Istina je prava novost.

Povjesničar dr. Mirosław Szumiło: „Moje istraživanje pokazalo je veliku razinu Stepinčeve pomoći pružene Poljacima”

Novi broj Glasa Koncila donosi razgovor s istraživačem poljskoga Instituta nacionalnoga sjećanja koji je ljetos u hrvatskim arhivima istraživao dokumente o blaženom kardinalu.

Političko zauzimanje za izbjegle Poljake, financiranje doma za poljsku djecu, stipendiranje poljskih studenata, primanje progonjenih poljskih svećenika – sve su to malo poznati načini na koje je blaženi Alojzije Stepinac pomagao oko 230 Poljaka koji su tijekom Drugoga svjetskoga rata prebjegli u Hrvatsku, rekao je u razgovoru za Glas Koncila povjesničar dr. Mirosław Szumiło. No profesor na lublinskom Sveučilištu „Maria Skłodowska Curie” upozorio je da ni te zasluge nisu bile dovoljne da spriječe širenje komunističke „crne legende” o Stepincu u Poljskoj. „Borba protiv Crkve, vođena raznim metodama, nije prestala s padom komunizma. Liberalno-ljevičarski krugovi provodili su ju čitavo vrijeme u slobodnoj Poljskoj. A u njihovim je rukama velik dio medija”, istaknuo je dr. Szumiło.

Autor više knjiga o komunističkom režimu u Poljskoj razjasnio je odnos Poljaka prema vlastitom komunističkom nasljeđu. „U Poljskoj, za razliku od Jugoslavije, komunisti su tijekom njemačke okupacije imali vrlo malu podršku javnosti… Općenito, poljsko je društvo jednoglasno u svojoj negativnoj ocjeni komunističke prošlosti.” Povjesničar koji je doktorirao na povijesno-političkim odnosima Poljaka i Ukrajinaca iznio je i poljski pogled na rusko-ukrajinski sukob. „Iz naše je perspektive ruska agresija na Ukrajinu Putinov pokušaj da obnovi Sovjetski Savez. Konzervativna pravoslavna Rusija medijska je laž… Istinskih je vjernika u Rusiji svega nekoliko posto, a pravoslavna je crkva političko oruđe u rukama Kremlja”, zaključio je dr. Szumiło.