Budi dio naše mreže
Izbornik

200. obljetnica utemeljenja gimnazije Vladimira Nazora u Zadru

Zadar (IKA )

Misno slavlje u prigodi jubileja predvodio je nadbiskup Prenđa, koji je i sam maturirao u toj gimnaziji

Zadar, (IKA) – Misno slavlje u prigodi 200. obljetnice utemeljenja gimnazije Vladimira Nazora u Zadru predvodio je u četvrtak 25. studenoga u crkvi Sv. Šime zadarski nadbiskup Ivan Prenđa. Slavlju su nazočili ravnatelj gimnazije Rade Šimičević, profesori i učenici. Gimnazija je utemeljena 26. studenoga 1804., a djelovanjem u različitim povijesnim okolnostima, davanjem gradu i državi istaknutih pojedinaca u svim područjima društvenog djelovanja, simbol je domoljublja, nacionalnog i intelektualnog napretka, istaknuto je ovih dana u prigodi te proslave.

“Hvala Bogu za 200 godina života i rada. Tko bi izrekao svu povijest te ustanove, koja je ugledom, trajanjem i svime što je učinila za brojne ljude bila sinonim škole u Zadru”, rekao je nadbiskup Prenđa u uvodu. Zahvalio je za ostvarenja, darove i plodove svih koji su radom i djelom pridonijeli dobru te ustanove, kao i za pokojne djelatnike škole. Pozvao je na molitvu za njenu budućnost, jer je “molitva dio kršćaninova puta u ostvarenju zadataka u životu”.

Nadbiskup Prenđa prigodnom se i čestitarskom riječju obratio i profesorima i polaznicima škole. Za djelatnike škole je rekao da su izrasli iz kršćanskog debla, odgovorni za formaciju mladih koji su u godinama kad se zauzimaju stavovi i formiraju kao osobe, stječu prvi pojmovi o ljubavi, budućnosti, vrijednosti rada, učenja. “Profesorska zadaća je divna. Odgajati je najljepši zadatak. Nosite tu odgovornost s radošću. Mnogi plodovi su rezultat vašeg rada i neizbrisivog traga u djelovanju brojnih akademika, diplomata i novinara koji su potekli iz vaše gimnazije. Mladi ljudi su vam dani u zadatak, budite na visini svog zadatka, pažljivi i svjesni divne i plemenite odgojno-obrazovne zadaće pred Bogom i domovinom”, poručio je nadbiskup Prenđa.

Mlade u traženju životnog smisla pozvao je da budu otvoreni Božjim porukama, poticajima roditelja i Crkve, znajući “dolaziti k Gospodnjem stolu i uzimati sa stola. Ne budite olaki primatelji onog što nudi mentalitet ovog svijeta. Neka u vama živi vrednota vjere koja će u vama otvarati putove budnosti, otkrivajući iskustvo da je lijepo biti čovjekom. Odgoj je težak, ali rađa mnogim plodovima ako se njegova zahtjevnost prihvati”, poručio je nadbiskup mladima, pozivajući ih na svjedočanstvo njihovog krštenja i rast u ljudskosti i duhovnosti.

Potaknuo ih je da budu otvoreni u primanju, jer je čovjek biće otvorenosti i relacija prema drugima, a “najprije smo primili život od Stvoritelja. Bog nam nije nametnut, on je izvor i korijen našeg bića”, istaknuo je nadbiskup Prenđa, pozivajući na otvorenost duhovnim vrednotama. “Crkva je pozvana biti na putu mladih, iznositi jasna načela ljudskog života, jer život se ne može graditi ako je Bog isključen. Bog želi svakog čovjeka izgraditi kao cjelovito biće”, istaknuo je nadbiskup, dodavši da i vjeronauk u školama nije izraz i želja Crkve da dominira u društvu, nego “Crkva ne može ostati izvan odgojnog sustava i prepustiti odgoj drugima”.

I nadbiskup Prenđa šezdesetih je godina maturirao u toj gimnaziji, jer matura Klasične gimnazije nije bila državno priznata. U nedostatku kadra, u ono su vrijeme profesori iz gimnazije predavali u Klasičnoj gimnaziji, te je nadbiskup zahvalio ondašnjem vodstvu gimnazije koje im je izašlo u susret, zadržavajući uvijek kontinuitet u školstvu i odgojnoj zahtjevnosti. Svim djelatnicima je zahvalio što su se osjećali dijelom zadarske i hrvatske sredine, posredujući mladima znanje i vrednote ukorijenjenosti u hrvatski i zadarski ambijent, koji svojom duhovnošću i kulturom svjedoči o našem identitetu.