Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Zaklada Pomoć Crkvi u nevolji potvrdila informacije o pokolju na istoku DR Konga

Više od 70 tijela, od kojih su neka vezana i obezglavljena, pronađena su u jednoj crkvi u području Lubero na istoku Demokratske Republike Kongo, izvijestile su humanitarne udruge, a prenosi u ponedjeljak 24. veljače Kathpress.

Te je informacije potvrdila zaklada papinskog prava Pomoć Crkvi u nevolji, koja se pritom poziva na mjesne izvore. Među žrtvama su uglavnom žene, djeca i starije osobe, priopćila je zaklada. Još krajem proteklog tjedna mjesni suradnici organizacije Open Doors izvijestili su o pokolju u crkvi uz tvrdnju da je za to odgovorna islamistička pobunjenička skupina ADF (Allied Democratic Forces), aktivna u nemirnoj pokrajini Sjeverni Kivu.

Moguće je da su ubijeni, koji su pronađeni već 15. veljače, taoci koji su ranije odvedeni iz obližnjeg sela Maiba, navodi izvor zaklade Pomoć Crkvi u nevolji. „Kad pobunjenici uzmu taoce, prisile ih da s njima dugo pješače i koriste se njima kao pojačanjem i kao radnom snagom u ratne svrhe“, navodi se u priopćenju zaklade. Žrtve vjerojatno nisu bile u stanju preživjeti dugi hod. „Tko na cesti iznemogne, za njega je to kraj. Mislim da je upravo to zadesilo ovih 70 ljudi“, navodi izvor.
Područje Lubero nalazi se u pokrajini Sjeverni Kivu na istoku DR Konga, oko 250 kilometara sjeverno od pokrajinskog glavnog grada Gome, koju je nedavno osvojila pobunjenička skupina M23 u nekoliko dana. U međuvremenu je skupina zauzela i Bukavu, glavni grad susjedne pokrajine Južni Kivu. U istočnom dijelu DR Konga, bogatom sirovinama, već godinama vladaju nasilje i kaos. Stotine naoružanih skupina ondje se bore za moć i pristup prirodnim bogatstvima, često uz pomoć iz inozemstva. Uslijed borbi između vojske i naoružanih skupina, već je više od pola milijuna ljudi napustilo zavičaj i nalaze se u izbjeglištvu unutar zemlje.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se