Peruanski biskupi: „Ne“ zastari zločina počinjenih prije 2002.
Foto: Vatican media // Zajednička fotografija peruanskih biskupa iz 2024.
Lima (IKA)
Stalno vijeće Peruanske biskupske konferencije objavilo je priopćenje u kojemu upućuje apel za ukidanje zakona 32107 koji bi, prema jednoglasnim kritikama međunarodne zajednice, išao u prilog bivšem predsjedniku Albertu Fujimoriju te brojnim vojnicima optuženima i osuđenima za zločine nad tisućama ljudi i za kršenje ljudskih prava, izvijestio je Vatican News.
Stalno vijeće Biskupske konferencije u priopćenju ističe da se tom odlukom žrtvuje poštovanje života i zaštita pravednosti, čime se nanosi nepopravljiva šteta žrtvama nasilja, pogođenim obiteljima i svima koji očekuju da vlasti rade za opće dobro, posebice za najugroženije, u pravnoj državi. Zato su uputili hitni apel vlastima, raznim zaštitnim tijelima pravne države u zemlji te organiziranom civilnom društvu da aktiviraju ustavne mehanizme kako bi se što prije postiglo njegovo poništenje.
Kritike na međunarodnoj razini
Prema jednoglasnim kritikama međunarodne zajednice, zakon bi išao u prilog bivšem predsjedniku Albertu Fujimoriju – puštenom iz zatvora krajem prošle godine nakon što je osuđen na 25 godina zatvorske kazne zbog optužbi za kršenje ljudskih prava – kao i brojnim vojnicima optuženima za okrutnosti počinjene tijekom unutarnjega oružanog sukoba koji je krvavio zemlju između 1980. i 2000. U tom je razdoblju bilo 69 tisuća mrtvih i 21 tisuća nestalih osoba. Zakon su posebno osudili Ujedinjeni narodi i razne organizacije za ljudska prava, jer je u suprotnosti s načelima međunarodnoga prava koja zabranjuju zastaru za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Fujimoriju bi se stoga mogli smanjiti ili čak poništiti sudski postupci protiv njega zahvaljujući tom novom zakonu, koji u velikoj mjeri podržava stranka Fuerza Popular, koju vodi njegova kći.
Primjena istinske pravednosti u opasnosti
Sadržaj tog zakona je neprihvatljiv – pišu biskupi – jer ozbiljno ugrožava primjenu istinske pravednosti, kao i odgovornost za prouzročenu štetu te obeštećenje žrtava i njihovih obitelji zbog teških povreda ljudskih prava. Biskupi dodaju da Peru ne može, i ne bi trebao proturječiti ili odstupati od međunarodnih ugovora o ljudskim pravima, potpisanih i ratificiranih u ostvarivanju svoje suverenosti te ističu da su iznenađeni jer regulatorni tekst slijedi „Prvu završnu komplementarnu odredbu zakonodavnog dekreta 1097., iz 2010., koji je proglašen neustavnim“.
Prema riječima biskupā, njegov sadržaj ozbiljno ograničava i proturječi univerzalnim načelima pravednosti i jača nekažnjivost onih koji su počinili strašne zločine, u suprotnosti s međunarodnim standardima koji zahtijevaju odgovornost bez obzira na proteklo vrijeme. Pozitivni zakon ne može kršiti naravni zakon, a još manje biti protiv vrijednosti života koja je božanskoga podrijetla – stoji u priopćenju u kojemu se podsjeća da i Katekizam Katoličke Crkve, definirajući svaki čin nasilja i tlačenja nad ljudskim bićima kršenjem urođenoga dostojanstva čovjeka, ističe da pravednost zahtijeva da svi ozbiljni zločini budu kažnjeni, bez ikakvog vremenskog ograničenja. Zbog toga je novi zakon u suprotnosti s etičkim i moralnim nalogom za zaštitu ljudskoga dostojanstva, slabi vladavinu prava i dovodi u opasnost integritet kršćanskoga zauzimanja za pravednost i opće dobro.
Zajamčiti temeljna prava
Na kraju, peruanski biskupi smatraju da je poništenje zakona 32107 neophodno kako bi se žrtvama svih zločina i ubojstava počinjenih u zemlji omogućio pristup pravdi i odgovarajućoj naknadi na koju imaju pravo i koju je peruanska država dužna zajamčiti. „Podsjećamo da su zaštita ljudskih prava, pravednosti i zakonitosti temeljna načela koja valja štititi odlučno i bez ustupaka. Zbog toga potičemo autore tog zakona da unesu hitnu ispravku za dobro Perua“, stoji na kraju priopćenja Stalnoga vijeća Peruanske biskupske konferencije.