Budi dio naše mreže
Izbornik

ARGUMENTI Imperativ savjesti je progovoriti o ubijenim i prikrivanim žrtvama

Zagreb (IKA)

Zašto još uvijek nisu istražene sve grobnice u Hrvatskoj sa žrtvama Drugoga svjetskog rata i poraća? Kakav stav prema tome ima Crkva? - neka su od pitanja emisije 'Argumenti' u četvrtak, 10. lipnja, u kojima smo ugostili Ivonu Paltrinieri, ravnateljicu Uprave za zatočene i nestale resornog ministarstva, Josipa Jurčevića, povjesničara, Žarka Jerkovića iz Udruge Hrvatski obredni zdrug „Jazovka“ te s. Veroniku Milu Popić, članicu Vijeća HBK za matrirologij.

Hrvatska i Bosna i Hercegovina najviše zaostaju što se tiče političke volje za istinom o žrtvama Drugog svjetskog rata i poraća, rekao je povjesničar Josip Jurčević.

Ne treba svoditi sve na resorno ministarstvo koje istražuje i žrtve iz Domovinskog rata, poručio je Jurčević, upozorivši nadalje da ono, uz ostalo, nema ni kapacitete, koje netko drugi određuje, a to je ta politička volja, nevezano za bilo koju vlast, koja sve blokira još od 1990. godine.

Josip Jurčević

“I s time se slažu i europska istraživanja i to je naglašeno u pristupnim pregovorima što još Hrvatska nije riješila i mogli bi potrošiti još pet emisija na tu temu. O tome nema niti danas političke volje, i neću uopće ulaziti u ono što radi ministarstvo jer ono nema kapacitete ni strukovne, ni financijske, ni svake druge”, rekao je ovaj povjesničar koji je na različite načine u temu i problematiku involviran još od prvih dana hrvatske samostalnosti.

Ponovio je da iza svega stoji politička volja “gdje se neke stvari otkopavaju, što je rekao bih grijeh, otkopavanje ili prekopavanje, da iz nekog neobilježenog stratišta tek sahranite pronađene kosti”.

To je tek mali dio posla. Puno važnije je i prema vrijednosnim – civilizacijskim, vjerskim i svakim drugim – standardima utvrdi istinu: Zašto se to dogodilo? – ustvrdio je Jurčević.

 

Izdvajamo i riječi povjesničarke sestre Veronike Mile Popić, članice Vijeća HBK za matrirologij – koja se telefonski uključila u emisiju –  da je Crkva u tom razdoblju izgubila više od 660 službenika, što je prema Martirologiju pokojnog don Ante Bakovića uvjerljivo najviše na svijetu.

Zbog toga je uvjerena da službenici Crkve u istraživanjima imaju dodatnu motivaciju “da nastoje oko toga, da nastoje oko istine, da nastoje oko prizivanja imena tih ljudi koji su, u biti, bili osuđeni na zaborav”.

Ovdje je dr. Popić podsjetila i na riječi pokojnoga biskupa Mile Bogovića koji se ovom temom, u onome svome znanstvenom povjesničarskom profilu, vrlo ozbiljno i studiozno bavio, a izrekao je nešto vrlo bitno u ovome pogledu:

‘Nije dostojno da žrtve leže ondje gdje su ih krvnici sakrili da ih ponize. Tek ekshumirana žrtva svjedoči pravu istinu o patnji koju je podnijela i o zločincu koji je te patnje nanio’.

“Mi govorimo o pitanju dostojanstva” – naglasila je u nastavku – “o pitanju poštivanja ljudske osobe”.

Žarko Jerković

“To je imperativ savjesti. Poštivanje života je imperativ savjesti i taj život koji je bio nasilno prekinut je nepravda. Jednostavno, imperativ savjesti je progovoriti o tome”, rekla je, a Žarko Jerković iz Udruge Hrvatski obredni zdrug „Jazovka“ – osvrćući se na misu na Jazovki koju će 22. lipnja predvoditi varaždinski biskup Bože Radoš – naglasio je i podsjetio:

To mjesto nam je izuzetno važno prije svega zbog poštivanja žrtve i poštivanja ljudskih prava koje sve žrtve imaju pa tako i pravo na grob i pravo na njihovo ime koje se htjelo zatrijeti.

On smatra da jedino državno službeno tijelo – koje se kolokvijalno zove ‘Hebrangova komisija’- je nešto radila. Imala je nedostatak ovlasti, a na kraju su je ukinuli.

“Naše zalaganje je da se stvori neovisno tijelo i rastereti ministarstvo koje ima drugih problema i drugačijih obveza. Dakle, da se istraživanje prepusti udrugama, sastavnicama i tijelima koje o tome brinu kako bi sve proveli s ljubavlju, znanstveno i s određenim pijetetom koji te žrtve zaslužuju.”

Ivona Paltrinieri

Iz Udruge predlažu, stoga, potpuno neovisno tijelo koje će samo od države dobiti zadatak neka istraže u jednom dijelu koji će učini povjesničari, u drugom koji će napraviti forenzičari i tako dalje u potrebnom nizu, naveo je Jerković.

U ime ministarstva Ivona Paltrinieri, ravnateljica Uprave za zatočene i nestale, upozorila je da postoji zakon i po njemu Ministarstvo hrvatskih branitelja radi.

“Na taj način pristupa obradi svake lokacije jer nije to proizvoljna volja nekog pojedinca gdje će se što raditi.”

Ponovila je i njihov opetovani poziv svima na suradnju:

“Otvorena su vrata Ministarstva hrvatskih branitelja. Bez udruga i njihovih vrijednih saznanja i dokumentacije se ne može. I ono s čime ću se složiti, što je gospodin Jerković rekao, u traganje za istinom moramo biti uključeni svi. Svaki pojedinac, institucija i udruga moraju pridonijeti. Nije to stvar samo ministarstva, nego to mora biti šira uključivost.” Urednik emisije je Ivan Tašev, a s gostima je razgovarala Tanja Maleš.