Istina je prava novost.

Nadbiskup Hranić podijelio potvrdnice polaznicima 10. generacije Nadbiskupijske škole za župne suradnike

Predvodeći prvi puta misno slavlje u novoj privremenoj župnoj crkvi Bl. Alojzija Stepinca u Slavonskom Brodu 26. siječnja, na Nedjelju Božje Riječi, đakovačko-osječki adbiskup Đuro Hranić podijelio je potvrdnice polaznicima 10. generacije Nadbiskupijske škole za župne suradnike s područja Slavonskobrodske regije.

Uz domaćeg župnika Tomislava Ćurića suslavili su predstojnik Nadbiskupijske škole dr. Stanislav Šota, župnik brodske župe Duha Svetoga Florijan Kvetek te nadbiskupov tajnik Domagoj Lacković. Pri kraju misnog slavlja u nazočnosti predstojnika škole dr. Šote, tajnice Katice Filipović i koordinatorice vjeroučiteljice Slavonskobrodske regije Ane Želinski, nadbiskup je uručio potvrdnice za 34 zauzetih vjernika iz Slavonskobrodskoga, Sibinjskoga i Velikokopaničkoga dekanata, koji su uspješno završili školu za župne suradnike.

Aktualizirajući Matejevo Evanđelje te nedjelje, koje govori kako je Isus obilazio Galileju „propovijedajući Evanđelje o Kraljevstvu Božjemu” nadbiskup Hranić u homiliji istaknuo je kako je Isus na početku svoga javnog djelovanja došao naviještati Evanđelje u vjerski zapušten kraj u Galileju pogansku, jer je taj kraj bio najpotrebniji Božje riječi. Pojasnio je i zašto je papa Franjo proglasio Treću nedjelju u crkvenoj godini Nedjeljom Božje riječi: „Papa Franjo želi istaknuti upravo tu životnu važnost Božje riječi za nas kršćane i za Crkvu u cjelini. Mi, kršćani, i Crkva ne možemo preživjeti bez riječi Božje, bez duhovne hrane. Zato je odredio da si jedan dan, treću nedjelju u crkvenoj godini, to posvijestimo; da nam postane jasnije ono što je napisao dični sin ovoga grada sluga Božji Josip Stadler u svojoj poslanici od 14. siječnja 1883. vjernicima svoje Sarajevske nadbiskupije: ‘Što je hrana tijelu, to je riječ Božja duši’“.

Dodao je kako ta nedjelja i Božja riječ pozivaju da u njihovu svjetlu čitamo i našu situaciju te nam poručuju da smo mi ta Galileja poganska, jer unatoč tome što smo dobili međunarodno priznanje i slobodnu državu, vidimo kako brojni problemi još nisu riješeni.
I nas će, našu će Galileju pogansku, ljudima među nama koji na leđima nose teške terete trpljenja i patnje, svađa i razdora u svojim obiteljima; koji žive u mraku egzistencijalne ugroženosti te besperspektivnosti svoje budućnosti – svjetlost obasjati i spasenje će doći kad se među nama – u našem gradu i u našoj Slavoniji – nastani Isus. Naše nam, naime, osobno iskustvo kaže da onda kad se uspijevamo osloniti na Isusa, kad njemu povjerujemo, tada se uspijevamo suočavati sa svim poteškoćama, tada smo jači, uspijevamo više raditi, bolje se boriti i prebroditi te nadići svaku poteškoću? A kad čovjek ne zna za Isusa, onda u poteškoćama upada u zdvajanje, u očaj, u samosažaljevanje i plakanje nad sobom, u depresiju, u alkohol ili drogu; svađa se i lomi veze s okolinom – tone u sve dublju tamu. Oni koje Isus poziva da mu budu učenici i da budu „ribari ljudi” nisu negdje drugdje, nego smo to mi. Svoje djelovanje u suvremenoj Galileji poganskoj Isus povjerava nama. Isus je pozvao prvih 12 apostola i pozvao ih na posao koji nitko ne može ostvariti sam. Ne može ga ostvariti niti jedna generacija ljudi. To je posao cijele Crkve, svih kršćana, svih generacija vjernika. Tisuće i milijuni kršćana su kroz povijest preuzimali svoje zadaće, izvršavali posao naviještanja evanđelja i življenja zajedništva. I mi smo pozvani stati u tu vrstu. Za nas je također ostalo puno posla, zaključio je nadbiskup Hranić.
Čestitajući polaznicima Škole za župne suradnike koji su danas primili potvrdnice zahvalio im je što su uz svoje svakodnevne obiteljske i profesionalne obaveze prihvatili školovanje te što će odsada nadalje, potpuno volonterski, iz ljubavi prema Bogu, Crkvi i svojoj župnoj zajednici, bez ikakve novčane nagrade, angažirati u svojoj župi kao suradnici ili animatori svojih župnika u različitim oblicima.

„Danas vas Isus pridružuje svome apostolskome zboru kako biste naviještali njegovu riječ. Družite se s njegovom riječju, hranite se njome, kako biste je mogli svjedočiti i naviještati svojim župljanima“, poručio je nadbiskup župnim suradnicima i pri kraju mise podijelio im potvrdnice.
Dr. Šota zahvalio je tom prigodom franjevcima koji su im ustupili prostore klasične gimnazije fra Marijana Lanosovića, posebice ravnatelju škole fra Klaudiju Milohanoviću, tajnici Filipović i koordinatorici Želinski te brodskim župnicima Mati Matasoviću i Tomislavu Ćuriću, koji su ih u više navrata primili u prostore svojih župa.
U želji da se što veći broj praktičnih vjernika laika uključi i angažira u evangelizacijsko-pastoralno-katehetski život i rad u župnim zajednicama, godine 2004. na inicijativu sadašnjeg nadbiskupa Hranića, pokrenuta je Školu za župne suradnike u trajanju od dvije godine. Škola pruža inicijalnu i temeljnu teološko-pastoralnu formaciju volonterskim župnim suradnicima.
Riječ je o početnoj formaciji volonterskih župnih suradnika i/li animatora pojedinih područja evangelizacijskog djelovanja. Nastavni program Škole podijeljen je u dva dijela: u prvom filozofsko-teološkom dijelu formacije svi polaznici Škole slušaju iste predmete, a u drugom pastoralno-katehetskom dijelu polaznici, ovisno o potrebama župa iz kojih dolaze, mogu se odlučiti za suradnike i/li animatore župne kateheze nižih ili viših razreda osnovne škole te krizmanike ili za animatore i/li suradnike u pastoralu braka i obitelji. U dosadašnjih devet generacija Školu za župne suradnike uspješno je završilo 273 vjernika laika.

Uz prigodne darove nadbiskupu Hraniću i predstojniku škole dr. Šoti zahvalu je na kraju uputio župnik Ćurić. Čestitajući župnim suradnicima, naglasio je kako je njihova suradnja u župi važna za vitalnost pojedine župne zajednice, a onda i za život nadbiskupije te im poželio puno ljubavi i žara u kreiranju i ostvarenju različitih pastoralnih i katehetskih programa i inicijativa unutar svojih župnih zajednica. Osobno je posvjedočio kako su upravo kroz zajedništvo i suradnju od samoga osnutka pa do danas uspjeli iz temelja podići tu najmlađu brodsku župnu zajednicu i u duhovnom i u materijalnom smislu, naglasivši da su tome uvelike zaslužni aktivni i požrtvovni vjeroučitelji, te veliki broj župnih suradnika.