Argumenti HKR-a Plodovi susreta s papom Benediktom XVI. žive se i danas
Željko Faltak, Tomislav Hačko, Domagoj Matošević i Diana Tikvić
Zagreb (IKA)
U emisiji Argumenti Hrvatskog katoličkog radija u srijedu 2. lipnja razgovaralo se o svjedočanstvima i plodovima susreta s papom Benediktom XVI. u Zagrebu 4. i 5. lipnja 2011. godine.
U emisiji su gostovali preč. mr. sc. Željko Faltak, rektor Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu, preč. mr. sc. Domagoj Matošević, rektor Nacionalnog svetišta Majke Božje Bistričke i vlč. mr. sc. Tomislav Hačko, vicepostulator za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije.
Preč. Željko Faltak istaknuo je da nije bio iznenađen dolaskom pape Benedikta XVI. u Hrvatsku. “Bio sam uključen u tijek priprave tog trenutka kada će se objaviti to i kada je došao je odgovor od strane Pape da će doći. S jedne strane i ono radosno oduševljenje i radosno iznenađenje, ali na neki način kada je objavljeno da će doći za nas je to bilo pitanje kako ići naprijed u planiranju i organiziranju svega. Kao tadašnjeg tajnika kardinala Josipa Bozanića nisam znao što me sve očekuje, neku ideju sam imao i neko iskustvo koje sam prije vidio kada je papa Benedikt XVI. bio i gdje smo mi konkretno sudjelovali”, istaknuo je.
Preč. Domagoj Matošević kao tadašnji povjerenik za mlade Zagrebačke nadbiskupije snosio je veliki dio organizacije mladih. “Kada smo vidjeli da će biti susret s mladima onda smo krenuli u organizaciju programa i izradi plana. Sve je tako tako dobro uspjelo što je pokazalo da se s mladima već dugi niz godina prije toga radilo. Svi ti naši susreti hrvatske katoličke mladeži pomogli su nam realizirati i ovaj trenutak. Iskoristili smo sve te temelje koji su postojali. Plodovi susreta s Pape na Trgu i dan danas se žive”, rekao je.
Preč. Željko Faltak govorio je o povezanosti hrvatskog naroda sa Svetim Ocem. “Hrvatski narod je uvijek bio vezan uz Svetu Stolicu. Uvijek se dobro prisjetiti da je Sveta Stolica odigrala ključnu ulogu u stvaranju naše domovine Hrvatske. Hrvatski narod je uvijek gajio ljubav prema Svetom Ocu što je pokazao dolaskom u velikom broju na Hipodrom. Ono što je zaista važno istaknuti to je upravo taj susret s mladima gdje se vidjela prisutnost ljubavi kod mladih prema Svetom Ocu što izrazito raduje i veseli”, podsjetio je vlč. Faltak.
“U dolazak pape Benedikta XVI. bila je uključena čitava jedna mreža uključenih u tu organizaciju. Organizacija je bila zahtjevna i bilo je uključeno jako puno ljudi. Stvarno možemo biti zahvalni Bogu na svima”, istaknuo je vlč. Tomislav Hačko.
Za susret sa Svetim Ocem pripremalo se i molitveno. “Prvo smo napravili jednu knjižicu koja se poslala po svim župama u Hrvatskoj kao priprava za susret. Jednom mjesečno smo imali u katedrali klanjanje na koje smo pozivali mlade iz Grada Zagreba i sve one koji su bili aktivni u organizaciji. Već prije smo imali Nadbiskupijski zbor mladih s kojim smo započeli s pripremama jer je osobito je bio važan taj pred program. Stvorila se jedna dobra cjelina. Napravili smo i himnu susreta pa smo snimili spot koji je ujedno bio pozivnica za dolazak mladih. Okupljali smo se na manjim sastancima užih timova, ali i na širim. Smatram da su ta klanjanja i molitva za taj susret da je to utjecalo na sam program, ali i na trenutak klanjanja na samom Trgu. Dogodila se jedna milost. S tom tišinom, molitvom i klanjanjem, ali i Duhom mira, tišine i zajedništva osjetio se zahvat Božji. Mi smo to malo pripremili, ali On nas je sve iznenadio”, rekao je rektor Nacionalnog svetišta Majke Božje Bistričke.
Papa Benedikt XVI. pri svojem dolasku u Hrvatsku izrazio je posebnu želju posjetiti grob bl. Alojzija Stepinca, ali i na srcu mu je bio i bl. Ivan Merz kojeg je stavio mladima kao uzor života. A prč. Tomislav Hačko je istaknuo kako vjeruje da su mladi upili poruku koju im je poslao papa Benedikt XVI. “Mladi se često vraćaju na taj susret. Zanimljivo je da je razdvojio bl. Ivana Merza i bl. Alojzija Stepinca. Na Trgu je mladima istaknuo bl. Ivana Merza kao uzora kojega trebaju nasljedovati dok je na večernjoj molitvi u katedrali istaknuo bl. Alojzija Stepinca kao uzora onim mladima koji se odazovu na Božji poziv. Taj susret je polučio 33 nova bogoslova što je pokazatelj da je papa Benedikt XVI. svojim riječima potaknuo ljude da se odluče i naprave taj korak prema svećeništvu. Vjerujem da je papa Benedikt XVI. upravo kroz ova dva primjera blaženika pokazao mladima da se isplati ići za Gospodinom”, rekao je vicepostulator za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije.
Preč. Domagoj Matošević podsjetio je kako se na Zrinjevcu nalazilo dosta mladih koji su bili obučeni u hrvatske svece i blaženike. “To je bio jedan dobar uvod u samo slavlje gdje oni koji su dolazili u velikim kolonama već su bili dočekani i pozdravljeni te usmjereni od strane svetaca i blaženika”, istaknuo je.
A preč. Željko Faltak je istaknuo da plodovi vjere ostaju. “Plodovi ostaju konkretno kod ljudi u svakodnevnom življenju. Svi ovi događaji uključujući naša hodočašća su pomoć u našem izgrađivanju i obnavljanju. Mi nikada ne možemo do kraja vidjeti plodove našega života. Savki dan je novi dan i svaki dan je izazovan. A ovakvi događaji nam bitno pomažu u učvršćivanju naše vjere i u izgrađivanju kršćanskog opredjeljenja i učvršćivanju kršćanskog identiteta, a to se dogodilo. Sigurno da je to bio jedan snažan zalog za onu svijest kršćanske zajednice Crkve u Hrvatskoj, mi nismo sami, tu je Papa, Papa nas voli. Uspjeli smo ostvariti ono što je govorilo geslo da smo mi tu zajedno u Kristu i da je Krist ključ svega. S te strane vjerujem da su plodovi tako veliki da našem ljudskom oku to nije moguće sabrati ni sažeti”, naglasio je.
Prisjećajući se susreta na Trgu preč. Željko Faltak je rekao “Imao sam milost iznijeti Presveti Oltarski Sakrament na oltar i sjećam se da je nakon toga papa Benedikt XVI. išao okaditi Presveto. Odjednom dolaze bogoslovi i govore mi da je pukao lanac na kadionici. Nismo imali nešto zamjensko. Sjećam se da je zamjenik papinskog osiguranja gospodin Marko bio pored mene i upitao sam možemo li osigurati brzi koridor, prolaz do katedrale. On je rekao da ćemo napraviti. Dali smo znak bogoslovu da ode u katedralu s tim da je katedrala bila zatvorena. Jedan bogoslov je otrčao u neznanju hoće li nekoga dobiti da mu otvore vrata i da mu daju kadionicu. Cijelo vrijeme je bilo vrijeme tišine. Dali smo znak da se ne smije pjevati dokle se ne da znak. Nastala je nervoza. Odjednom smo vidjeli bogoslova koji trči s novom kadionicom. To je bilo nešto nevjerojatno jer nitko nije primijetio. To je bilo providonosno jer je produžilo tišinu koja je bila nevjerojatna”, posvjedočio je.
Rektor Nacionalnog svetišta Majke Božje Bistričke preč. Domagoj Matošević je istaknuo da je ta tišina nakon uvodnog slavljenja zaista bila potrebna. “Bila je potreba da se mladi smire i stanu pred Gospodina kojeg su slavili pjesmom, a to je bio trenutak kada su otvorili srce da Gospodin progovori njima. Dobio sam puno svjedočanstva od roditelja koji su svjedočili da su se mladi vratili nekako drugačiji, promijenjeni. Jednom mi je posvjedočila jedna djevojka koja kad je kada je vidjela zbor dobila poticaj svirati violinu. Zaista je završila glazbenu školu i danas svira violinu. Smatram da je puno mladih dobilo poticaj za nešto što su kasnije razvijali u svojem osobnom životu, ali i u životu župne zajednice. Sigurno da su plodovi veliki i snažni. Sve je to jedna velika milost” naglasio je.
A vlč. mr. sc. Tomislav Hačko, vicepostulator za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije je rekao da je cijeli susret s Papom bio proročki pa tako i same njegove poruke. “Papine riječi vraćaju na ono bitno. Sam Papa je vratio cijelu stvar na ono bitno na samog Krista koji je izvor, a to najprije vrijedi za ljude koji su u znanosti kako bi oni samom društvu dali onaj impuls.”
“Istraživanja su pokazala da se mladi sve više odlučuju na zajednički život bez sklapanja sakramenta ženidbe. “Potreban nam je svojevrstan povratak na poruke pape Benedikta XVI. i na geslo Zajedno u Kristu. Trebamo prestati predstavljati brak kao nešto što nema vrijednost i što je teško, kao teret koji vrijedi do smrti i to se gleda kao neka nepremostiva zaprjeka. Trebamo prvenstveno gledati na obitelji kao nešto što nas vodi, što je jezgra svega, a to smo mogli okusiti u ovoj pandemiji gdje je sve bilo bazirano na toj jezgri kako Crkve tako i društva. Važno je biti Zajedno u Kristu, ako nema toga onda smo nigdje. Smatram da je narod doživio susret s Papom kao susret s Kristom i to je nešto što nas treba nositi dalje”, naglasio je vlč. Tomislav Hačko.
Preč. Željko Faltak naglasio je da je važna molitva u obitelji. “Mnogi mi svjedoče kako su se u vrijeme pandemije ponovno okupili na obiteljsku molitvu bilo na čitavu krunicu ili barem na jednu deseticu. I tu su plodovi svega. Molitva je nešto što je nemoguće odvojiti od kršćanskog i evanđeoskog stila života. Isus je onaj koji je nama uzor svega, uzor kršćanskog i evanđeoskog života i On nam je pokazao kako graditi odnos s Ocem. Molitva je nešto što onaj koji okusi čar molitve i snage molitve taj više ne prestaje moliti”, rekao je.
“U susretu s papom Benediktom XVI. prepoznao se i rad i molitva kao i trud i organizacija. I sada trebam iskoristiti ovaj trenutak i zahvaliti svim volonterima koji su sudjelovali na tom susretu i koji su se žrtvovali. Na tom susretu se pokazalo da je Crkva ona koja ljubi, ali i ona koja služi. I to nam je poruka da i danas budemo takva Crkva”, zaključio je rektor Nacionalnog svetišta Majke Božje Bistričke.