Budi dio naše mreže
Izbornik

60. obljetnica Pokreta fokolara

Zagreb (IKA )

"Fokolari su primjer kako Bog i danas čini stvarna čuda", rekao je kardinal Bozanić

Zagreb, (IKA) – 60. obljetnica Djela Marijina – Pokreta fokolara svečano je 28. ožujka obilježena u kazalištu Komedija na zagrebačkom Kaptolu. Na početku svečanosti, kratki koncert održao je tamburaški orkestar glazbene škole iz Križevaca koji su izveli nekoliko domoljubnih skladbi.
Nakon toga je prikazan film o povijesti Pokreta fokolara te o Papinu dvadesetpetogodišnjem pontifikatu i Pokretu fokolara. Svoja svjedočanstva o prvim susretima s utemeljiteljicom Chiarom Lubich te o nastanku Fokolara iznijeli su Valeria Rochetti i Giuseppe di Giacomo Chiarini, savjetnici za srednju i istočnu Europu. Prikazan je i kratki pregled povijesti nastanka i djelovanja pokreta u Hrvatskoj.
Na kraju susreta nazočne je pozdravio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, koji je fokolarima zahvalio za sve dobro koje čine u svijetu i našoj domovini. Kardinal je istaknuo kako rad i zalaganje fokolara svjedoči velika Božja djela te da je vidljivo kako su fokolari kroz 60 godina mnogo toga mijenjali u svijetu, zahvaljujući svom neprimjetnom širenju i ljubavi kojom su osvojili svijet. “Fokolari su primjer kako Bog i danas čini stvarna čuda”, rekao je kardinal Bozanić, istaknuvši kako je susret fokolara odsjev Božje ljubavi. Govoreći o karizmama, kardinal je rekao kako su karizme rudnik bogatstva te da su duboko utemeljene u Pokretu fokolara koji je pokret za cijeli svijet. “Svjesni smo da Bog i preko nas čini svoja djela kao i preko Chiare Lubich”, istaknuo je kardinal, pozivajući fokolare da i dalje grade mostove jer ih u današnjem svijetu mnogi ruše.
Pokret fokolara započinje u vrtlogu mržnje i nasilja II. svjetskog rata. Godine 1943. Chiara Lubich sa svojim prvim prijateljicama u Trentu ponovno otkriva Evanđelje. Zajedno ga žive u svojoj svakodnevici, počevši djelovati u najsiromašnijim četvrtima grada. Ta prva skupina ubrzo postaje Pokret koji se širi prvo po Italiji, zatim po Europi i cijelom svijetu. Započinje nova struja duhovnosti temeljena na evanđeoskoj ljubavi iz koje niče pokret duhovne i socijalne obnove: duhovnost jedinstva, s izrazitim obilježjem zajedništva. Iz nje izrasta novi stil života. Nadahnjujući se na kršćanskim načelima – bez zanemarivanja ističući paralelne vrednote drugih vjera i kultura – odgovara na opće pitanje o smislu života i autentičnosti, te daje svoj doprinos miru i jedinstvu u svijetu. Pokret pridonosi ostvarenju jedinstva medu kršćanima različitih Crkava, među vjernicima raznih religija kao i osobama drugih uvjerenja. Premda svi žive istu duhovnost, zbog raznovrsnosti osoba koje ga sačinjavaju mladi, odrasli, djeca, obitelji i svećenici, redovnici i redovnice raznih kongregacija, te biskupi, Pokret je podijeljen u 27 grana. Malo po malo došlo je do konkretnih ostvarenja, primjerice na području kulture škola “Abba”; na području ekonomije projekt ekonomije zajedništva, u koji je uključeno više od 700 poduzeća. Podižu se gradići svjedočanstva, umnažaju se djela na socijalnom planu, te otvaraju izdavačke kuće i tiskaju knjige i revije. Pokret je odobrila Sveta Stolica 1962., no zbog njegovoga stalnog razvoja i rasta, ponovno je potvrđen i 1990. Uslijedila su i razna priznanja pravoslavnih Crkava, anglikanske i evangeličke Crkve, drugih religija, te mnogih kulturoloških i međunarodnih tijela. Pokret u Hrvatskoj djeluje od 1960., a fokolari imaju svoje centre u Križevcima, Zagrebu i Splitu te okupljaju oko 16.000 osoba.