Istina je prava novost.

Njemačka vlada zabrinuta zbog stanja vjerskih sloboda u svijetu

Njemačka savezna vlada zabrinuta je zbog sve većeg ograničenja vjerskih i svjetonazorskih prava u svijetu, navodi se u izvješću objavljenom u srijedu 22. studenoga u Berlinu, objavila je KNA.

“Brojne vjerske skupine marginalizirane su – nedovoljno vidljive, politički nedovoljno zastupljene i socijalno dezintegrirane”, piše u trećem “Izvješću o stanju vjerskih i svjetonazorskih sloboda u svijetu”, koje je predstavio povjerenik savezne vlade Frank Schwabe.

Izjavio je za KNA kako se u središtu njegova interesa nalazi sloboda vjere i različitih svjetonazora. To je ljudsko pravo koje se ne smije ograničavati, naglasio je.

Izvješće obuhvaća stanje u 41 zemlji u razdoblju od 2020. do 2022., između ostaloga u Afganistanu, Saudijskoj Arabiji, Rusiji i Kini.
Zločini nad Jezidima u Iraku, Ujgurima u Kini ili Rohingyma u Mjanmaru pokazuju “kako se krše prava ljudi i skupina i zbog njihove vjere ili svjetonazora”, piše u izvješću, u kojemu se dosljedno uz vjeroispovijest spominje i svjetonazor.

Sustavnim progonima, napadima, protjerivanju, masovnim silovanjima, ropstvu, slanju u logore ili ubijanju izloženi su i šijiti u Afganistanu, kršćani u Pakistanu, Bahai u Iranu i dijelovima Jemena te obraćenici i ateisti u većinski muslimanskim zemljama.
Kad je riječ o diskriminaciji, posebno su pogođeni urođenički narodi sa svojom vlastitom duhovnošću.

Povjerenica njemačke savezne vlade za ljudska prava Luise Amtsberg naglasila je i potrebu za samokritičkim suočavanjem Njemačke s vlastitom kolonijalnom prošlošću. Proces dekoloniziranja seže mnogo dalje od pitanja slobode svjetonazora i vjeroispovijesti, višeslojan je i složen i “još ni izdaleka nije okončan”, dodala je. Prema njezinim riječima, misionarska djelatnost među urođeničkim skupinama predstavlja jedan od vidova “iz kojih izrasta odgovornost”.
I misijska djelatnost dio je slobode vjeroispovijesti, ali “ne po svaku cijenu”, ustvrdio je stručnjak za ljudska prava Heiner Bielefeldt. Postupci glede prava urođeničkih naroda, vidljivi na primjerima poštivanja njihovih prava na zemlju ili povratka opljačkanih umjetnina, predstavljaju probu za uvjerljivost politike ljudskih prava, smatra Bielefeldt.
Njemačka ministrica razvojne politike Svenja Schulze, članica socijaldemokratskog SPD-a, naglasila je da društva žive mirnije jedna s drugima ondje gdje postoji sloboda vjeroispovijesti i svjetonazora. Religije, smatra ona, mogu mnogo pridonijeti samoodrživom razvoju.

Cilj borbe protiv gladi i siromaštva i njihovo uklanjanje u svijetu zbog njihova utjecaja na politički i društveni razvoj ne može se ostvariti bez čimbenika u redovima vjerskih i svjetonazorskih zajednica, piše u izvješću njemačke vlade.