Budi dio naše mreže
Izbornik

Apel Stalnoga vijeća HBK

Stalno vijeće HBK o pokušajima uvođenja joge u odgojno-obrazovni sustav RH

Stalno vijeće Hrvatske biskupske konferencije sa svoje sjednice održane u Zagrebu u subotu 12. srpnja uputilo je apel javnosti u svezi pokušaja uvođenja joge u odgojno-obrazovni sustav Republike Hrvatske.
Ministarstvo prosvjete i športa Republike Hrvatske zaključilo je, pozivajući se na zaključke Vlade Republike Hrvatske od 27. veljače 2003. godine, ugovor s Društvom “Joga u svakodnevnom životu” za provođenje programa pod nazivom “Obuka prosvjetnih djelatnika za primjenu vježbi iz sustava #!Joga u svakodnevnom životu#! u dodatnim obrazovnim programima”. Ministarstvo je, uz to, svojim dopisom od 10. lipnja 2003. godine zadužilo sve županijske urede državne uprave i Gradski ured za obrazovanje i šport Grada Zagreba da o tome obavijeste odgojno-obrazovne ustanove s preporukom da ostvare suradnju s tom udrugom u cilju realizacije programa. Iz pratećih materijala vidljivo je da se radi o pilot programu kojim se, uz financijsku potporu Ministarstva prosvjete i športa RH, namjerava započeti s početkom školske godine 2003/04. Uključivanje u program je, s jedne strane, dobrovoljno, dok se, s druge strane, svi koji se uključe u program, moraju obvezati da će sudjelovati u vikend radionicama te će s njima biti zaključen poseban ugovor, za sada nepoznatog sadržaja. No razvidno je da će odgojitelji, učitelji i profesori, koji se uključe u program, primjenjivati jogu u radu s djecom i učenicima. Na taj način se u naš odgojno-obrazovni sustav, bez znanja javnosti i bez ikakve suglasnosti roditelja, gotovo kriomice uvodi joga kojoj se, uz odgojitelje, učitelje i profesore, namjerava podvrgnuti i djecu u predškolskim ustanovama, učenike u osnovnim i srednjim školama te mlade u đačkim domovima.

Premda se “Joga u svakodnevnom životu” predstavlja kao niz vježbi i tehnika, prema riječima Paramhanse Swamija Maheshwaranande (Svamiđi), osnivača toga sustava joge, cilj joge je duhovno i tjelesno oslobođenje od karme i sudbine, ponovnog rođenja i smrti. Joga je nužno vezana uz hinduizam, a uz to svatko tko se bavi jogom na mnoge načine postaje ovisan o svome učitelju, guruu. Kamo vodi ovisnost o raznoraznim guruima i u našoj smo se sredini mogli u zadnje vrijeme zorno osvjedočiti. Program “Joga u svakodnevnom životu” njezin je utemeljitelj i guru 2001. godine pokušao uključiti u osnovne škole u Slovačkoj posredstvom slovačkog ministra prosvjete, ali radi snažnog otpora slovačke javnosti u što se aktivno uključila Katolička crkva i druge kršćanske Crkve i vjerske zajednice to nije uspjelo. Slični su projekti svojedobno predlagani u Češkoj i Austriji, ali su odbačeni. Smatramo neprihvatljivim u javne hrvatske odgojno-obrazovne ustanove na ovaj način uvoditi sadržaje koji su u suprotnosti s općeprihvaćenim sustavom vrijednosti i europskom kulturnom tradicijom. Posljedice njihova uvođenja mogle bi biti nepredvidive i dalekosežne, a svakako u suprotnosti s proklamiranim načelima i zadaćama našega javnoga školstva. Započne li se početkom predstojeće školske godine s provedbom ovoga programa, pogodovat će se na neprihvatljiv način pojedinačnoj udruzi odnosno njezinu osnivaču koji na taj način želi u hrvatske škole uvesti hinduističku religioznu praksu pod krinkom vježbe, a da uopće nije poštivana predviđena zakonska procedura. Zbog svega toga oštro prosvjedujemo protiv uvođenja ovoga programa u javne odgojno-obrazovne ustanove naše države. Zainteresirani pak pojedinci mogu ostvariti svoje interese, ali svakako izvan školskog sustava. Stoga se pitamo čije interese provodi naše Ministarstvo prosvjete i športa i zašto želi prosvjetne djelatnike uključiti u taj program?
Ovaj apel u prvom redu upućujemo našoj Vladi, a posebno njezinom Ministarstvu prosvjete i športa kao i svekolikoj hrvatskoj javnosti. Na osobiti pak način pozivamo roditelje da odgovorno dignu svoj glas i da ne dopuste da se manipulira njihovom djecom u hrvatskim odgojno-obrazovnim ustanovama.

Stalno vijeće Hrvatske biskupske konferencije

U Zagrebu, 14. srpnja 2003.