Budi dio naše mreže
Izbornik

Banjolučki svećenici posjetili Memorijalni centar „Groblje mira“ na Bilima

Široki Brijeg/ Bile (IKA)

Banjolučki svećenici posjetili su, u sklopu hodočašća u Hercegovinu, u srijedu 14. lipnja franjevce u Širokom Brijegu i Memorijalni centar „Groblje mira“ na Bilima, izvijestio je portal grobljemira.info.

Hodočašće je započelo dolaskom hodočasnika u Široki Brijeg ispred samostanske crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije, gdje su ih dočekali širokobriješki franjevci te ih odveli u samostan na osvježenje. Zatim je započelo klanjanje koje je predvodio fra Valentin Vukoja. Nakon klanjanja hodočasnici su išli u obilazak samostana, franjevačke galerije i crkve. Posjetili su i grob u crkvi u kojemu se nalaze pronađeni zemni ostatci franjevaca koje su jugokomunisti ubili u Drugome svjetskom ratu i poraću, njih 24-orice. Također su posjetili i ratno sklonište u kojem su 7. veljače 1945. ubijena i zapaljena 12-orica franjevaca iz samostana, o čemu im je ovom prilikom govorio vicepostulator postupka mučeništva „Fra Leo Petrović i 65 subraće“ fra Miljenko Stojić.

Posjet Širokom Brijegu završili su zajedničkim ručkom nakon kojeg su se uputili prema Memorijalnom centru „Groblje mira“ na Bilima, gdje su okupljeni u zajedništvu slavili misu u crkvi sv. Josipa Radnika. Misno slavlje predvodio banjolučki biskup Franjo Komarica. „I u ovom našem vremenu, našem životnom okruženju prečesto čujemo ove riječi iz Psalma 88, najtjeskobnijega od svih 150 psalama. Riječi su to starozavjetnog vjernika kojeg unatoč svemu što ga je snašlo nije posumnjao u Boga kao svoga spasitelja nego mu se s pouzdanjem obraća. Ne proklinje Boga nego vapi za Njim. Možemo pretpostaviti koliko se stotina tisuća, ali i stotina milijuna puta ovaj ili sličan vapaj patnje i osjećaja ostavljenosti i zaboravljenosti vinuo iz usta naše ljudske, kršćanske braće i sestara tijekom svih prošlih stoljeća i tisućljeća, napose tijekom prošlog najkrvavijeg stoljeća u ljudskoj povijesti“, istaknuo je biskup u propovijedi.

„Takvi su bili i vapaji tisuću naših sunarodnjaka, čija su imena zaslugom velike ljubavi, velikog rodoljublja i domoljublja, velike požrtvovnosti, upornosti i sloge svećenika i vjernika Kristovih, ispisana na križevima ovog Groblja mira, jedinstvenog u našem hrvatskom narodu. Ovo spomen mjesto “Groblje mira” poticaj je i nama da se ne samo danas na našem godišnjem zajedničkom hodočašću sjetimo u molitvama desetina tisuća naših braće i sestara, naših sunarodnjaka i članova drugih zajednica naše biskupije i naše crkve čiji su životi prije 80-ak godina i kasnije nasilno bili prekinuti od strane nekih njihovih suvremenika koji su bili zavedeni od sotone”, dodao je biskup Komarica.

Nakon mise, prisutne je još jednom pozdravio fra Miljenko Stojić, duhovnik Memorijalnog centra „Groblje mira“ koji je hodočasnike zajedno s djelatnicima proveo kroz Memorijalni centar te ih pobliže upoznao s tim projektom. Neki od svećenika već su prije posjetili ovo spomen-mjesto te su svojim osvrtom posebno pozdravili razvijanje memorijalnog središta koje je od velikog značaja za hrvatski narod.

Hodočasnici su s posebnim zanimanjem razgledavali križeve koji su postavljeni na Groblju mira, zastajući posebno pokraj križeva na kojima su podatci najmlađih žrtava, kao što su žrtve iz banjolučke župe Krnjeuše, gdje su se još jednom pomolili za sve žrtve. Također, obišli su nedavno postavljeni spomenik Pietà ili Oplakivanje Krista koji prikazuje Blaženu Djevicu Mariju koja u krilu drži mrtvo Isusovo tijelo, pred kojim su se zajednički fotografirali kako bi zabilježili posjet centru. Nakon pohoda Groblju mira, hodočasnici su nastavili svoj program obilaska Hercegovine te su se zaputili prema sljedećem mjestu svoga hodočašća, župi Klobuk, izvijestio je portal grobljemira.info.