Istina je prava novost.

Bavarska u žalosti za Benediktom XVI.

Smrt pape emeritusa Benedikta XVI. izazvala je u njegovoj domovini Bavarskoj val reakcija koje odišu žalošću zbog njegova preminuća i ponosom jer je bio Bavarac, prenosi KNA.

Predsjednica bavarskog parlamenta Ilse Aigner opisala je pokojnog papu emeritusa kao jednu od “najvažnijih osoba Bavarske, Njemačke i cijeloga svijeta”. I nakon odreknuća bio je kao autor knjiga i teolog “s velikim vizijama vrlo cijenjen kod ljudi”. “Njegove ideje i analize nailazile su na pozornost i onih koji se s njima nisu slagali”, naznačila je Aigner, podsjećajući na njegovu snažnu povezanost s domovinom. “I zbog toga vrlo je poštovan upravo ovdje kod nas u Bavarskoj”, naglasila je.

Predsjednik bavarske vlade Markus Söder izjavio je: “Žalimo za našim bavarskim papom. Smrt Benedikta XVI. pogađa me snažno, upravo kao i mnoge ljude u Bavarskoj i cijelome svijetu.” Söder se sjeća mnogih susreta s Benediktom. Mnogim ljudima u njegovoj domovini ostat će u sjećanju sa zahvalnošću ne samo kao papa, nego i kao skromni dušobrižnik, rekao je predsjednik bavarske vlade, uz tvrdnju kako je Benediktov višednevni posjet Bavarskoj 2006. nezaboravan.

U čast preminulome, Söder je naredio spuštanje zastava na pola stijega na svim službenim zgradama u subotu i na dan pogreba.

Münchenski nadbiskup kardinal Reinhard Marx izjavio je: “Žalimo za vjernim svjedokom Božje ljubavi i važnim crkvenim učiteljem, čije je naviještanje već u vrijeme dok je bio münchenski nadbiskup zračilo daleko izvan granica nadbiskupije”. Njegova je riječ, nastavio je kardinal Marx, izazivala pozornost i među pripadnicima drugih vjera, kao i u politici i društvu. “Najdublje smo mu zahvalni za njegovo višedesetljetno zauzimanje, za njegovu izvrsnu teologiju i njegovo impresivno svjedočanstvo života i vjere. Njegovo naslijeđe i dalje će djelovati”, zaključio je kardinal Marx.

Biskup Passaua Stefan Oster opisao je Benedikta XVI. kao “velikog sina naše domovine i naše biskupije, prijatelja bavarskog načina života i kulture, mislioca sa srcem”. Intelektualna briljantnost kod njega je bila “čudnovato sjedinjena” s “pouzdanom vjerom djeteta”, ustvrdio je biskup Oster.

Osvrnuo se i na ulogu Benedikta XVI. u skandalu vezanom za seksualna zlostavljanja. “Izgubili smo čovjeka koji je u posljednjim godinama života morao gledati i priznati da je dok je bio nadbiskup Münchena i Freisinga premalo gledao na žrtve seksualnog zlostavljanja u Crkvi. Ali gubimo i čovjeka koji je kao prefekt Kongregacije za nauk vjere dao odlučujući doprinos da problem zlostavljanja u Crkvi bude prepoznat u cijeloj dramatičnosti i stoga pokrenuo značajne promjene”.

U nadbiskupiji München i Freising zvona će idućih dana zvoniti petnaest minuta svaki dan u 16 sati, a otvorene su brojne knjige žalosti u crkvama i na internetu.