Budi dio naše mreže
Izbornik

Utemeljene katoličke klasične gimnazije u Požegi i Virovitici

Pismo požeškog biskupa dr. Antuna Škvorčevića svećenicima, vjeroučiteljima i ostalim vjerenicima

Požeška biskupija nastoji promišljati o ostvarivanju svoga evanđeoskog poslanja u okolnostima i mogućnostima hrvatskoga demokratskog društva i u skladu s potrebama ljudi, koji žive na njezinom području. U raspravama koje je pokrenula deseta obljetnica njezina utemeljenja i uspostave, vođenim na različitim razinama, prvenstveno na sjednicama Prezbiterskog vijeća i Zbora savjetnika, doneseni su određeni zaključci od strateškog značenja za daljnje pastoralno djelovanje naše mjesne Crkve. Među njima je i snažnija zauzetost na području odgoja i obrazovanja mladih ljudi.
Poznato vam je da naša Biskupija već nekoliko godina dodjeljuje stipendije značajnom broju siromašnih nadarenih učenika i studenata. Radostan sam što smo, osim toga, u sastavu nedavno izgrađenog Doma Pape Ivana Pavla II. u Požegi mogli otvoriti i prostore Kolegija i u njega već u ovoj školskoj godini smjestili određeni broj srednjoškolaca, a postupno on će udomiti četrdesetak učenika.
Uvidjeli smo također kako postoji mogućnost i potreba našu djelatnost proširiti i na obrazovno područje, utemeljenjem katoličkih škola. Iz analize stanja školstva na području Požeške biskupije, posebno srednjoškolskog, proizlazi da naši mladi nemaju iste mogućnosti glede svoga humanističkog obrazovanja kao njihovi vršnjaci u drugim dijelovima Hrvatske. Statistički pregled klasičnih gimnazija kazuje da ih u Dalmaciji, Primorju i Istri ima šest (Dubrovnik, Split, Sinj, Zadar, Rijeka i Pazin), a na sjeveru Hrvatske s puno većim brojem stanovništva također šest (četiri u Zagrebu, te u Osijeku i Slav. Brodu). Na području naše Biskupije nema ni jedne. Većina tih škola su katoličke gimnazije. Prednost klasične naobrazbe sastoji se u tome što ona pruža mogućnost najšireg upoznavanja judeo-kršćanske, grčke i rimske civilizacije kao temelja europske uljudbe, te doprinosi razumijevanju kršćanstva i humanizma kao općeeuropskih vrijednosti. To ima osobito značenje u trenutku procesa pristupa Hrvatske ujedinjenoj Europi.
U želji da mladima i kod nas omogućimo ostvarivanje prava na širu humanističku naobrazbu, osnovali smo dvije takve škole. Odlukom Požeške biskupije (broj 692/2007. od 27. travnja 2007.) utemeljena je Katolička klasična gimnazija u Požegi i (broj 457/2007 od 14. ožujka 2007.) Katolička klasična gimnazija u Virovitici. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa dalo je svoju suglasnost za djelovanje tih dviju škola s pravom javnosti (za Požegu KLASA: UP/I-602-03/07-01/00008; URBROJ: 533-04-07-0002 od 10. svibnja 2007.; za Viroviticu – KLASA: UP/I-602-03/07-01/00005; URBROJ: 533-04-07-0006 od 25. travnja 2007.). Sve priprave za otvorenje spomenutih gimnazija su u tijeku i one će započeti djelovati sa školskom godinom 2007./2008. Nastavni plan i program gimnazija usklađen je sa zakonima Republike Hrvatske te se svaki učenik s njihovom diplomom može uspješno upisati na velikom broju fakulteta u Hrvatskoj i inozemstvu. Osim toga ne postoje nikakve smetnje za prijelaz tijekom školovanja iz klasične u opću gimnaziju, ako to bude potrebno.
Katolička klasična gimnazija u Požegi ima svoje sjedište u zgradi Kolegija, Trg Svete Terezije 13, gdje će biti i upis u prvi razred i gdje će se izvoditi nastava. Katolička klasična gimnazija u Virovitici ima sjedište na Trgu Ljudevita Patačića 3 (zgrada prijašnje Strukovne škole), gdje će biti upisi u prvi razred i održavati se nastava. Uvjete i vrijeme upisa propisuje nadležno ministarstvo Republike Hrvatske. Naše gimnazije nastojat će prvenstveno ići za obrazovno-odgojnom kvalitetom te će biti upisan samo po jedan prvi razred s tridesetak učenika.
Zahvalan sam Bogu što naša Biskupija, utemeljenjem spomenutih gimnazija, u suradnji s nadležnim državnim tijelima može doprinijeti novom duhovnom i znanstvenom ozračju na području zapadne i srednje Slavonije te pružiti mladim ljudima mogućnost šire naobrazbe i odgoja. Želja nam je da se što prije u Požegi stvore uvjeti i za otvaranje Katoličke osnovne škole u zgradi sestara Milosrdnica uz njihov samostan, koju su oduzele komunističke vlasti a povratak još nije ostvaren.
Uvjeren sam da će svaki svećenik i vjeroučitelj u našoj Biskupiji, svjestan velikog značenja katoličkog obrazovanja i odgoja, upoznati osmoškolce i njihove roditelje s mogućnostima koje im pružaju naše dvije gimnazije, te nadarene učenike potaknuti da se u njih upišu.
Neka ovo djelo našeg služenja mladim ljudima prati svjetlo Duha Svetoga i Božji blagoslov.