Budi dio naše mreže
Izbornik

50 godina slovenskoga katoličkog tjednika “Družina”

Dr. Janez Gril (ika)

Direktor i glavni urednik dr. Janez Gril u razgovoru za “Glas Koncila” od 20. svibnja

Dr. Janez Gril, direktor i glavni urednik slovenskoga katoličkog tjednika “Družina” u razgovoru za “Glas Koncila” od 20. svibnja govori o pedeset godina toga tjednika, koji je počeo izlaziti 1952., u za Crkvu teškim komunističkim vremenima. Godine 1966. list je dosegao nakladu od 100.000 primjeraka, za Božić 1972. tiskano je 147.000 primjeraka blagdanskog broja, a danas je naklada znatno manja te se redovito tiska oko 56.000 primjeraka. Većina naklade, prema riječima dr. Grila, ide redovitim pretplatnicima. Oko 16.000 pretplatnika prima Družinu putem pošte, dok je ostali primaju preko župa. U slobodnoj prodaji na kioscima proda se oko 3.000 primjeraka. Družina je danas najveća slovenska katolička izdavačka kuća organizirana kao gospodarsko društvo o ograničenom odgovornošću u vlasništvu triju slovenskih biskupija, a ima ukupno 40 zaposlenika.
Prodaja vjerskoga tiska, ističe direktor Družine, postaje znatno teža, nego prije. Ljudi su se odviknuli od čitanja, budući da im elektronski mediji oduzimaju sve slobodno vrijeme. Nadalje, upozorava kako mlađi naraštaj nije više tako tijesno povezan sa Crkvom te stoga ne čudi što naklade vjerskoga tiska padaju. Riječ je o širem problemu koji mora brinuti čitavu Crkvu, ne samo uredništvo Družine, mišljenja je dr. Gril.

Osvrnuo se i na demokratske promjene u Sloveniji te je ukazao na brojna otvorena pitanja koja još čekaju rješenja. To je primjerice denacionalizacija koju vlast presporo rješava. Nije riješeno ni mjesto Crkve i drugih vjerskih zajednica u slovenskom društvu. Ni potpisani sporazum o pravnom položaju Katoličke crkve između Slovenije i Svete Stolice još uvijek nije ratificiran, dok se pregovori o pitanjima kao što je materijalni položaj Crkve, pitanje školstva i vjerskog odgoja te druga otvorena pitanja još nisu ni započeli rješavati. Na snazi je još uvijek stari jugoslavenski zakon o vjerskim zajednicama iz 1976. godine.
Konstatirao je ipak da su sadašnje prilike za Crkvu znatno bolje, nego u nekadašnjoj zajedničkoj državi. To dokazuje, primjerice, djelovanje Caritasa koji ima dobru mrežu suradnika, a Crkveni karitativni rad uživa u javnosti velik ugled i povjerenje.
Među vjernicima crkveni mediji imaju iznimno veliki utjecaj, dok je među onima koji nisu vjernici, ili su udaljeniji od Crkve, taj utjecaj mnogo manji, zaključuje dr. Gril te napominje kako je u Sloveniji na djelu neka vrsta nevidljive polarizacije slovenskoga društva. Na jednoj strani nalazi se vjernička polovica koja je bliska Crkvi, a na drugoj strani, pojednostavljeno rečeno, je nevjernička polovica koja je od Crkve više ili manje udaljena ili posve odvojena, premda skoro svi dolaze iz kršćanskih obitelji. Velik izazov za Katoličku crkvu, pa tako i za Družinu, je pitanje kako oba ta dijela ponovno povezati u cjelinu, a to je i jedan od ciljeva koji je postavljen na plenarnom zasjedanju Crkve u Sloveniji, ističe dr. Gril. (ika-kj)