Proslavljen zaštitnik Krčke biskupije
Proslavljen zaštitnik Krčke biskupije
Krk (IKA )
Središnje misno slavlje na blagdan sv. Kvirina, 4. lipnja, predvodio je u krčkoj katedrali biskup Tomislav Rogić u suslavlju biskupa Riječke metropolije.
Krk, (IKA) – Blagdan zaštitnika Krčke biskupije sv. Kvirina svečano je proslavljen 4. lipnja u krčkoj katedrali. Središnje misno slavlje predslavio je šibenski biskup Tomislav Rogić u zajedništvu s krčkim biskupom Ivicom Petanjkom i biskupima Riječke metropolije: riječkim nadbiskupom i metropolitom Ivanom Devčićem, porečko-pulskim biskupom Draženom Kutlešom, gospićko-senjskim biskupom Zdenkom Križićem i umirovljenim krčim biskupom Valterom Županom. Na misnom slavlju okupilo se i pedesetak svećenika, redovnici, redovnice i bogoslovi uz mnoštvo vjernika, među kojima su bili i predstavnici političkoga i društvenog života.
U pozdravnom govoru krčki biskup istaknuo je kako su mučenici od najstarijeg vremena Crkve posebno štovani te kako su spomendani njihova mučeništva prerastali u slavlja i okupljanja kršćana. „Krv mučenika, sjeme je novih kršćana. Molimo i u ovom misnom slavlju da nam po zagovoru sv. Kvirina Gospodin pošalje nove svećenike i redovnike koji će nastaviti pronositi Radosnu vijest našom biskupijom – Kvirinovim kvarnerskim otocima”, rekao je biskup Petanjak.
Nakon što je ukratko predstavio lik sv. Kvirina, kao jednog od mučenika prvih kršćanskih vremena s naših prostora, biskup Rogić u propovijedi je istaknuo da „i naše vrijeme – na drukčije načine – vjeru u Krista stavlja na kušnju, preispitivanje, ili omalovažavanje pa i samo proganjanje. Nova vremena, nove metode puno toga žele dovesti u pitanje. Kao da se danas, zapravo, baš na sve želi staviti upitnik. A čim je nešto upitno, nije više obvezujuće i tako si čovjek pribavi neku slobodu da sve relativizira, pa onda može što god mu se prohtje.”
Na pitanje otkuda svjedocima i mučenicima snaga vjere, biskup Rogić uputio je na traženje odgovora u Svetom pismu: „Knjiga Mudrosti objavljuje da su duše pravednika u ruci Božjoj, da ih se ne dotiče muka nikakva i da su u miru. Njihove muke i smrt, odlazak s ovoga svijeta samo su privid u očima bezbožnika koji ne znaju za drukčiju stvarnost koja nadilazi ovaj zemljani svijet. Kvirin je trpio kaznu u očima ljudskim, a snagu izdržati – dao mu je Bog po nadi u besmrtnost. Muke je smatrao kratkotrajnim i prolaznim, a zadobiva dobra velika. Izdržao je kušnju, a Bog ga je našao dostojnim svoje blizine. Vjerni do kraja bit će u ljubavi Božjoj gdje stječu milost i milosrđe.”
Oduševljava nas ali i zbunjuje odlučnost i hrabrost svetih svjedoka, istaknuo je šibenski biskup. „Nosila ih je snaga vjere u Božju pobjedu ljubavi i dobrote, ma kakve ih strahote okruživale. Snagom vjere nadvladali su apsurde mržnje i zla kroz koje su morali prolaziti. Nisu se zbog toga razočarali u Bogu, nego su vjerovali da samo s Njim sve to mogu nadvladati. Vjerovali su da zlo kroz koje prolaze ima svoj kraj, jednom mora proći, a da ono što ih čeka – život s Bogom – ostaje zauvijek i ne može biti narušeno nikakvom nevoljom”, rekao je propovjednik, te primjer svetih mučenika stavio pred današnje vjernike. „Dva su prioriteta kojima nas mučenici neprestano poučavaju: jedan je – biti zagledan u vječnost, vječni život s Bogom kao trajni cilj našega života, a drugi je da se upravo po prihvaćanju žrtve učimo i otkrivamo snagu ljubavi. Zar nije tako, volimo onoliko koliko smo se za nekoga ili nešto spremni žrtvovati. To se događa i u obitelji, među prijateljima, s obzirom na odabir vrijednosti za koje ćemo živjeti i prema svima do kojih nam je stalo ili kažemo da ih volimo”, zaključio je biskup Rogić na proslavi Kvirinova u Krku.