Istina je prava novost.

Duhovna obnova za mlade u Baškim Oštarijama

Ured za pastoral mladih Đakovačko-osječke nadbiskupije od 29. studenoga do 1. prosinca organizirao je u Pastoralnom centru u Baškim Oštarijama duhovnu obnovu za mlade pod geslom "Koga tražiš?"

Mladi, većinom iz župa Đakovačko-osječke nadbiskupije, imali su priliku zajedno se duhovno pripremiti za došašće. Duhovnu obnovu animirali su vlč. Mario Žigman, povjerenik za mlade, vlč. Josip Brnjić, župni vikar Župe sv. Ćirila i Metoda u Osijeku te Ivona Bajsić, Anamarija Buzgo, Matea Došlić i Josip Matezović, članovi Povjerenstva za mlade.

Po dolasku i smještaju u Pastoralni centar na Baškim Oštarijama mladi su program započeli misom u kojoj je vlč. Žigman kroz dnevna čitanja promišljao kako Isus kada progovara o smaku svijeta, ne govori o tome kao nečem zastrašujućem, nego ističe kako Bog stvara nešto novo i unosi svježinu u naše živote.

Nakon završetka mise mladi su dobili prigodne knjižice, duhovni dnevnik s programom i poticajima s duhovne obnove, ali i razmatranjima za preostalo vrijeme došašća, sve do Božića. Uslijedila je prva tema Bog je na tebe bacio oko o kojoj je progovorio Josip Matezović. Mladi su prvo na komadiće papira pisali svoje različite mane, etikete koje imaju, koje su si sami prilijepili, kojima su ih drugi etiketirali kroz život, kako ih gledaju i potom ih zalijepili na sebe. Kad su postali svjesniji svojih etiketa i stavova, predavač je progovorio kako to nije ono što oni jesu. Zajedno su promišljali kako gledaju sami na sebe, kako ih gledaju drugi, kako ih to oblikuje, ali kako to nije istina o njima. Istina je da su Božja djeca, da ih Bog ljubi i gleda ih pun ljubavi.

Nakon nagovora mladi su međusobno izvlačili anđele čuvare za koje su molili tijekom zajedničkog boravka te su se imali priliku upoznati kroz nekoliko igara.

Subotnji program započeo je temom Gdje si, Bože? koju je pripremila Anamarija Buzgo. Svi traže Boga, osjećaju glad i žeđ za njim u srcu, za njegovom prisutnošću, dodirom, blizinom. Kako bi ga susreli potrebno je maknuti pogled sa sebe i svojih problema, rana, neuspjeha, dati prostoru Bogu da progovara u tišini te predati se Bogu, odnosno postaviti Boga na temelj i prvo mjesto svojih prioriteta.

Nakon nagovora uslijedila je šutnja i prilika za promišljanje, a potom radionica povezana uz temu o susretanju i prepoznavanja Boga koju je vodila Ivona Bajsić. Mladi su prvo po grupama podijeli iskustva dosadašnjeg programa, a potom pisali pismo Bogu promišljajući o tome gdje je kada im je teško, zašto ga ponekad ne osjećaju, kako ga prepoznati u buci svijeta i što im pomaže prepoznati ga. U posljednjem dijelu radionice mladi su po grupama podijeli iskustva gdje susreću Boga, što rade kada im je teško, što ih sprječava susresti Boga i potom svoja zaključna promišljanja podijelili svim sudionicima. Uslijedila je grupna igra potrage za blagom, a onda ručak i prilika za odmor i druženje.

U poslijepodnevnom dijelu programa, mladi su u 15 sati zajedno molili krunicu Božjeg milosrđa uz kratko slavljenje, a potom je uslijedio nagovor na temu Zamke u duhovnom životu koji je pripremio vlč. Josip Brnjić. Vlč. Brnjić potaknuo je najprije sudionike da si na papir zapišu jednu ili dvije zamke Zloga na koje najčešće upadaju ili koje im stvaraju najviše problema. Potom je sam istaknuo i pojasnio neke od najčešćih zamki, poput odgađanja molitve za kasnije, da nismo dovoljno dobri, zatvaranje u sebe i svoj problem, da se uvijek trebamo predstaviti u dobrom svjetlu, odnosno da smo uvijek dobro, da ne smijemo priznati da smo loše, da nam je zbog nečeg teško i zamka da sam toliko pogriješio da mi ni Bog ne može oprostiti.

Rješenje u raskrinkavanju zamki Zloga su: kvalitetan ispit savjesti, odnosno egzamen, razmatranje Božje riječi te molitva za dar razlučivanje duhova po kojem možemo prepoznavati odakle dolaze naše svakodnevne misli i onda trebamo li se njima baviti ili ih odbacivati. Vlč. Brnjić potaknuo je sudionike da zamke koje su napisali na papir donesu pred Gospodina u klanjanju uz molitvu da Gospodin pročisti te krive stavove, da slomi sve zarobljenosti i da pokaže put promjene.

Nakon nagovora uslijedila je kreativna radionica adventskih ukrasa tijekom koje je svaki sudionik izrađivao poklon osobi čiji je anđeo čuvar. Iza radionice uslijedila je prilika za ispovijed, a potom i misno slavlje tijekom kojega je vlč. Brnjić, po primjeru sv. Andrije, mladima posvijestio da ih Bog svakog ponaosob poziva na istu stvar, a to je svetost. Bog poziva i one koji su doktori, policajci, učitelji, koji rade u rudnicima, sve poziva da ga svjedoče, da budu primjer svetog života po kojem će onda i drugi moći upoznati Boga. Misno slavlje pjevanjem i sviranjem animirali su sudionici duhovne obnove, a nakon mise uslijedilo je euharistijsko klanjanje koje su pjevanjem i sviranjem animirali Matea i Antonio Došlić. Nakon klanjanja mladi su zajedno proveli večer uz paljenje logorske vatre, okrepu i druženje.

U nedjelju ujutro, mladi su imali priliku prošetati, promišljati o poticajima koje su primili kroz dosadašnji program, a onda i priliku za ispovijed ili razgovor sa svećenicima. Uslijedila je misa na kojoj je vlč. Žigman progovorio o posljednjoj temi duhovne obnove Započeti iznova i proučio kako je „potrebno preuzeti odgovornost i prihvatiti svoju grešnost, prestati kukati oko svog života, prihvatiti svoju prošlost i ne živjeti u njoj te vjerovati da Bog može mijenjati život. Ta četiri koraka nisu jednostavna, ali uz hrabrost i vjeru su moguća. Započinje nova liturgijska godina i prilika je to za nove odluke i novi početak“.

Nakon nedjeljnog ručka sudionici su otkrili tko im je bio anđeo čuvar te razmijenili kreativne adventske ukrase. Vlč. Žigman zaključio je duhovnu obnovu zahvalom svim sudionicima i članovima Povjerenstva za mlade koji su sudjelovali u organizaciji uz molbu mladima da mole za svetost svećenika.