Austrijske katoličke organizacije u 2022. izdvojile 140 milijuna eura za razvojnu pomoć
Foto: Wikimedia Commons // katedrala sv. Stjepana u Beču
Beč (IKA)
Katoličke organizacije u Austriji u 2022. su utrošile ukupno 140 milijuna eura za međunarodnu razvojnu pomoć i akcije usmjerene na razvojnu politiku, prenosi Kathpress podatke iz godišnjeg izvješća Stručne službe Austrijske biskupske konferencije za razvojnu suradnju.
U 2021., ukupno utrošena sredstva iznosila su 110 milijuna eura. Značajno povećanje u godinu dana pokazatelj je „povećane potrebe, jer od prošle godine u Europi opet vlada rat”, naglasio je u predgovoru izvješća austrijski vojni ordinarij Werner Freistetter, koji je ujedno i voditelj referata za razvojnu suradnju Austrijske biskupske konferencije.
Podastrte brojke ukazuju „na veliku solidarnost i spremnost na pomoć u Austriji prema ljudima u nevolji”, poručio je biskup Freistetter. Ta su sredstva, naglasio je, nužno potrebna, jer rat u Ukrajini ne odražava se samo na dvije zaraćene strane, nego i „na gotovo sve zemlje diljem svijeta”.
I naočigled „rastućih katastrofa, razdoblja nestabilnosti ili čak krhkosti državnih struktura, tim je važnije da društva uspostave, očuvaju i učvrste puteve mirnog rješavanja sukoba”, poručio je.
Austrijske katoličke humanitarne organizacije zauzimaju se diljem svijeta za dijaloško stajalište, koje priznaje osobu i gledište drugoga i odbacuje jednostrano nametanje vlastite pozicije kao sredstvo rješavanja sukoba, podsjetio je biskup Freistetter. To znači, pojasnio je, „mnogo više” od puke novčane potpore, „to znači suosjećanje, skrb, ljubav”. Podsjetio je pritom i na papinsku encikliku „Fratelli tutti”.
Iza „ogromnog iznosa”, naglasio je, krije se mnogo više od samog novca: „Zajedništvo i suradnja, nada i zajednička vizija dobrog života za sve, zauzimanje i građanska hrabrost”.
Služba za razvojnu suradnju Austrijske biskupske konferencije (KOO) nadležna je za razvojnu pomoć i misije i objedinjuje rad 35 katoličkih organizacija za razvojnu suradnju, među kojima su primjerice Caritas, Akcija Tri kralja (Dreikönigsaktion), Missio, „Akcijski dan obiteljskog posta” (Aktion Familienfasttag) Katoličkog ženskog pokreta, „Budi tako slobodan” (Sei so frei) Katoličkog muškog pokreta, „Svjetska kuća” (Welthaus) i „Horizont.3000”, kao i dijecezanske ustanove i redovničke zajednice koje sudjeluju u projektima razvojne pomoći.
Od ukupno 140.405.087,31 eura, nepunih 116 milijuna utrošeno je izravno u 3.406 razvojnih projekata u inozemstvu, piše u izvješću, dok je 10,1 milijuna utrošeno u pripremu, praćenje i provedbu projekata. Za administrativne poslove izdvojeno je 5,9 milijuna eura, a za privlačenje donatora nepunih 8,5 milijuna.
Najveći dio projektnih izdataka, 54,13 posto, izdvojen je za razvojnu suradnju. Drugi iznos po veličini, 33,03 posto, utrošen je za humanitarnu pomoć, a taj je dio zbog rata u Ukrajini zabilježio i najveće povećanje. Za usporedbu, 2021. za humanitarnu pomoć izdvojeno je oko 17 posto.
Austrijske katoličke organizacije prošle su godine ukupno poduprle projekte u 101 državi, uključujući i samu Austriju, budući se u razvojne projekte ubrajaju i aktivnosti usmjerene na razvojnu politiku, primjerice obrazovni programi i odvjetnički troškovi.
Najveći dio izdataka 2022. čak 18,3 milijuna eura, išao je u korist organizacija u Ukrajini. Na drugom je mjestu Sirija sa 6,9 milijuna, zatim Uganda sa 6,4 milijuna i Indija sa 6 milijuna eura. Na petom je mjestu Austrija sa spomenutim projektima razvojne politike na koje je utrošeno 5,7 milijuna eura.
S obzirom na područja pomoći, najveći su izdatci zabilježeni u području socijalne infrastrukture i usluga s 26,67 posto, zatim obrazovanju s nešto manje od 19 posto i civilno društvo, ljudska prava i demokracija sa 17,7 posto ukupnog iznosa izdataka.