Budi dio naše mreže
Izbornik

ARGUMENTI Predstavnici kršćanskih zajednica: Potres je izazvao ljubav koja nadilazi razlike i granice

Zagreb (IKA)

O suradnji kršćana oko pomoći stradalim područjima uslijed potresa te zašto je karitativno služenje element ekumenizma, govorilo se u emisiji HKR-a „Argumenti” 18. siječnja, uoči početka Tjedna molitve za jedinstvo kršćana.

Gosp. Ivica Horvat, pastor Baptističke crkve u Zagrebu i Predsjednik Saveza baptističkih crkava Hrvatske

Gosti prof. dr. Jure Zečević, tajnik Vijeća HBK za ekumenizam i dijalog, izv. prof. dr. Vladan Tatalović, đakon Zagrebačko-ljubljanske Mitropolije Srpske pravoslavne crkve te pastor Ivica Horvat, predsjednik Saveza baptističkih crkava Hrvatske, složili su se kako je potres koji je pogodio Banovinu u prosincu na jedinstven način ujedinio sve ljude u Hrvatskoj, pa tako i sve kršćane.

Što nevolja učini u tom trenutku u nama, budete usisani tom boli i tugom, ali se na neki način počisti naslage koje smo mi stavili i dozvolili da se nastane u nama. Netrepeljivosti nestanu, nacionalne razlike u tom trenutku više ne postoje”, poručio je pastor Horvat.

Profesor Tatalović je naglasio i suradnju Katoličke i Pravoslavne crkve. Među ostalim, nedavno su se susreli zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić i metropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije Perić te obišli stradalu zagrebačku katedralu. A posljedice potresa osjetili su i pripadnici Pravoslavne crkve. Kako poručuje, potres je izazvao ljubav na najdomišljatije načine te da je karitativno djelovanje ujedno i odgovor na Božji poziv da smo svi braća.

Ispred zagrebačko-ljubljanske pravoslavne crkve stvarno smo se trudili na sve moguće načine pribaviti što više sredstava. Najprije smo omogućili svećenicima i njihovim porodicama koji su ostali bez domova da budu smješteni u naše prostorije u Zagrebu. Odlazili smo na teren, angažirali su se pojedinci i strukture. Srbija je donirala velika sredstva a uspjeli smo pribaviti 50 pokretnih domova za ljude u Banovini. Mislim da je u planu još 50”.

izv. prof. dr. Vladan Tatalović, profesor na Katedri Novog zavjeta na Pravoslavnom bogoslovnom fakultetu Univerziteta u Beogradu i đakon Zagrebačko-ljubljanske Mitropolije SPC

 A izvor toga zajedništva, najšire gledano, je činjenica da smo ljudi s istim potrebama i željama, istaknuo je profesor Zečević.

Potres nije pogodio pravoslavca ili katolika ili protestanta, pogodio je čovjeka. Dakako to onda znači i protestanta i katolika i pravoslavca i nositi se s posljedicama je puno lakše zajednički. Jako je važno pod tim kršćanskim nazivnikom da vjera nisu samo nekakve deklaracije, norme, članci, nego se vjera mora pretočiti u konkretni osobni profil koji je kadar djelovati u korist čovjeka”.

Prof. dr. Jure Zečević, pročelnik Katedre ekumenske teologije na Katoličkom bogoslovnom Fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i tajnik Vijeća HBK za ekumenizam i dijalog

A Horvat je istaknuo i kako odnos s Kristom čini da bolje vidimo čovjeka. „To se odnosi i na ovo naše jedinstvo. Što smo više u svom poslanju, a to je da donosimo radost mir i ljubav sa svojim životima i djelovanjem, što smo više praktični, to manje razmišljamo o onome što nas razdvaja, a više živimo ono što nas spaja”. I geslo ovogodišnjeg Tjedna molitve za jedinstvo kršćana – „Ostanite u mojoj ljubavi i donosit ćete mnogo roda” (usp. Iv 15) upućuje kako je za svakog kršćanina neophodna povezanost s Isusom Kristom, naglasio je profesor Zečević.

Ove godine Tjedan molitve će zbog epidemioloških mjera biti prilagođen. Neće biti moguća veća okupljanja, stoga u Zagrebu neće biti četiriju tradicionalnih postaja, već će biti jedno središnje molitveno slavlje na kojem će sudjelovati šest kršćanskih crkava. „Organizatori osmine pozivaju vjernike da u svojim domovima, u obitelji, imaju ovu nakanu, Isusovu želju da kršćani budu jedno pred očima i da mole uz zajednički priručnik koji je dostupan na Internetu”, poručio je Zečević.