Međunarodni znanstveni skup „Povijest jednog sukoba za budućnost novih susreta. Turska prisutnost u Dalmaciji od 16. do 18. stoljeća“
Klis (IKA/TU)
U okviru programa New Horizons for Science and Religion in Central and Eastern Europe koji financira Centar za znanost i religiju „Ian Ramsey“ Sveučilišta u Oxfordu, nositelj projekta Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu, na čelu s voditeljem prof. dr. don Ivanom Bodrožićem organizira međunarodni znanstveni skup „Povijest jednog sukoba za budućnost novih susreta. Turska prisutnost u Dalmaciji od 16. do 18. stoljeća“, u četvrtak 18. siječnja 2024., od 10 do 14 sati, na Kliškoj tvrđavi u dvorani Topnička vojarna (Trg Mejdan 10, Klis).
O jednom od najburnijih razdoblja hrvatske povijesti tijekom vladavine turske vlasti (od 16. – 18. stoljeća) te položaju Dalmacije između osmanlijske agresije i mletačke okupacije na skupu će izlagati predavači i znanstvenici iz Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine.
Znanstvena i šira društvena važnost održavanja skupa očituje se u specifičnoj povezanosti, ali i sukobu kršćanstva i islama. Od novoga vijeka na tom prostoru događaju se sukobi većih razmjera, a to je onaj između kršćanstva i islama, nakon što Turci u 15. stoljeću osvajaju Bosnu. Uskoro će i dobar dio Dalmacije doći pod tursku vlast te će nekoliko stoljeća vladati napetosti i sukobi za svaki komad zemlje. Osobito će biti neizvjesno u graničnim područjima gdje blizina opasnosti nije dopuštala osobiti društveni razvoj, a pretpostavljala je svakodnevnu spremnost na borbe, obrane i napade. Još uvijek je ostalo mnogo povijesnih nepoznanica o životu u tim vremenima, naročito od 16. stoljeća. Kroz istraživanje povijesne, pastoralne, liturgijske, međureligijske dimenzije te kroz društvene aspekte ovoga razdoblja predavači će na međunarodnom znanstvenom skupu izložiti do sada nepoznat način suživota kršćanstva i islama na prostoru Dalmacije.