojoj gordosti pokušavaju preuzeti ulogu Boga“, rekao je nadbiskup Eterović. Dvobroj Prilike piše još i o promjenjivom vremenu koje traži prilagodbu, gušenju mora i oceana, sagi o tvrdoglavosti i oprostu te što troje pastirića iz Fatime danas znače hodočasnicima i mještanima.