Istina je prava novost.

Proslava zaštitnika Mađarske svetog Stjepana u znaku zabrinutosti za Europu bez kršćana

U znaku zabrinutosti za Europu bez kršćanstva u Budimpešti je u utorak 20. kolovoza proslavljen spomendan ugarskog kralja svetog Stjepana, izvijestio je Kathpress.

Tisuće vjernika sudjelovalo je u slavlju u čast zaštitnika Mađarske, zajedno s primasom Mađarske, nadbiskupom Ostrogona i Budimpešte kardinalom Péterom Erdőom i bukureštanskim nadbiskupom Aurelom Percăom, izvijestio je Kathpress. Na svečanom misnom slavlju propovijedao je nadbiskup Percă. Među okupljenim vjernicima bili su i mađarski predsjednik Tamás Sulyok, zamjenik predsjednika Vlade Zsolt Semjén i supruga predsjednika vlade Viktora Orbána Anikó Lévai. Zbog nevremena otkazana je tradicionalna procesija ulicama Budimpešte sa svečevim relikvijama.

Danas svjedočimo velikoj borbi protiv Crkve i Boga, rekao je u propovijedi u bazilici svetog Stjepana nadbiskup Percă. „Kao da se želi izbrisati kršćanske tragove u Europi“, upozorio je, dodavši kako je Europa u opasnosti dok neki teže „Europi bez Boga i kršćanskih vrijednosti“.
Kršćanstvo je do danas izvor ideala jednakosti i solidarnosti među ljudima, bez njih ne bi moglo biti zdravstvenog sustava, socijalne skrbi i izobrazbe, naglasio je bukureštanski nadbiskup. Pritom je stao u obranu kršćanske predodžbe o obitelji, koju se danas u Europi žestoko napada, i upozorio na opasnost od svijeta „koji odbacuje kršćanske vrijednosti, sve više se okreće egoizmu i relativizmu, podržava eutanaziju i pobačaj i podriva vrijednosti i bogatstvo nacionalnih kultura“.
Nadbiskup Percă naveo je svetog Stjepana kralja kao primjer kako se vlastiti život gradi na Kristu. Srž vjere nije zbirka zakona i savjeta, nego u prvom redu čvrsto svjedočanstvo kršćanskog života, naglasio je.
Kardinal Erdő na početku mise poručio je kako se uz svu radost zbog obnove crkava „mora napokon obnoviti i naša duša“. Za budućnost je odlučujuće da kršćani razumiju svoj poziv, da prihvate novi život i uzajamno se promatraju s „uvažavanjem i štovanjem“. Svetkovina svetog Stjepana kralja predstavlja jačanje duhovne obnove i prilika je za zahvalu za očuvanje zajednice i nacije, poručio je kardinal Erdő.
Sveti Stjepan kralj simbol je mađarskog nacionalnog jedinstva i integracije nekoć nomadskih Mađara u kršćansku Europu. Osnovao je prvih deset dijeceza u svome kraljevstvu. Svetim je proglašen 1083. za vrijeme vladavine svetog kralja Ladislava I. Balzamirana desna ruka svetog Stjepana najvažnija je relikvija Crkve u Mađarskoj, a čuva se u bazilici posvećenoj njemu u Budimpešti.