Budi dio naše mreže
Izbornik

U Njemačkoj istraga protiv muškarca koji se lažno predstavljao kao svećenik

Stuttgart (IKA)

Državno odvjetništvo u Stuttgartu u Njemačkoj pokrenulo je istragu zbog sumnje u više kaznenih djela protiv muškarca koji se tijekom prošle godine u biskupiji Rottenburg-Stuttgart lažno predstavljao kao svećenik, izvijestio je portal katholisch.de.

Glasnogovornik državnog odvjetništva u Stuttgartu potvrdio je za portal katholisch.de da je protiv muškarca koji potječe iz biskupije Speyer pokrenuta istraga zbog sumnje u kaznena djela krađe, računalne prijevare u više slučajeva, prijevare i zloporabe nazivlja, stručnih oznaka i simbola. Osumnjičenome, koji je u vrijeme počinjenja djela za koja se tereti imao 22 godine, predbacuje se da se sredinom srpnja u Winnendenu predstavljao kao svećenik, suslavio na misnom slavlju i jednom čak vodio obred krštenja. Istraga još traje i bit će potrebno još dva do tri mjeseca kako bi se okončala, rekao je glasnogovornik državnog odvjetništva.

Na upit portala katholisch.de, biskupija Rothenburg-Stuttgart odgovorila je da još nije pokrenuta crkveno-pravna predistraga. S tim će se pričekati „s obzirom na postupak državnog odvjetništva“, rekao je glasnogovornik biskupije. Crkveno pravo, pojašnjava portal katholisch.de, predviđa pokretanje predistrage od strane dijecezanskog biskupa ili generalnog vikara ako postoji „barem vjerojatna spoznaja o počinjenom kaznenom djelu“. Glasnogovornik je dodao da će se na temelju predistrage donijeti odluka o mogućem kaznenom postupku u skladu s crkvenim pravom.

Slučaj je otkriven kad je na njega javno upozorila biskupija Speyer. Portal katholisch.de zatim je stupio u kontakt s njim, pri čemu je on zanijekao optužbe i odbio svaki daljnji razgovor. I njemačko građansko, kao i crkveno pravo predviđa kazne za onoga tko se lažno predstavlja kao svećenik. Za neovlašteno isticanje službenih oznaka i javnih titula, kao i za neovlašteno nošenje službene odjeće predviđena je zatvorska kazna do godinu dana ili odgovarajuća novčana kazna. Crkvene titule i oznake pritom su izjednačene s državnima.

Kanonsko pravo predviđa „pravednu kaznu“ za neovlašteno vršenje crkvene službe. Ako netko, tko nije zaređen za svećenika, pokuša slaviti euharistiju, time povlači zabranu primanja sakramenata i sudjelovanja na misi i drugim oblicima bogoslužja. Već prema težini prijestupa, mogu se izreći i daljnje kazne, sve do izopćenja. Kazneno djelo pokušaja slavljenja euharistije bez svećeničkog ređenja spada u teža prijestupe, za koje je izravno nadležan Dikasterij za nauk vjere, prenosi portal katholisch.de.